NOVÉ MESTO. Na bratislavskom Kamzíku dnes slávnostne otvorili zrekonštruovanú kavernu vojenský bunker z obdobia 1. svetovej vojny. Bunker, ktorý je najväčším svojho druhu v okolí Bratislavy, sa nachádza iba približne 300 m metrov od hornej stanice lanovky spájajúcej Kolibu so Železnou studničkou.
Delostreleckú a veliteľskú kavernu začala bratislavská mestská časť Nové Mesto revitalizovať v polovici marca v spolupráci s občianskym združením (OZ) Bunkre, ktoré už dlhší čas pracuje na obnove kaverien v okolí Dúbravky. Na opravu získali realizátori 5000 eur z participatívneho rozpočtu mestskej časti. Vicestarosta Nového Mesta Stanislav Winkler priznal, že obnova kaverny bol jeden z dvoch najlepších nápadov, ktoré sa uchádzali o finančný príspevok. "Ani som neveril, že sa podarí tento vojenský bunker dostať do takého stavu, v akom ho vidíme dnes, urobil sa naozaj kus roboty," zhodnotil Winkler po dnešnom otvorení kaverny.
Z okolia i vnútra kaverny odhrabali členovia OZ Bunkre spolu s ďalšími nadšencami zeminu, ktorá tam bola naváľaná, interiér vyčistili od odpadkov a opravili aj steny, na ktorých boli graffiti. Vo vnútri teraz možno vidieť dobové exponáty, fotografie, mince, časti vojenského výstroja z obdobia 1. svetovej vojny, no takisto aj karbidové lampy, ktoré sa v kaverne kedysi používali.
Riaditeľ Mestských lesov Bratislava Vladimír Kutka pripomenul, že dvojpodlažná kaverna je najkrajšou z množstvo vojenských bunkrov, ktoré boli v lesoparku vytvorené. Námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková verí, že kaverna má potenciál prilákať na Kamzík nielen obyvateľov Bratislavy, ale aj turistov z iných regiónov.
Kaverna bude ako múzeum obdobia prvej svetovej vojny podľa informácií Jakuba Kuruca z OZ Bunkre otvorená pre verejnosť zatiaľ každú sobotu od 09.00 h do 15.00 h. V prípade záujmu je možné s občianskym združením dohodnúť aj samostatné skupinové prehliadky v iných dňoch a časoch.
Myšlienka vybudovania moderného vojenského opevnenia v okolí Bratislavy (vtedajšieho Pressburgu), pochádza zo začiatku 20. storočia. V roku 1902 sa na Ministerstve vojny Rakúska-Uhorska objavil koncept ochrany mesta a celého údolia Dunaja - Devínskej brány. Bola navrhnutá línia kaverien a k ním prislúchajúce palebné postavenia diel. Línia sa tiahla od Karlovej Vsi - dnešných Dlhých dielov, Sitinu, cez Lamač, Kamzík až po Röslerov lom nad Račou. Dodnes sa v nej nachádza viac ako 50 objektov. Línia bola posilnená vysunutým opevnením na Dúbravskej hlavici ôsmimi objektmi, ktoré mali za úlohu strážiť komunikačný koridor Lamačskej brány smerom od severu.