BRATISLAVA. Kedy sa vás niekto naposledy pýtal, čo by ste chceli vidieť vo svojom okolí? pýta sa zakladateľ Zelenej hliadky Matúš Čupka na našu otázku, čo sú najväčšie problémy Bratislavy. Lokálni politici podľa neho nevedia meniť mesto k lepšiemu a zatienili ich dobrovoľníci.
Osobnosti opakujú známe problémy ako doprava či škôlky, no ukazujú, že im naozaj komplikujú život. Kníhkupec Michal Meško sa neodváži jazdiť bicyklom zo Záhorskej Bystrice po nebezpečných cestách, hokejista Ľubo Višňovský zasa neprejde na Kolibu bez cúvania.
Šéf Tatra banky Igor Vida by pre väčšiu bezpečnosť privítal viac policajtov pochôdzkarov, ktorých by miestni poznali aj osobne.
Z mapy Bratislavy zmizlo už 39 ihrísk a športovísk, všimol si zasa Anton Greguš, šéf futbalového združenia Inter.
Otázka: Aké sú najväčšie problémy Bratislavy a vašej mestskej časti?
Anton Greguš,
šéf občianskeho združenia Inter Bratislava, býva v Ružinove
Problémy Bratislavy:
1. Zlá podpora športu všeobecne a futbalu zvlášť. Vážne ma zasiahol totálny nezáujem pomôcť klubu s viac ako 350 deťmi, keď sa v roku 2009 ocitol v existenciu ohrozujúcej situácii.
2. Stále sa znižujúci stav počtu predškolských zariadení.
3. Havarijný stav cestných komunikácií, opravy výrazne zaostávajú za tempom ich deštrukcie hlavne v zimnom období. Kvalita opráv je tiež veľmi nízka.
Problémy Ružinova:
1. Tri kluby v Ružinove sa môžu uchádzať len o granty so stropom 5000 eur ročne, čo nie je ani zďaleka schopne pokryť ani základné existenčné požiadavky klubu.
2. Nedostatočný počet zberných kontajnerov na separovaný odpad a veľkokapacitných kontajnerov. Bez nich vznikajú čierne skládky.
3. Spoplatenie parkovísk pred nemocničnými a zdravotníckymi zariadeniami. Ak by nasledovalo skvalitnenie parkovania, dalo by sa to pochopiť.
Igor Vida,
predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky, býva v Starom Meste
Problémy Bratislavy:
1. Niektoré športové a spoločenské podujatia nám dopravnými obmedzeniami znemožňujú voľný prístup k domovom.
2. Na uliciach chýbajú pochôdzkari, ktorí by sa starali o pridelený rajón. Určite by u obyvateľov vzrástol pocit bezpečia a dôvery, keby sa navzájom s policajtmi poznali.
3. Zrušila sa rajonizácia škôl a škôlok. V mieste bydliska je síce škôlka, ale z kapacitných dôvodov nemôže prijať vaše dieťa. A pritom tam rodičia vozia deti z priľahlých satelitov.
Problémy Starého Mesta:
1. Divoké parkovanie, ktoré oberá obyvateľov o voľné miesto pre vlastné auto.
2. Výrazné znečistenie parkov, napríklad na Vajanského nábreží pri osobnom prístave. Napriek kamerovému systému mestskej polície, ktorý sponzorovala aj Tatra banka, sme neustále svedkami opakujúceho sa vandalizmu.
3. Nedodržiavanie stavebného zákona a územného plánu. Lukratívne rezidenčné oblasti potom nemajú jednotný architektonický vzhľad. V uliciach s vilami vyrastajú biznis budovy, čím sa stráca zeleň.
Michal Meško,
majiteľ kníhkupectiev Martinus, býva v Záhorskej Bystrici, pracuje v Starom Meste
1. K MHD to mám od môjho bytu dosť ďaleko, cesta bicyklom nie je na viacerých úsekoch medzi Záhorskou Bystricou a Bratislavou najbezpečnejšia. Tým pádom musím jazdiť autom a parkovanie v meste je problém. Nejde mi však o budovanie ďalších parkovísk v centre. Je potrebné naozaj systémovejšie riešenie dopravy. Z celobratislavského hľadiska je to určite dávno akútna potreba nultého okruhu.