SME

PKO by mohlo v budúcnosti nahradiť planetárium

S vybudovaním planetária či mediotéky počíta investor, ktorý chce stavať na nábreží Dunaja, podľa vedenia Bratislavy by to mohla byť cesta k urovnaniu sporov okolo PKO.

(Zdroj: Vizualizácia – Henbury Developlment)

Nové budovy by mali byť súčasťou projektu Riverpark 2, ktorý chce na nábreží Dunaja postaviť vlastník pozemkov Henbury Development.

BRATISLAVA. Planetárium v tvare dunajskej kvapky či mediotéka by mohli v budúcnosti nahradiť Park kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave. Nové budovy by mali byť súčasťou projektu Riverpark 2, ktorý chce na nábreží Dunaja postaviť vlastník pozemkov Henbury Development. Na ploche 72-tisíc metrov štvorcových by mali pribudnúť aj byty, prevádzky služieb, reštaurácie či kancelárie. Investičný zámer dnes v Primaciálnom paláci v Bratislave za investora predstavil architekt projektu Radoslav Grečmal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nové planetárium a mediotéka by mali zabrať približne 2 000 metrov štvorcových z celkovej nadzemnej plochy. Ich vybudovanie je podmienkou radnice. Nahradiť by v budúcnosti mohli roky uzavreté PKO, ktoré vlastní hlavné mesto a s investorom projektu vedú dlhoročný spor o jeho zbúranie, budova totiž stojí na pozemkoch investora.

Planetárium na kultúru

Planetárium by mohlo slúžiť ako nový spoločenský kultúrny stánok. Ponúkať bude možnosti premietania dokumentárnych filmov o prírode, zo života zvierat či o vesmíre, no konať by sa tu mohli aj komorné koncerty, diskusie či prednášky. Kultúrno-spoločenskú funkciu by mala tvoriť aj mediotéka slúžiaca na prezentáciu obrazových, zvukových a digitálnych diel, v ktorej by ľudia našli v digitálnej forme historické dokumenty, archívne filmy či mohli si prečítať elektronické knihy. Park kultúry a oddychu by však nemal úplne upadnúť do zabudnutia. Pripomínať by ho mohli v navrhovanom projekte sochy z priečelia PKO.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhovaný projekt by mal byť pokračovaním výstavby na dunajskom nábreží. Okrem splnenia kultúrnej funkcie, ktorá je podmienkou mesta, investor počíta aj s výstavbou bytov a kancelárii. Tie by mali zabrať väčšinu z nadzemnej plochy projektu. Podľa architekta Grečmala však bude nový projekt približne o 30 percent nižší ako je jeho predchodca, ktorý zaberá časť nábrežia. Celá výstavba by mala byť oproti Riverparku 1 nižšia a budovy by mali smerom k Výskumnému ústavu vodného hospodárstva postupne klesať. Investor chce v území vybudovať aj námestie, prerobiť nábrežnú promenádu a vytvoriť tu centrálny verejný priestor. To sú totiž podmienky mesta. Radnica od investora žiada, aby v rámci navrhovaného projektu vybudoval nábrežnú promenádu od Riverparku 1 až po Most Lafranconi s chodníkmi, cyklotrasou, zeleňou, mobiliárom a osvetlením i stojanmi na bicykle. Podmienkou mesta je tiež zachovanie balustrádneho múrika a vybudovanie protipovodňovej ochrany. Radnica chce od investora, aby tu vybudoval centrálne námestie prepojené s promenádou a prístupom k rieke.

SkryťVypnúť reklamu

Spory

Investičným zámerom by sa mohol vyriešiť dlhodobý spor medzi vlastníkom pozemkov pod PKO, ktorým je spoločnosť Henbury Development a mestom, ktoré vlastní budovu PKO. Podľa vedenia hlavného mesta navrhovaný projekt spĺňa stanovené kritériá a mohol by viesť k ďalšej diskusii. Primátor Ivo Nesrovnal sa netají tým, že s investorom nachádzajú spoločnú reč a súčasné rokovania by mohli smerovať k vyriešeniu súdnych sporov. Tie by v prípade neúspechu mohli mesto stáť nemalé peniaze, spoločnosť totiž od radnice na súde vymáha urovnanie nárokov, práv a pohľadávok za vyše 43 miliónov eur. O budúcnosti PKO však rozhodujú mestskí poslanci.

