Po zrušení tendra na trolejbusy má bratislavský dopravný podnik ďalší problém. Súťaž na električky preveruje Úrad pre verejné obstarávanie.
BRATISLAVA. Bratislavský dopravný podnik mal v pondelok 13.mája otvárať obálky uchádzačov na nákup nových električiek. Má rozbehnuté dva tendre spolu za dvesto miliónov eur. Otváranie ponúk sa však nekoná, odložili ho.
Hovorkyňa dopravného podniku Agáta Staneková potvrdila, že jeho podmienky napadla jedna zo zúčastnených firiem na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO). Kým úrad námietku neprešetrí, bude tender pozastavený.
Dopravný podnik odmietol spresniť, ktorá z firiem sťažnosť podala, aj dôvody sťažnosti.
Problémová súťaž
Tendre
Električky
15 jednosmerných električiek spolu až za 108 miliónov eur;
15 obojsmerných električiek spolu až za 108 miliónov eur;
Trolejbusy
15 krátkych a 50 kĺbových spolu až za 70 miliónov eur. Tender bol zrušený, opakujú ho;
Náhradné diely
ÚVO tender dvakrát zrušil.
Sťažnosti na podmienky súťaže nákupu jednosmerných a dvojsmerných električiek sa ťahajú od minulého roka.
Pôvodným termínom na otváranie obálok s návrhmi uchádzačov bol totiž už 28. december minulého roka.
Denník SME už informoval, že tender napadol nemecký Siemens. Hovorca Siemensu Martin Noskovič však výhrady nechcel konkretizovať.
Ďalší účastníci tendra sa sťažovali na krátky čas vypracovania ponuky.
Štyri týždne stanovené dopravným podnikom kritizovala slovenská firma Teknoplast, podľa jej šéfa mal námietky aj španielsky výrobca električiek CAF.
Riaditeľ dopravného podniku Ľubomír Belfi tender vtedy bránil a námietky označil za obštrukcie. Dopravný podnik sa teraz k odkladom v súťaži nevyjadruje. Potvrdil len, že na tender sa sťažovali.
Veľkí výrobcovia
V predchádzajúcich námietkach jeden z uchádzačov namietal aj bod súťažných podmienok Jedným z problémov v aktuálnom podnete pre ÚVO je podľa informácií SME bod , v ktorom dopravný podnik od uchádzačov žiada, aby preukázali obrat za posledné tri roky v hodnote šestdesiat miliónov eur.
Aspoň jedna zákazka navyše musela byť vyššia ako dvadsať miliónov.
Ak má niektorá z firiem aj vyšší obrat ako je stanovené, no nižšiu cenu jednotlivých zákaziek, bude zo súťaže vyškrtnutá.
Vedenia dopravného podniku sa v tomto prípade zastal aj predseda jeho dozornej rady Jozef Uhler (SDKÚ). „Zákon dáva priestor na to, aby firmy umelo predlžovali tendre. Niektorí výrobcovia sa vďaka námietkám snažia získať čas, pretože nemajú vyvinuté vozidlo, ktoré my potrebujeme,“ tvrdí Uhler.
Trolejbusy boli nezákonné
Dopravnému podniku už tento rok jeden veľký tender nevyšiel. Sedemdesiatmiliónovú súťaž na trolejbusy mu zrušil Úrad pre verejné obstarávanie pre diskriminačné a netransparentné kritériá. Aj Európska komisia pohrozila, že pre diskrimináciu tender nepreplatí. Podstatná časť totiž mala ísť z eurofondov.
Do tendra sa prihlásil jediný uchádzač – česká Škoda Electric s firmou SOR, ktorá patrí aj skupine J&T. Dopravný podnik v súťaži zvýhodnil práve túto firmu, ktorá vyrába päťdverové trolejbusy. Za päť dverí núkal podstatnú časť bodov a firma tak mohla vyhrať aj s výrazne vyššou cenou ako konkurencia.
Dopravný podnik dlho tajil, koľko je uchádzačov a presviedčal, že prihlásiť sa mohli mnohé firmy. Viacerí výrobcovia vtedy SME potvrdili, že do súťaže sa neprihlásili aj pre špeciálne potvrdenie, ktoré mali v čase vyhlásenia tendra iba dve firmy.
Dopravný podnik vtedy kritizovali aj zástupcovia pravice v predstavenstve a dozornej rade dopravného podniku. Práve beží opakovaná súťaž, v tej už chceli vidieť podklady vopred.
Šéf dopravného podniku Ľubomír Belfi je nominantom primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru). Ten ho aj napriek zrušeniu tendra podržal a odmietol ho odvolať.
Belfi bol v minulosti šéfom televízie TA3, vtedy ju kontrolovali J&T a Ivan Kmotrík.
Prečítajte si viac: Dopravný podnik vyhlásil nový tender na trolejbusy
*Opravili sme informáciu o poslednej z námietok uchádzača súťaže na ÚVO. Bod zo súťažných podmienok o obrate spoločnosti rozoberal jeden z účastníkov v jednej z predchádzajúcich námietok.