
FOTO - TASR
h úkrytov do rybníkov. Vstúpiť na vozovku im zabraňujú bariéry z červených elektrikárskych fólií, ktoré sa budujú na troch úsekoch s celkovou dĺžkou 1175 metrov.
Kým ešte v roku 1987 bolo usmrtených až 1300 ropúch, v posledných rokoch sa počet stabilizoval na 200. Ochranári najskôr vykopú jarok, do neho zvisle umiestnia 30-35 centimetrov vysokú fóliu, ktorá sa pripevní pomocou drevených zašpicatených kolíkov. Na ich výrobu sa používa popadané drevo z okolitého lesa. Na koncoch zábran zvyknú vykopať záchytné jamy, hlboké približne 30 centimetrov.
Po postavení zábran akcia pokračuje ďalšími etapami – zberom a ručným prenášaním ropúch do rybníkov. Migrácia ropúch trvá v tejto rekreačnej lokalite asi dva týždne. Závisí však od počasia – teploty a vlhkosti. Najrýchlejšie prebehla migrácia v roku 1988 – deväť dní, najpomalšie v rokoch 1989 a 1993 – viac ako 30 dní. V tomto období dopravný inšpektorát umiestňuje pred vstupom na Železnú studienku dopravnú značku Zákaz vjazdu všetkým motorovým vozidlám, ktorá má platnosť spravidla od druhej polovice marca do druhej polovice apríla. Ochranári ale za jedno z najúčinnejších opatrení považujú vybudovanie špeciálnych podchodov s náhradným zariadením, ktoré by umožnili bezpečný prechod žiab popod cestu. Na ich výstavbu sa doteraz financie nenašli. Preto každoročne budujú zábrany, spoza ktorých spolu s desiatkami dobrovoľníkov ropuchy zbierajú a prenášajú do blízkych rybníkov.
Akciu Pomoc ropuchám pri jarných migráciách vyhlásil v roku 1986 Ústredný výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny.
(tasr)