Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Bratislavské zdroje pitnej vody ohrozuje výstavba a ťažba nerastov, sťažuje sa Bratislavská vodárenská. Developerom aj malým stavebníkom to navyše podľa firmy umožňujú radnice, ktoré účelovo menia územné plány.
Až desať vodných zdrojov na západnom Slovensku môže byť ohrozených výstavbou, obávajú sa vodári.
Napríklad pri vodárenskom zdroji Šamorín v ochrannom pásme 2. stupňa majú podľa vodárov stavať 350 rodinných domov.
Nedostatočné zákony
Vodné zdroje
V ohrození
Šamorín rodinné domy v ochrannom pásme; Kalinkovo 9 z 10 studní má nadlimitný obsah látok vo vode; Čunovo obytná zóna Mladé Čunovo v ochrannom pásme; Rusovce - Ostrovné - Mokraď výstavba golfového ihriska; Maruša výstavba domov; Vývrat pri Stupave výstavba rekreačného zariadenia 30 m od prameňa; Rybníček rezidencia v rozpore s územným plánom; Vajar ťažba karbonátov;
Sihoť
otvorenie cyklotrasy;Pečniansky les
zámena pozemkov v ochrannom pásme.
Starosta susednej obce Hamuliakovo Jozef Schnobl hovorí, že výstavba je odsúhlasená a územný plán platí už niekoľko rokov. „Vyjadrovalo sa k tomu ministerstvo životného prostredia aj BVS.“ Zatiaľ postavili asi 20 domov, podľa starostu ich nebude viac ako 150.
„Zákon nezakazuje stavať rodinné domčeky v druhom stupni ochrany. Máme tam aj cintorín, družstvá, podniky. Potom musíme zrušiť celú obec,“ hovorí.
Alena Trančíková z vodární hovorí, že obce často nezakreslia alebo účelovo deformujú ochranné pásma v územnom pláne, ak im prekáža pri ich aktivitách. „Máme skúsenosť, že raz schválený územný plán je zákon, ktorý stojí nad všetkým.“
Hovorí, že starý zákon o Žitnom ostrove chráni vodu pred hnojením alebo veľkochovom zvierat. „Za tie roky sa charakter ostrova zmenil. Najväčším ohrozením podzemných vôd je už obrovská zástavba.“
Veď je to tak roky
Pre výstavbu domov v ochrannom pásme v Čunove už jeden z vodných zdrojov plánujú odstaviť. „Je tam veľmi kvalitná voda, ktorá dosahuje kvalitu dojčeneckej vody,“ hovorí Trančíková.
Starostka Čunova Gabriela Ferenčáková hovorí, že lokalitu schválili na výstavbu v územnom pláne mesta štyri roky predtým, ako tam bolo vyhlásené ochranné pásmo.
Vodný zdroj by mali odstaviť tento rok, obyvateľov napoja na zdroj pitnej vody Rusovce – Ostrovné lúčky – Mokraď. Ten zase ohrozuje výstavba golfového ihriska.
Podobný problém je podľa vodárov aj v Píle. Chatky, ktoré sú v ochrannom pásme 2. stupňa, postavili ešte pred určením hraníc pásma, oponuje starosta Píly Radovan Mičunek. „Záleží nám na tom, aby bol vodný zdroj funkčný.“
Viac ochrany
Ministerstvo životného prostredia pripravuje zmenu zákona tak, aby určili zakázané činnosti v ochranných pásmach a vypustili všetky výnimky. Chce sprísniť aj podmienky ťažby.
Jeden vodný zdroj v Podunajských Biskupiciach už v sedemdesiatych rokoch museli natrvalo odstaviť, znehodnotili ho zvyšky ropných látok zo Slovnaftu. To je nezvratne znečistené aj napriek tomu, že dnes je už v Slovnafte hydraulická clona, ktorá zabraňuje rope znečistiť vodu pod zemou.
Odstavená studňa v Podunajských Biskupiciach.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA