BRATISLAVA. V bratislavských Rusovciach objavili oltárik a cestu, ktoré postavili ešte Rimania.
Tí v Rusovciach kedysi sídlili, táto bratislavská mestská časť je známa rímskym vojenským táborom Gerulata, okolo ktorého sa rozprestierala osada.
Unikátne nálezy na Kovácsovej ulici objavili pri archeologickom výskume, ktorý predchádza plánovanej výstavbe, keďže ide o pamiatkovú rezerváciu v blízkosti Gerulaty. Na ulici majú vyrásť ďalšie rodinné domy.
Archeológovia územie najskôr preskúmali pomocou georadaru. Ten odhalil možné nálezy nachádzajúce sa pod zemou. Potom urobili na podozrivých miestach rezy a odkrývali jednotlivé vrstvy zeminy.
Oltárik zasvätený bohu Jupiterovi
Archeologický výskum naďalej pokračuje. Cesta sa pravdepodobne zachová na pôvodnom mieste, ale prekryje ju nová stavba. Oltárik a ostatné nálezy plánujú preskúmať a premiestniť.
"Toto by mala byť nejaká vidiecka cesta, ktorá pravdepodobne viedla k ďalším vidieckym usadlostiam," hovorí vedúci archeologického výskumu Pavol Jelínek zo Slovenského archeologického a historického inštitútu.
Za unikátny považuje najmä oltárik z Rímskej doby, ktoré vtedy ľudia zvykli stavať pri cestách. "Keď Riman niekde išiel, tak sa tam zastavil a obetoval tam nejakú drobnosť, aby mal na ceste šťastie," dodáva Jelínek.
Oltárik je venovaný Jupiterovi Optimovi Maximovi, teda Jupiterovi Najlepšiemu, Najväčšiemu, to znamená hlavnému božstvu, ku ktorému sa v Gerulate obracali, vysvetľuje vedúci výskumu.
Za unikát považuje oltárik i preto, že ho našli v približne tej polohe, ako ho pôvodne Rimania umiestnili. Doteraz sa takýchto oltárikov v Gerulate našlo niekoľko, nie však na pôvodnom mieste.
"To znamená, že predtým sa našli oltáre, ktoré boli využité ako stavebný materiál, napríklad bol niekde zamurovaný," vysvetlil Jelínek.
Aj objavená cesta je pre rusoveckú Gerulatu výnimočná, hovorí Mikuláš Feník z Pamiatkového úradu SR.
"Výnimočná je tým, že sa im podarilo zachytiť cestu v extraviláne, tie neboli dláždené, tak štruktúrované a vystavané takou technikou ako v obciach," hovorí Feník.
Iba druhý taký významný nález
Doplnil, že toto je len druhý takýto nález v Rusovciach, prvý pochádza zo 40-tych rokov.
Vedúci archeologického výskumu predpokladá, že nálezy v Rusovciach pochádzajú z druhého až tretieho storočia nášho letopočtu.
u, aby potvrdili, že to, čo objavili, je naozaj cesta. Aj oltárik je ešte potrebné vyhodnotiť a zdokumentovať.
"Rimania písali v skratkách, aby ušetrili miesto, takže treba dešifrovať tie skratky, čo bude tiež chvíľu trvať," dodáva Jelínek.
Okrem oltárika a cesty našli v Rusovciach aj rôzne predmety z doby rímskej - ozdoby na odev, spony, mince i keramiku.
Aj tie je ešte potrebné reštaurátorsky očistiť a analyzovať. Vedúci výskumu ešte dodáva, že nálezy výstavbu nijako neohrozia, môžu ich totiž preniesť.