BRATISLAVA. Vodohospodárska výstavba (VVB) ako vlastník pozemkov pri Jaroveckom ramene zaslala na príslušný stavebný úrad Bratislava - Rusovce podnet na zbúranie 18 stavieb mimo vyväzovacích zariadení pri hausbótoch. Ide o rôzne altánky, prístrešky na drevo či suché toalety, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa VVB Diana Migaľová Baschierová.
Až 166 hausbótov
Príslušný stavebný úrad v tejto veci koná. Vodohospodárska výstavba tiež zaslala žiadosť o vyjadrenie sa ku konaniu na odstránenie nepovolených stavieb, resp. konaniu o dodatočnom povolení stavieb na Obvodný úrad životného prostredia Bratislava. Takto rieši 52 vlastníkov hausbótov. Tí majú vybudované zariadenia, o ktoré sú hausbóty k brehu priviazané a zachytené.
Na ne však nedostali od VVB stavebné povolenie, čiže sú v rozpore s ním. V lokalite Jaroveckého ramena je podľa hovorkyne VVB umiestnených 166 hausbótov, resp. pontónov. V súčasnosti spoločnosť eviduje 130 žiadostí o súhlas s ukotvením plávajúceho zariadenia spolu s potrebnými dokumentmi.
Vodohospodárska výstavba sa snaží dať všetky pozemky v blízkosti Jaroveckého ramena a objekty na nich postavené do poriadku. Z toho dôvodu sa podľa jej slov začal proces udeľovania súhlasov na umiestnenie vyväzovacích prvkov pre tie plávajúce zariadenia, resp. žiadateľov, ktorí doložili všetky potrebné dokumenty.
Požadujú dokumenty
Takisto ide o žiadateľov, ktorí na pozemku v blízkosti hausbótu nemali vybudované žiadne nepovolené stavby. V prípade nepovolených stavieb podala Vodohospodárska výstavba 31. júla na miestny úrad bratislavskej mestskej časti Rusovce podnet vlastníka/správcu pozemku na začatie konania.
Všetkých majiteľov hausbótov na Jaroveckom ramene VVB, ako vlastník/správca pozemku vyzvala, aby im do 30. apríla dodali dokumenty potrebné k stavbe na jej pozemku.
Toalety na cudzom pozemku
Konkrétne išlo o projektovú dokumentáciu k vyväzovacím prvkom, geodetické zameranie vyväzovacích prvkov, stanovisko Slovenského vodohospodárskeho podniku k povoleniu na státie na vode, rozhodnutie o povolení státia od Štátnej plavebnej správy a vyjadrenie Odvodného úradu životného prostredia, ako aj dokumentáciu súvisiacu s vybudovanými resp. plánovanými elektrickými prípojkami.
Najväčšími problémami, ktoré odhalili pri kontrolách hausbótov, boli prístrešky, altánky, suché toalety a kontajnery na pozemkoch bez súhlasu vlastníka, ktorým je Vodohospodárska výstavba. Tie patria medzi nepovolené stavby.
Varujú pred zníženou hladinou
Pre opravy poškodeného asfaltobetónového tesnenia návodnej strany prívodného kanála Vodného diela Gabčíkovo bude od 14. do 20. októbra znížená vodná hladina v prívodnom kanáli, ako aj v samotnej Hrušovskej zdrži s dosahom na výšku hladiny aj v samotnej Bratislave a v Jaroveckom ramene.
Až na dno
"Plánované zníženie hladiny pocítia predovšetkým majitelia a prevádzkovatelia hausbótov v Jaroveckom ramene, z ktorých sa niektoré môžu ocitnúť prakticky až na dne Jaroveckého ramena," upozorňuje Slovenský vodohospodársky podnik.
Vyzýva preto všetkých majiteľov a prevádzkovateľov hausbótov, aby počas mimoriadnej manipulácie na vodnom diele Gabčíkovo, počas znižovania i následného zvyšovania hladiny, vykonali všetky potrebné zabezpečovacie práce na prevenciu pred prípadnými škodami.
Majú si zabezpečiť dozor
"Počas znižovania i zvyšovania hladiny na bežnú prevádzkovú kótu zároveň požadujeme, aby si majitelia hausbótov zabezpečili stály dozor," vyzvali vodohospodári.
SVP tiež upozornil, že za prípadné škody spôsobené na hausbótoch pri mimoriadnej manipulácii s hladinami na Vodnom diele Gabčíkovo, ako aj za škody, ktoré spôsobia plávajúce zariadenia na vodohospodárskych objektoch, zodpovedajú ich majitelia.
Postupné znižovanie hladiny vody v prívodnom kanáli z prevádzkovej hladiny na kótu 128,40 m n.m. na stupni Gabčíkovo prebehne v dňoch od 14. do 15. októbra 2013. Poškodené asfaltobetónové tesnenia budú opravovať od 16. do 18. októbra. Od 19. do 20. októbra zas vodohospodári plánujú postupne zvyšovať hladinu na prevádzkovú výšku.