BRATISLAVA. Bratislavskí mestskí poslanci aj napriek podozreniam o kupovaní kresiel a sfalšovanému uzneseniu magistrátu s vopred známymi výsledkami volieb vybrali nových šéfov do štyroch mestských podnikov. Ich spoločný ročný obrat je viac ako 200 miliónov eur.
Mestskí poslanci nakoniec schválili nové vedenie, tak ako im to odporučila výberová komisia zložená z mestských poslancov a zástupcov primátora. Prítomní občania za to poslancov vypískali.
Šéfom Dopravného podniku Bratislava (DPB) sa stal Milan Urban, novým riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) je Zsolt Lukáč a na čelo firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) sa postaví Branislav Cimerman. Štvrtým zvoleným kandidátom je Vladimír Michálek, ktorý bude viesť Metro Bratislava.
Pokus o transparentnosť
Fakty
Noví šéfovia
Bratislavskí poslanci hlasovali o šéfoch Dopravného podniku, Bratislavskej vodárenskej, OLO a Metro,
ročný obrat všetkých štyroch firiem presahuje 200 miliónov eur,
pre väčšiu transparentnosť výber kandidátov hodnotila aj Transparency International Slovensko,
14 dní pred voľbou portál pluska.sk zverejnil dokument – podľa neho mali byť vybraní kandidáti vopred známi,
dva dni pred voľbou sa na internete objavila nahrávka, na ktorej poradca primátora Roman Holeš údajne kšeftuje s kreslami v podnikoch.
Magistrát si šéfov chcel vybrať v otvorenom výberovom konaní. Projekty kandidátov tak mohla vidieť aj verejnosť a rovnako mohla byť prítomná aj na ich vypočutí. V minulosti boli tieto posty obsadzované iba na základe politických dohôd.
S procesom pomáhala aj organizácia Transparency International Slovensko, ktorá celý proces sledovala a pripravila zoznam odporúčaní, ako celý proces zlepšiť.
Deň pred hlasovaním Transparency zverejnila správu, v ktorej výberový proces kritizuje.
„Vložili sme naše kapacity, energiu, čas a veľmi nám záležalo, aby výberové konanie prebehlo úspešne,“ povedal Pavel Nechala z Transparency. „Nevedeli sme však ovplyvniť členov výberovej komisie a primátora, aby využili ponúknuté možnosti, napríklad hodnotiace kritériá. Už vôbec nebolo v našich silách kontrolovať dohody mimo výberovej komisie.“
Škandály
Proces výberu kandidátov sprevádzalo niekoľko škandálov. Dva dni pred hlasovaním o nových šéfoch anonym zavesil na internet zvukovú nahrávku, na ktorej údajne poradca primátora Roman Holeš hovorí starostke Karlovej Vsi a mestskej poslankyni Dane Čahojovej, že ponúka miesto v mestskom podniku pre ich človeka výmenou za podporu iných kandidátov.
Takúto ponuku mal dostať aj mestský poslanec a prednosta miestneho úradu v Karlovej Vsi Ján Hrčka. Obaja to neskôr potvrdili pre médiá.
„Následne nám ponuku osobne zopakoval aj primátor Ivo Nesrovnal,“ píšu obaja vo svojom vyhlásení. „Nesúhlasíme s týmto prístupom pána primátora, a preto bola táto vec nahlásená polícií.“
Nesrovnal obvinenia odmietol. Tvrdí, že ide o účelové hry. Kým sa neukončí vyšetrovanie, poradca primátora spájaný s nahrávkou podľa neho na magistráte nebude pracovať.
„Sme svedkami skutočne premyslených aktivít zo strany tých, ktorým takéto transparentné výberové konanie prekáža,“ povedal Nesrovnal. „Osobne to chápem ako snahu zmariť tento výberový proces, ktorý prvýkrát v histórii modernej Bratislavy prebieha pod dohľadom verejnosti, médií a mimovládnej organizácie.“
Dva týždne pred voľbou sa v médiach objavil aj dokument, ktorý pripomína uznesenie magistrátu o schválení nových šéfov podnikov. S konečným výsledkom sa dokument zhodoval pri menách Urbán a Lukáč. Dokument zverejnil portál pluska.sk ešte pred prezentáciou jednotlivých kandidátov.
Primátor Nesrovnal odmieta pravosť uznesenia a povedal, že na neznámeho páchateľa preto podá trestné oznámenie.
Sporný audit
Deň predtým, ako poslanci verejne vypočuli kandidátov v rámci druhého kola, magistrát zverejnil tlačovú správu o výsledkoch auditu spoločnosti Deloitte v DPB a OLO. Audit objednal primátor Nesrovnal.
Podľa magistrátu audit odhalil neefektívne a nehospodárne riadenie a závažné pochybenia v manažérskych rozhodnutiach v oboch podnikoch. „Najvýznamnejšími zisteniami boli neakceptovateľné postupy pri verejných obstarávaniach,“ povedala hovorkyňa primátora Ivana Skokanová.
Napríklad zmluvní dodávatelia boli podľa nej priamo, bez obstarávania, schválení predstavenstvom. Pri obstarávaní niektorých služieb neprebehlo výberové konanie.