SME

Je Bratislava pripravená? Aké sú poučenia z povodní

Devínsku cestu kvôli vysokej vode možno zdvihnú. V Karloveskej zátoke nie je múr dostatočne hlboký, pri PKO voda nepretiekla iba tesne.

Dunaj zaplavil aj Devínsku cestu.Dunaj zaplavil aj Devínsku cestu. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Stúpajúca hladina Dunaja minulý týždeň ukázala, že Bratislava je pomerne dobre pripravená aj na veľkú vodu. Aj tak sa objavilo niekoľko problémov.

Voda zaplavila iba pár oblastí, medzi nimi aj domy na Devínskej ceste. Po jej opadnutí prichádza návrh, ktorý by polovici z nich pomohol. Šéf bratislavských vodohospodárov Juraj Soták chce zdvihnúť celú cestu na úroveň storočnej vody. To by ochránilo domy za cestou. Tie pred ňou by zostali v záplavovom území.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Protipovodňová hrádza vydrží

SkryťVypnúť reklamu

Povodeň preverila, ako je protipovodňový ochranný systém účinný. Najväčšiu skúšku zvládol, cez bariéry sa Dunaj nedostal.

2.Devínska cesta by mohla ísť vyššie

Protipovodňový múr chráni aj Devín, nechráni však cestu tam. Aj teraz tak zostal odrezaný od zvyšku Bratislavy. Cez zaplavenú Devínsku cestu, ktorú spravuje mesto, sa dostali len vojaci na vetrieske.

Soták navrhuje zdvihnutie cesty minimálne nad úroveň storočnej vody. „Ak by sa dvíhala nad úroveň tisícročnej vody, pravdepodobne by boli náklady enormne vysoké v porovnaní s chráneným majetkom alebo hodnotou domov na druhej strane cesty.“ Tvrdí, že by sa takto ochránili aj domy, ktoré sú na druhej strane cesty ďalej od Dunaja.

Podľa hovorcu mesta Stanislava Ščepána je momentálne predčasné odpovedať na to, či sa Devínska cesta zdvihne nad úroveň storočnej vody. „Je to jedno z možných riešení, ale bude sa posudzovať v kontexte ďalších opatrení až po vyhodnotení všetkých kritických úsekov, ktoré sa prejavili v rámci povodňovej aktivity na Dunaji,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

shooty.jpg

3.Pri Dunaji sa musia chrániť sami

Domy postavené na druhej strane cesty pri rieke, ako aj na iných záplavových územiach, podľa Sotáka už pri stavbe upozornili na riziká. „Podľa zákona o ochrane pred povodňami je majiteľ pozemku v záplavovom území povinný mať povodňový plán, zabezpečiť povodňové zabezpečovacie práce, a mali by mať dostatok materiálu na to, aby tieto práce vykonali,“ tvrdí Soták. Mali by znášať všetky náklady, hovorí.

4.Voda preteká aj spodom

Na viacerých miestach voda presakovala popod ochranu. Zatopilo aj vodákov v Karlovoveskej zátoke, ktorí sú za múrom. Vodohospodári sľubujú prieskumné vrty a zrejme nechajú staviteľa múr vybudovať viac do hĺbky.

Priesaky hrozili aj v Starom Meste. „Je to možné v oblastiach, ktorými v minulosti pretekal Dunaj a počas uplynulých storočí ich zasypali a zastavali,“ povedal hovorca mestskej časti Tomáš Halán. Obyvateľov vyzvali, aby vodu z pivníc neodčerpávali, kým neklesne Dunaj, pretože by to mohlo narušiť statiku domov.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj dva týždne po znížení Dunaja na štandardnú úroveň môže podzemná voda ešte presakovať,“ povedal. Minulý týždeň nahlásili priesaky traja majitelia domov, voda sa dostala do výťahovej šachty. „Do pivníc sa nedostala, podľa majiteľov boli domy rekonštruované a izolované.“

Podľa Halána boli priesakmi ohrozené hlavne ulice v zóne ohraničenej nábrežím a ulicami Panská, Laurinská, Dunajská, Klemensova, Dostojevského rad, Šafárikovo námestie a Nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu.

5.S hrádzou treba pokračovať

Protipovodňová ochrana stále nie je všade, napríklad ani na nábreží od Mosta SNP až po Riverpark. Voda stúpala iba pár centimetrov od chodníka. Súčasný travertínový múrik od architekta Ivana Matušíka by vodu nezadržal.

Soták hovorí, že múr je vzácny a ideálnym riešením by ho zachovať a dať tam mobilné zábrany, ako bolo na Viedenskej ceste alebo v osobnom prístave.

Predpokladá, že v najbližšej dobe sa tento nedostatok vyrieši. Všetko však podľa neho závisí aj od financií.

