Veľkorysé športovo-relaxačné centrum má vyrásť na najvýznamnejšom zhromaždisku vodného vtáctva v strednej Európe.
BRATISLAVA. V Čunove by za tri roky malo vyrásť medzinárodné stredisko športu a cestovného ruchu Danubia Park. Takto projekt charakterizuje jeho developer, spoločnosť Danubia Invest.
Projekt sľubuje nové cyklotrasy, detské ihriská, ihriská na tenis, volejbal, bedminton či futbal, aj stromovú lanovú dráhu, detskú korčuliarsku dráhu či lezeckú stenu.
Zázemie tam majú mať aj aktívni športovci, vznikne potápačský, veslársky a kajakársky klub a jazdecký areál.
„Súčasťou projektu je aj plnohodnotný prístav pre malé rekreačné plavidlá, ktorý v súčasnosti v Bratislave neexistuje,“ vraví Július Kováčik, konateľ Danubia Invest. Pri brehu rieky vznikne aj plážové jazero.
Bývanie v lužnom lese
Danubia Park
plocha: 89 hektárov, z toho 58 percent zeleň, 27 percent športoviská a 6 percent apartmány;
výstavba: 2014 – 2017;
investícia: 45 miliónov eur;
architekti: rakúska kancelária Baumschlager&Eberle.
Developer Danubia Invest:
mnohé firmy v stavebníctve, energetike, obchoduje s cennými papiermi;
v minulosti vstúpili do firiem ako Považské strojárne, Železiarne Podbrezová, Grafobal, Váhostav, SES Tlmače;
zastrešuje telekomunikačné firmy Swan či SK-nic;
má polikliniku na Heydukovej ulici v Bratislave.
Projekt sa rokmi menil, postupne sa nafukoval priestor pre vily a apartmány.
Napokon tam majú byť apartmány bytové domy, zaberať by mali šesť osem percent z celkovej rozlohy areálu na 89 hektároch.
Developer sľubuje aj prírodnú rezerváciu Dunajský prírodovedný park, ktorá má návštevníkom priblížiť jedinečný ekosystém lužných lesov.
Kováčik hovorí, že sa snažia spolupracovať aj s ochranármi.
Ohrozené vzácne územie
Ochranári však s jeho slovami nie úplne súhlasia. Projekt má vyrásť na najvýznamnejšom zhromaždisku vodného vtáctva v strednej Európe.
„Zvýšená návštevnosť sa negatívne dotkne kolónií vodného vtáctva. Napríklad početnosť rybára riečneho môže klesnúť až o dvadsať percent,“ vraví Jozef Ridzoň z Bird Life Slovensko.
Riziko vidí aj vo veľkých presklených plochách budov. „Obzvlášť pri hmlistom počasí budú takto veľké sklá spôsobovať mnohé zranenia a úhyn vtáctva. Preto bude potrebné projekt upraviť a zaniknuté biotopy a kolónie nahradiť.“
Mesto nie je proti
Príklad zaujímavého riešenia, ktoré zohľadnilo jedinečnosť chráneného územia, je neďaleko – pri Neziderskom jazere v susednom Rakúsku.
„Rakúsko je ukážkou, že niekedy možno skĺbiť turizmus a ochranu prírody, ak sa projekt pripraví citlivo, tak, že jedno miesto sa vyčlení na rekreáciu a vodné športy a inde sa zabezpečí prísna ochrana ako napríklad v južnej časti Neziderského jazera,“ dodal Ridzoň.
V Čunove to však bude náročnejšie, keďže oblasť Hrušovskej zdrže, kde projekt vyrastie, je podstatne menšia.
Výstavba sa môže začať až po vydaní záväzného stanoviska mesta, to nie je proti. Primátor Milan Ftáčnik vraví, že bude hľadať kompromis medzi zámerom developera a požiadavkami ochranárov.
Ako to vyzerá na brehu Dunaja pri Čunove dnes
Projekt Danubia Park
Súčasťou komplexu bude aj prístav.
Vybudovať majú aj športové kluby.