V miestach, kde dnes sídli maďarské gymnázium, stála do konca 18. storočia Dunajská brána vo vonkajšom opevnení mesta. Dnešná budova pochádza 1909 a je dielom architekta Žigmunda Hercegha, ktorý sa špecializoval na školské stavby v celom Uhorsku.
Dvojposchodový aj prízemný dom na ľavej strane pohľadnice dávno zbúrali a nahradili moderným obytným domom. Vežička v pozadí bola na streche Kostola nanebovzatia Panny Márie. Patril k lazaretu, ktorý založili mešťania v 17. storočí ako útulok pre chudobných a starých chorých občanov. Lazaret zbúrali na prelome 30-tych a 40-tych rokov. K lazaretu pôvodne patril aj vlastný cintorín. FOTO - PT ALBERT MARENČIN
V 20. storočí sa začala Dunajská ulica modernizovať. Jedným z dôsledkov je aj viacpodlažný nárožný dom na mieste, kde stál Torokov hostinec. Koncepcia sa však zmenila a našťastie už žiadne budovy na modernú stavbu nenadviazali. Ulica bola pomenovaná po Dunaji, ktorý sem jedným ramenom siahal až do 19. storočia. V 19. storočí rameno Dunaja zasypali a časť mestského opevnenia - Dunajskú bránu - zbúrali.
Dunajská ulica pôvodne viedla k Dunajskej bráne vo vonkajšom mestskom opevnení, ktorou sa vychádzalo do polí a lužných lesov za Novozámockým ramenom Dunaja. Neďaleko brány sa nachádzali mestské vápenky.
Prvýkrát sa oblasť dnešnej Dunajskej ulice spomína už v 14. storočí, nespočetné archeologické vykopávky svedčia o pradávnom osídlení tohto miesta. Nasledujúcich sto rokov sa tu pestoval vinič. V 15. a 16. storočí na ulici stáli prevažne prízemné a jednoposchodové domy remeselníkov a obchodníkov. Po vzniku priemyselných podnikov východne od mesta za pôvodnou líniou opevnenia sa z ulice stala živá dopravná tepna.
V blízkosti Dunajskej brány stál mestský lazaret, kostol a Cintorín sv. Jozefa. Približne pred 250 rokmi sa spomínajú aj dve verejné mestské studne.
Z Laurinskej brány viedol kedysi padací most cez mestskú priekopu na východne ležiace predmestie Donau-Neusiedel (dnešná Dunajská ulica). Istý čas bola vraj v zatuchnutých nízkych pivniciach pod bránou mučiareň. DOROTA KRÁKOVÁ
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