Podľa Sotáka treba urobiť do podlažia sondáž a zistiť aké podložie je pod múrikom. „Terén je tam prakticky na úrovni hladiny storočnej vody. Treba doriešiť ochranu pred tisíc ročnou vodou.“

shooty2.jpg

6.Elektrinu vypojte

Majitelia zatopených domov nevedeli, čo majú robiť s elektrinou v prípade, že mali na elektrickej skrini plombu. Na infolinke energetikov a aj na infolinke vodárov im nie vždy vedeli podať relevantné informácie.

Elektrické spotrebiče treba čo najskôr vypojiť, v krízových momentoch aj napriek plombe.

7.SHMÚ sa triafa

Zásluhu na zvládnutí povodní majú aj pomerne presné a včasné predpovede stavu Dunaja. „Mobilné hradenia sa začali pripravovať už štyri dni pred kulmináciou,“ hovorí hydrologička Váleria Wendlová o tom, že krízový štáb reagoval včas.

„Keďže ide o matematické a štatistické metódy a každý činiteľ prináša určitú mieru neistoty, ani predpoveď nemôže byť stopercentná s presnosťou na centimeter.“

8.Pomáhali aj dobrovoľníci a obecní hasiči

Počas povodní pomáhalo aj množstvo dobrovoľníkov a obecné hasičské zbory, ktoré sú podľa Tomáša Halása z ružinovské zboru zložené tiež prevažne z dobrovoľníkov. Zasahovali napríklad v Devíne, na Devínskej ceste, Tyršovom a Vajanského nábreží od minulej stredy do nedele.

„Velitelia zásahov mali k dispozícií vrecia s pieskom, dostatočný počet čerpadiel, hasičov a dobrovoľníkov. V čas bolo zabezpečené aj palivo na chod čerpadiel,“ povedal Halás.

Dodáva, že všetky zásahy budú ešte analyzovať, pretože situácia sa často menila a velitelia museli niekedy aj improvizovať. „Všetko sme robili najlepšie ako sme vedeli a s nasadením všetkých síl.“ Členov jednotky striedali každé štyri hodiny.

shooty3.jpg

9.Hasiči sa nemohli usušiť

Hasiči mali podľa Tomáša Halása z ružinovského zboru problém zabezpečiť pre zasahujúcich členov suchú výstroj. „Nedisponujeme sušičkou odevov, ale nakoniec sa nám aj tento problém podarilo vyriešiť.“

10.Pokyny na evakuáciu musia byť jasnejšie

Voda, ktorá v Karloveskej zátoke presiakla pod podzemnou bariérou zaplavila okrem lodeníc aj švédske domčeky, v ktorých bývajú študenti. Študenti sa sťažujú, že vedenie internátov Družba neriešilo hrozbu zaplavenia dostatočne skoro.

Jedna z ubytovaných študentiek, ktorá nechce byť menovaná, hovorí, že už v utorok večer sa boli informovať ako majú ďalej postupovať. Na internáte študentom povedali, že sa nemusia báť a voda ich ani nezasiahne. V stredu už voda značne presakovala, boli si preto na vrátnici niekoľkokrát počas dňa vypýtať kľúče od izieb na internátoch. „Povedali nám, že kľúče sú nachystané, ale vedenie to ešte nepovolilo,“ hovorí študentka.

Podľa študentky vrátnik odkázal, že musia zohnať riaditeľa. „Toho sa nám nepodarilo zastihnúť, všetci hovorili, že niekde pobehuje a rieši situáciu.“

Kľúče si bola naposledy vypýtať okolo siedmej večer, ani vtedy jej ich nedali. „Večer bola voda už kúsok od domčekov. Väčšina ľudí sa zbalila a odišla.“

Na dverách si našli len oznam, že situáciu monitorujú a veci zo zeme si majú preložiť vyššie. „Večer ešte vrátnik švédskych domčekov hovoril, že prečo sa sťahujeme, že sa tam ešte dá spať,“ povedala študentka. Tvrdí, že kľúče dostali až na druhý deň vo štvrtok. Keď sa boli na domčeky pozrieť, už sa k nim nedalo ani dostať.

Riaditeľ internátov Ivan Daňo hovorí, že situáciu stále monitorovali. V stredu ráno sa rozhodli, že študentov v prípade potreby z domčekov presťahujú. „Cez deň nebola situácia taká, aby sme ubytovaných presťahovali,“ povedal Daňo.

Podľa riaditeľa začala vo štvrtok spodná voda vytekať aj z kanalizácie v areáli domčekov. „Zamestnanci skontrolovali každú izbu a oznámili študentom, aby sa presťahovali do určených priestorov.“ Dodáva, že izby nezaplavilo a nevznikli ani žiadne škody na majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 726
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 082
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 740
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 109
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu