Kým SMK sa zameralo na Senecký okres, Most-Híd mal kandidátov najmä v Bratislave. Volili ich aj tam, kde nežije veľa Maďarov.
BRATISLAVA. Prešporok bol do druhej svetovej vojny trojjazyčný, opakujú pamätníci. Slovenský, nemecký a maďarský.
Maďarčina sa teraz v Bratislavskom kraji posilňuje. Ľudí hlásiacich sa k maďarskej národnosti ubúda, viac ich však bude počuť v župnom zastupiteľstve.
V župných voľbách boli mimoriadne úspešné strany Most-Híd a SMK, ktoré sa spojili do širokej pravicovej koalície ešte s SDKÚ, KDH, SaS, OKS a SZ.
Bratislava rozmýšľa inak
Bratislava
Maďari v kraji
v Bratislavskom kraji sa podľa sčítania ľudu z roku 2011 k maďarskej národnosti hlásia štyri percentá obyvateľov, čo je 23 888 ľudí;
oproti roku 2001 je ich o takmer štyritisíc menej;
v aktuálnych krajských voľbách uspelo spolu 10 z 11 kanditátov SMK a Mos-tHíd;
v minulom župnom zastupiteľstve mal Most-Híd dvoch a SMK piatich poslancov.
V 44člennom župnom parlamente získala koalícia 34 mandátov, z toho desať poslancov majú SMK a Most-Híd. V predchádzajúcom zastupiteľstve mali spolu siedmich poslancov.
Z oboch strán pritom neuspela jediná kandidátka Zuzana Bačiak Masaryková, donedávna hovorkyňa Mosta-Hídu.
Predseda Mosta-Hídu Béla Bugár si úspech vysvetľuje tým, že Slováci v Bratislave nemajú problém zakrúžkovať maďarského kandidáta.
„Bratislava rozmýšľa trochu inak ako ostatné kraje,“ vraví Bugár s tým, že odkedy sú maďarské strany dve, dosahujú lepšie výsledky.
Bugár zároveň pripomína, že Most-Híd nie je čisto maďarská strana, napríklad v Petržalke za ňu uspel František Šebej.
Uspeli nielen u svojich
Maďarské strany neboli úspešné iba v Seneckom okrese, kde žije silná maďarská menšina, ale aj v Bratislave.
Napríklad v Podunajských Biskupiciach, kde ľudia volili dvoch poslancov, kandidovali za pravicovú koalíciu dve kandidátky z Mosta-Hídu. Obe zvolili.
Starostka mestskej časti a krajská predsedníčka Mosta-Hídu Alžbeta Ožvaldová získala 2400 krúžkov, jej stranícka kolegyňa Ildikó Virágová 1400. Tretí v poradí Peter Adamec zo Smeru získal menej ako tisíc hlasov.
V Podunajských Biskupiciach žije podľa Ožvaldovej okolo sedem percent ľudí s maďarskou národnosťou.
„Ďalej je maďarská komunita napríklad v Senci, Malinove alebo Tomášove,“ vraví. Bugár a Ožvaldová zdôrazňujú, že mali kandidátov aj v bratislavských volebných obvodoch, kde nie je výraznejšia maďarská komunita.
Kandidáti podľa výsledkov
Kým Most-Híd mal kandidátov aj v Novom Meste, Karlovej Vsi a Ružinove, SMK sa okrem Ružinova sústredila len na Senecký okres.
Ich kandidátka a doterajšia vicežupanka Gabriella Németh bodovala v Senci, uspel aj István Pomichal v obvode okolo Dunajskej Lužnej a Hamuliakova.
Bugár hovorí, že v rámci koalície rozhodovali o kandidátoch podľa predchádzajúcich výsledkov v parlamentných alebo krajských voľbách. „Ľudia ocenili, čo naši kandidáti robili v Bratislave doteraz,“ vraví.
„Vyberali sme ich podľa toho, kde majú najväčšiu šancu vyhrať a či sú to osobnosti, ktoré ľudia poznajú,“ vraví krajský šéf SMK Gyula Bárdos.
Po maďarsky v Senci
Po maďarsky sa kandidáti za Most-Híd z bilbordov neprihovárali. Tie boli pre všetkých kandidátov za stredopravú koalíciu jednotné. Bárdos vraví, že dvojjazyčné bilbordy mali iba v Seneckom okrese.
Ožvaldová aj Bárdos zdôrazňujú, že v krajskom zastupiteľstve budú obhajovať záujmy kraja a nie primárne maďarskej menšiny.
„Táto koalícia je o spolupráci, chceme zastupovať všetkých obyvateľov Bratislavského kraja,“ vraví Bárdos.
Podľa údajov zo sčítania ľudí z roku 2011 sa v Bratislavskom kraji štyri percentá obyvateľov hlásia k maďarskej národnosti. To je takmer 24-tisíc obyvateľov. Pri troch percentách obyvateľov kraja národnosť Štatistický úrad nezistil.