Vďaka teplej vode z priehrad k nám priplávali ryby žijúce na rumunskom a bulharskom úseku Dunaja.
BRATISLAVA. Nenamáčajte si ruky do vody, radí ichtyológ Vladimír Kováč z Prírodovedeckej fakulty v Bratislave. Sme v Karlovoveskom ramene Dunaja, niekoľko stoviek metrov proti prúdu nad mostom Lafranconi.
Niekoľko metrov obďaleč tím expertov z Rakúska a Slovenska na motorovom člne pomocou elektrického prúdu „loví“ ryby. „Nehovoríme o love, ale o zbere vzoriek, nie sme rybári, ale ichtyológovia,“ vysvetľuje Kováč.
Ide o súčasť riečnej výskumnej expedície Joint Danube Survey 3, ktorá robí prieskum Dunaja a zbiera vzorky od nemeckého Regensburgu až po deltu v rumunskom meste Tulcea. Štyria z dvadsiatich expertov expedície sú Slováci.
Omráčenie na pár sekúnd
Ryby lovili z vody dva motorové člny. Prvý má na prednej časti vysunuté rameno, z ktorého visí niekoľko anód, ktoré prenášajú elektrický prúd do vody.
„Prúd pritiahne väčšinu druhov rýb,“ vysvetľuje Kováč. V elektródach je pulzný prúd od pol až do troch ampérov. „Omráčenie trvá pár sekúnd.“ Zatiaľ vedci podberákom vyberajú ryby z vody. Na palube člna ich identifikujú podľa druhu, merajú a zapisujú. Potom ich púšťajú späť do vody.
Čln s anódami zbiera ryby pri brehoch rieky na desiatich päťstometrových úsekoch. V noci robí ten istý tím ešte raz zber na polovici úsekov, kde ho urobil cez deň. Ichtyológ vysvetľuje, že cez deň sú aktívne v tejto lokalite iné druhy rýb ako v noci.
Iné druhy rýb sa nachádzajú aj uprostred toku. Napríklad mreny, približuje Kováč. Zbiera ich tím expertov z Maďarska, ktorí pred dvoma rokmi vymysleli elektrifikovanú rybársku sieť, ktorá ryby rovnako omráči.
V Dunaji je menej pôvodných rýb, priplávali sem tie, ktoré sú zvyknuté na teplejšiu vodu.
Máme málo rýb
„Skutočne klesá množstvo rýb,“ hovorí Kováč o dlhodobom trende počtu rýb na našom a rakúskom úseku Dunaja. Dôvodom je podľa neho množstvo priehrad v Rakúsku a Gabčíkovo na Slovensku.
„Hneď ako postavíte priehradu, eliminujú sa neresiská, kde sa ryby reprodukujú,“ vraví ichtyológ. Ryby z týchto úsekov Dunaja podľa neho vyháňa aj stojatá a teplá voda, ktorú priehrady vytvárajú.
Ak sa podľa experta splnia plány na vybudovanie priehrady pri ostrove Sihoť, počet rýb ešte klesne. Teplá voda z priehrad a celkové priemerné oteplenie Dunaja za posledných 20 rokov o dva stupne na druhej strane do slovenského úseku priviedla ryby, ktoré sú charakteristické pre jeho teplejší rumunský a bulharský úsek.
Ide napríklad o býčka čiernoústeho a hlavatého. Sú to ryby, ktorých druh žije aj v mori. Naopak z nášho úseku sa podľa Kováča vytrácajú hlaváče alebo hrúzy bieloplutvé.
V Dunaji žije 60 druhov rýb. V poslednom období na našom úseku Dunaja darí aj inváznym rybám ako mieň, ktorý sa trochu podobá na sumca a loví invázne ryby.
Anódy ponorili do vody, prúd dočasne ryby omráčil. Ichtyológovia tak mohli zisťovať, aké druhy rýb plávajú v Dunaji.