BRATISLAVA. Z plechových kvádrov poskladali dúhu, od roku 1981 žiarila na petržalskom terasovom paneláku. Jej lesk však postupne prekryli holuby výkalmi.
Na bratislavskej bytovke prežil reliéf viac než tridsať rokov, zmenilo to až zatepľovanie.
Koncom minulého týždňa začali stavať pri dome lešenie a hoci je dielo od Juraja Mihálika a Michala Studeného signované, pravdepodobne by zmizlo tak ako mnohé iné z najväčšieho sídliska v strednej Európe. Ticho a bez stopy.
Na odstraňovanie však upozornil fotograf Martin Kleibl, autor nového sprievodcu po Petržalke, ktorý reliéf dúha aj dávnejšie fotil.
Teraz koniec diela zdokumentoval a spojil sa aj s autorom Jurajom Mihálikom, ktorý žije striedavo v Španielsku a Bratislave.
Do galérie alebo do šrotu
Veľké plechové kvádre, o ktorých mnohí Petržalčania hovorili, že sú to dvere z chladničiek, pri odstraňovaní odkryli nielen pravdu, že ide o smaltované plechy, ale aj špinu, trus a dokonca mŕtve holuby.
Kleibl chce dielo alebo aspoň jeho časť zachovať. Reliéf zatiaľ uložili v pivnici domu na Rovniankovej. Problémom je však skladovanie.
Fotograf už preto kontaktoval Slovenskú národnú galériu aj Múzeum moderného umenia Danubiana, či o dielo nemajú záujem. Ak sa nikto neozve, hrozí zošrotovanie.
Prežiť by to mala aspoň signovaná časť, ktorú by Kleibl odložil.
Dúha ide dole.
FOTO - MARTIN KLEIBL
Od zákazu ku sláve
Mihálik sa narodil v roku 1953 v Košiciach, pracoval na desiatich monumentálnych dielach na Slovensku, pričom štyri boli práve v Petržalke. V roku 1983 však odmietol spoluprácu s ŠTB, čím dostal sochársky zákaz.
Kleibl dodáva, že odmietol vstúpiť aj do zväzu umelcov. „Začal sa venovať keramike, ktorá sa neskôr úspešne predávala po celom svete.“
Známe sú jeho hravé dizajnérskej výrobky, napríklad popkultúrne čajníky. Od roku 1983 vytvoril viac než 500 návrhov, ktoré sa predávajú v limitovaných edíciách.
Horolezci maliarmi
Nielen len reliéfy, ale najmä mozaiky a maľby. Diela, ktoré roky dotvárali Petržalku, postupne miznú. Zo siedmich monumentálnych malieb na panelákových stenách sa dodnes zachovala len jedna maľba Mier na Osuského ulici.
Mnohé z nich maľovali známi horolezci.
„Bola to super práca, hoci dosť náročná,“ spomína na maľovanie horolezec Zoltán Demján, ktorý spolu s Josefom Psotkom boli prvými z Československa na Mount Evereste. „Dostať malý výtvarný návrh z A4ky na veľkú stenu vyžadovalo dosť veľkú zručnosť,“ opisuje Demján maľovanie. „Neskôr sme prišli s novou metódou, návrh sme nafotili na diapozitív, premietali projektorom na stenu a potom sme ho vymaľovávali.“
Maľovanie tvorilo asi len tri percentá výškových prác, ktorými si horolezci zarábali na výpravy. „Umývali sme okná, natierali výškové budovy, nebol to tréning, ale vyslovene zárobková činnosť do Himalájí,“ dodáva Demján. Okrem neho maľovali Petržalku ďalší známi horolezci ako Jaroslav Jaško, Marián Zaťko či Peter Božík.
Poslednú monumentálnu maľbu chce Kleibl zachrániť. „Stretol som sa s autorom maľby, pánom Jozefom Porubčinom, a chcel by som, aby po zateplení premaľovali dielo na stenu domu pod jeho dozorom.“
Pozri si sprievodcu konduktor.sk
Diela miznú aj bez vedomia autora
Ministerstvo kultúry sľubuje zmenu v autorskom zákone.
BRATISLAVA. Pri výstavbe obchodného domu Lidl zbúrali pred dvoma rokmi v bratislavskom Ružinove sochu Čas Jozefa Jankoviča, v Petržalke zasa zmizli takmer všetky maľby aj mozaiky na panelákoch. Mnohé bez vedomia ich autorov.
Práve po zničení Času sľúbilo ministerstvo kultúry, zmenu autorského zákona tak, aby stavitelia museli informovať autora. Medzitým už vznikol, za peniaze Lidlu urobili dvaja historici umenia súpis 566 sôch v meste, zákon sa však nezmenil.
Riaditeľ ochrannej organizácie autorskej pri Fonde výtvarných umení Vladimír Palečka hovorí, že situácia s dielami na stenách je zložitá, najmä keď vlastník potrebuje budovu zatepliť alebo opraviť. „Dochádza tu k rozporu medzi autorským a vlastníckym právom.“
Autora diela alebo jeho pozostalých má však podľa Palečku vlastník budovy alebo stavebník kontaktovať, aby neprišlo k porušovaniu autorských práv. „Väčšinou sa to nedeje, často by sa pritom našiel kompromis.“
Lucia Tkáčiková
Prečítaj si rozhovor s Martinom Kleiblom o novom sprievodcovi Petržalkou
Prečítaj si o súpise sôch v Bratislave
Reliéf dúha pre rozoberaním.
FOTO - MARTIN KLEIBL
Reliéf dúha po vzniku v roku 1981.
FOTO - JURAJ MIHÁLIK
Koncom týždňa dávali plechy dúhy dole, dom na Rovniankovej idú zatepľovať.
FOTO - MARTIN KLEIBL
FOTO - MARTIN KLEIBL
FOTO - MARTIN KLEIBL
Maľba Mier na Osuskéhomá zmiznúť pod zateplením.
FOTO - MARTIN KLEIBL