Cesta, ktorou sa radnica vybrala, sa nepozdáva predsedovi mestského poslaneckého Bratislavského klubu Jánovi Budajovi, ktorý za zachovanie PKO roky bojuje. Podľa neho investor neprišiel so žiadnymi riešeniami, iba nakreslil obrázky na cudzích pozemkoch. Navrhované planetárium považuje len za turistickú atrakciu, ktoré sa časom zmení na vyhliadkovú reštauráciu alebo kaviareň.

"Bude to taká istá mŕtva štvrť, aká sa podarila pri Riverpark 1. Ako tu odznelo, sú to len prázdne ulice, kde nikto nechodí. Je to neútulná a prepchatá časť mesta. A teraz chce investor Bratislavu obšťastniť podobným projektom. Ja verím, že v tejto podobe sa nebude projekt realizovať a mesto, ktoré je zodpovedné za dunajskú promenádu, sa o to začne zaujímať," povedal Budaj. Poslanec trvá na tom, že PKO treba obnoviť, lebo ak sa zbúra, Bratislava už nebude mať podľa neho žiadnu kultúrnu halu.

Budúcnosť PKO je však naďalej otázna. Prezentovaný projekt s ním síce nepočíta, no stále platí uznesenie mestských poslancov, ktoré hovorí o zachovaní celej budovy. O tom však investor, ktorý je majiteľom pozemkov pod budovou PKO, nechcel ani počuť a budovu chcel zbúrať. Mesto, ktorému budova patrí, to však nedovolilo, riešenie preto hľadali na súde. Hlavné mesto spor o uznanie platnosti Zmluvy o spolupráci, Preberacieho protokolu a ich dodatkov už dvakrát na okresnom súde prehralo. Investorovi dal vlani v októbri za pravdu aj Krajský súd v Bratislave. Proti rozsudku krajského súdu už nebolo možné sa odvolať, no mesto dostalo možnosť podať dovolanie na Najvyšší súd SR. Možnosť mesto využilo a na Najvyššom súde SR sa domáha zamietnutia žaloby spoločnosti Henbury Development alebo zrušenia napadnutého rozsudku a vrátenia veci odvolaciemu súdu na ďalšie konanie.

Roky ťahaníc

Kauza búrania PKO sa už ťahá dlhé roky. Predaj pozemkov pod PKO schválilo mestské zastupiteľstvo v júni 2005. Spoločnosť na súde tvrdila, že už pár mesiacov predtým radnicu informovali, že chce na nábreží uskutočniť investičný projekt revitalizácie dunajského nábrežia Riverside City, ktorý podľa tejto spoločnosti predpokladal aj odstránenie stavieb vo vlastníctve mesta na týchto pozemkoch, vrátane budovy PKO.

Investor a mesto v júni 2006 uzatvorili zmluvu o spolupráci, v ktorej vzájomne upravujú svoje práva a povinnosti v súvislosti s odstránením na pozemkoch stojacich stavieb vo vlastníctve mesta. Mesto sa zaviazalo, že do šiestich mesiacov od podpísania tejto zmluvy podá na príslušný stavebný úrad žiadosť o vydanie povolenia na odstránenie stavieb a umožní žalobcovi demolačné práce a odpojenie energií od stavieb. Stavebné, resp. búracie povolenie bolo vydané, ale mesto podľa investora nesplnilo zmluvné podmienky so zdôvodnením, že musí nájsť adekvátnu náhradu na organizovanie kultúrnych podujatí. Neskôr mesto dostalo výpoveď z nájmu pozemkov k 31. marcu 2009, záväzky si podľa investora nesplnilo. Termín platnosti búracieho povolenia sa viackrát predlžoval. Obe strany uzavreli aj preberací protokol, že mesto odovzdá spoločnosti stavby na pozemku, ten sa menil dodatkami, aby sa v PKO mohli uskutočniť už naplánované akcie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu