SME

Poslanci pripravujú hromadnú zmenu mestského rozpočtu

Do rozpočtu na tento rok plánujú navrhnúť viac peňazí na prevádzku Dopravného podniku Bratislava, na kamerový systém, cyklotrasy či na obnovu verejných priestranstiev.

Ilustračné.Ilustračné. (Zdroj: BSK)

BRATISLAVA. Bratislavskí mestskí poslanci pripravujú hromadnú zmenu navrhovaného rozpočtu na tento rok. Do rozpočtu chcú navrhnúť viac peňazí na verejnú dopravu, na kamerový systém či cyklotrasy, ale aj na obnovu verejných priestranstiev v hlavnom meste.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informovali o tom dnes predsedovia štyroch mestských poslaneckých klubov Ján Budaj, Jozef Uhler, Martin Borguľa a Katarína Augustinič. S pôvodne navrhovaným rozpočtom nie sú poslanci spokojní, na riadnom zasadnutí zastupiteľstva 26. marca preto nepodporili ani jeho zaradenie do programu. Opätovne by mali o ňom rokovať na mimoriadnom zastupiteľstve hlavného mesta, ktorého termín však zatiaľ oficiálne známy nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Na dopravu

Poslanci by do mestského rozpočtu na tento rok chceli dostať napríklad viac peňazí pre Dopravný podnik Bratislava. Podľa predsedníčky mestského poslaneckého klubu Bratislava Inak Kataríny Augustinič je totiž pôvodne navrhovaná dotácia pre podnik likvidačná. "Určite budeme pripravovať pozmeňujúci návrh tak, aby Dopravný podnik dostal viac peňazí na bežnú prevádzku a nemuseli sa škrtať linky alebo zdražovať cestovné," povedala poslankyňa. K nej sa pridáva aj predseda Klubu pre Bratislavu Martin Borguľa.

Poslanci z tohto klubu plánujú do hromadnej zmeny rozpočtu zahrnúť 10 priorít, za každého poslanca jednu.

"Za náš poslanecký klub sme si dohodli taký úzus, že každý poslanec predloží jednu drobnú prioritu slúžiacu obyvateľom, ale i návštevníkom mesta. Ide napríklad o rekonštrukciu Amerického námestia, odbočovací pruh doprava na Ružinovskej ulici či napríklad priechod na Molecovej ulici v Karlovej Vsi," priblížil Borguľa. Bratislavský klub, ktorý vedie v mestskom zastupiteľstve Ján Budaj, by rád do rozpočtu presadil peniaze na obnovu aspoň hlavných verejných priestranstiev, ako je napríklad Kamenné námestie. Predseda Pravicového klubu Jozef Uhler hovorí, že už do pozmeňovacieho návrhu pripraveného na marcové zastupiteľstvo sa im podarilo presadiť niektoré priority, ktoré sa týkali napríklad cyklodopravy či sociálnych vecí. No vtedy sa o návrhu rozpočtu ani nerokovalo. "Pravicový klub je pripravený podporiť rozpočet s pozmeňovacím návrhom, ktorý existoval už pred týždňom. Sme však otvorení každej pozitívnej zmene, ktorú chceme s kolegami pripravovať, či už to bude výraznejšie podporenie verejnej dopravy alebo iných vecí, ktoré sú v rozpočte poddimenzované," povedal Uhler.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny

Mestskí poslanci primátorovi Ivovi Nesrovnalovi vyčítajú, že po nezaradení rozpočtu na riadne zastupiteľstvo pôvodný návrh rozpočtu nestiahol a nedal priestor na zapracovanie nejakých zmien. Do návrhu rozpočtu, ktorý je už zverejnený, sa totiž zasahovať nedá. Poslanci to môžu urobiť pozmeňovacím návrhom až v diskusii počas rokovania na mestskom zastupiteľstve. Podľa Budaja má totiž každý poslanecký klub priority, ktoré s nimi však primátor pred marcovým riadnym rokovaním neprerokoval.

Finančnej komisii, ktorej je Budaj predsedom, podľa neho prišli vtedy stovky pozmeňovacích návrhov, do riadneho rokovania vraj nestihli prejsť ani polovicu z nich. Predsedovia klubov sa preto dohodli, že na mimoriadnom rokovaní o rozpočte skúsia zmeny presadiť hromadným pozmeňovacím návrhom. eďže sa nedá do zverejneného návrhu rozpočtu už zasahovať, podľa hovorkyne Bratislavy Ivany Skokanovej všetky pripomienky poslancov spracovali do tabuľky, ku ktorej sa vyjadrili aj jednotlivé odborné oddelenia magistrátu. "Všetky tieto pripomienky môžu byť následne zaradené až na rokovaní mestského zastupiteľstva," vysvetlila Skokanová s tým, že cieľom je prijať rozpočet na tento rok.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavskí mestskí poslanci už pred marcovým rokovaním zastupiteľstva primátorovi vyčítali, že im nedal dostatok času na preštudovanie rozpočtu. Návrh totiž dostali mesiac pred samotným rokovaním.

Dodnes sa im nepozdáva ani spôsob prípravy rozpočtu. Návrh pred marcovým zastupiteľstvom neprešiel finančnou komisiou, uznesenie k nemu neprijala ani mestská rada. O jeho zaradení do programu preto museli na zasadnutí mestského zastupiteľstva 26. marca hlasovať poslanci. O nezaradení bodu rozhodol jediný poslanec, 23 poslancov sa hlasovania zdržalo, 22 o rozpočte chcelo diskutovať. Bratislava tak ostala v rozpočtovom provizóriu. Opäť by malo mestské zastupiteľstvo o návrhu rozpočtu na tento rok rokovať na mimoriadnom zastupiteľstve. Mestskí poslanci predpokladajú, že by sa mohlo konať vo štvrtok 9. apríla, no takýto termín zatiaľ radnica nepotvrdila. K rozpočtu dnes zasadá mimoriadne zvolaná mestská rada.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. V Malackách vybudovali čajové impérium
  2. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  3. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  4. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“
  5. Od dnes len 3 dni – exotika s BUBO s 55% zľavou
  6. Mars dosiahol ďalšie zníženie emisií skleníkových plynov o 1,9 %
  7. Bratislava Design Week 2025: Internát sa mení na kreatívny hub
  8. Objavuj, cestuj, zaži – tu a TEAZZ!
  1. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  2. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  3. V Malackách vybudovali čajové impérium
  4. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“
  5. Učebnica TATRA SCOOL priblíži deťom svet peňazí modernou formou
  6. LESY SR otvorili predajňu Lesnícke pochúťky
  7. Z akcie pre kolegov spravil známy moderátor úspešný biznis
  8. Mars dosiahol ďalšie zníženie emisií skleníkových plynov o 1,9 %
  1. Toto bude cestovateľský hit roka 2026 29 522
  2. Prekvapenie na čele. Sem budú Slováci cestovať v roku 2026 12 235
  3. Slováci vytvorili mlieko, ktoré nemá obdobu v celej Európe 8 618
  4. BUBO zverejnilo všetky termíny - exotika za polovicu 6 724
  5. Plaza View v Dúbravke štartuje predpredaj bytov s výhľadom 4 423
  6. Ľuboš Fellner otvorene 4 326
  7. Takáto Čína sa bude páčiť aj Slovákom 4 279
  8. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“ 3 818
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Kušnír: Prečo D2 každé ráno kolabuje
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  4. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  5. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  6. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  7. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  8. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  1. Radko Mačuha: Nepríjemná správa pre Fica a Uhríka. 102 776
  2. Martin Sukupčák: Otvorený list ministrovi Blanárovi 22 072
  3. Monika Albertiová: Facka Ficovi. Slovensko sa prebúdza! 13 633
  4. Elena Antalová: Zvyšok života si nepokazím 8 506
  5. Radko Mačuha: Rusko má všetky predpoklady na dobytie Ukrajiny. 7 114
  6. Ivan Mlynár: Čurillovci sú v domácom väzení, pretože Ficovi a Šutaj Eštokovi nejde matematika. 6 997
  7. Věra Tepličková: Keby sme my vedeli... 4 938
  8. Miroslav Daniš: Štát sme MY, nie vy, súdružky a súdruhovia ! 4 073
  1. Věra Tepličková: Malí živnostníci = veľkí daromníci
  2. Věra Tepličková: Ajejeje, niečo sa dejejeje
  3. Dušan Koniar: Svet podľa Fica: velebiť Dubčeka a konať ako Biľak
  4. Marcel Rebro: Fuminori Tsuchiko odkazuje: Arigato! Za 24 hodín máme financie na 5000 porcií
  5. Tupou Ceruzou: Konsolidácia
  6. Marian Nanias: Nový jadrový energoblok pre Slovensko?
  7. Radko Mačuha: Osobná skúsenosť s Róbertom Ficom.
  8. Jana Čavojská: Obed pre 500 nezlomných obyvateľov Charkiva
SkryťZatvoriť reklamu