BRATISLAVA. Ropuchy pri svojej jarnej migrácii na Železnej studienke v Bratislave už 28 sezónu dostanú pomoc od ľudí. Akcia sa začala tento víkend stavbou červených fóliových zábran, ktoré budú na miestach najmasovejšej migrácie žiab cez cestu.
Zúčastnili sa na nej okrem organizátorov a verejnosti aj žiaci bratislavských škôl Tilgnerova 14, Tupolevova 20, Veternicová 20 a základnej školy z Ivanky pri Dunaji. Výraznou mierou pomohli aj študenti z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Zábrany stavalo 104 ľudí, informoval jeden z organizátorov podujatia Pomoc ropuchám pri jarných migráciách Roman Lehotský.
Stop autá!
Od 25. marca platí z dôvodu ochrany žiab na Železnej studienke dočasný zákaz vjazdu motorovým vozidlám. Po stavbe zábran bude nasledovať druhá časť akcie – žaby prenesú cez cestnú komunikáciu do rybníkov.
"Žaby zachytené za zábranami, ale aj tie, ktoré sú živé na ceste, prenesú dobrovoľníci vo vedrách cez cestu, vždy do najbližšieho rybníka," vysvetlil Lehotský.
Keďže migrácia žiab závisí od teploty, doterajšie chladné počasie ju neustále odsúva na neskôr. "Predpokladáme, že k ťahu žiab dôjde až koncom Veľkonočných sviatkov," dodal. Treťou časťou akcie bude odstránenie zábran, keď ropuchy po nakladení vajíčok budú opúšťať rybníky.
Chcete prenášať žaby? Hláste sa
O počtoch prenesených, a teda zachránených, ale aj usmrtených jedincov vedú presnú evidenciu.
"Preto žiadame záujemcov o druhú etapu akcie – prenos žiab, aby sa vopred ohlasovali telefonicky alebo e–mailom organizátorom. Zamedzí sa tak prípadnému ohrozeniu žiab neorganizovaným zásahom," uviedol Lehotský.
Viac informácií o akcii možno získať na stránke http://www.miniopterus.sk/index.php?menu=projekty&file=bufo alebo ich poskytne hlavná koordinátorka akcie Blanka Lehotská na čísle 0903 956 445. Aktuálne informácie sú aj na webovej adrese http://www.miniopterus.sk.
Akciu Pomoc ropuchám pri jarných migráciách organizujú členovia mimovládnej organizácie MINIOPTERUS v úzkej spolupráci so Štátnou ochranou prírody – Správou CHKO Malé Karpaty. Jej cieľom je záchrana ropuchy obyčajnej (Bufo bufo) a čiastočne aj skokana hnedého (Rana temporaria).