Do šiestich rokov objektív deti veľmi neobmedzí, vraví psychologička. Oko kamery deti sníma iba v spoločných priestoroch a po súhlase rodičov.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Aj keď ste v práci, môžete jedným okom sledovať svoje malé dieťa, núkajú rodičom viaceré materské školy. Kamery majú skôr súkromné škôlky.
V bratislavskom Novom Meste pribudne aj obecná škôlka, kde budú deti pod dohľadom techniky.
Na Pionierskej ulici neďaleko policajného prezídia zajtra otvárajú novú škôlku v opravenej budove. Rodičov budú na webe priebežne informovať, čo všetko cez deň zjedlo ich dieťa. Do konca roka chcú zapnúť aj kamery.
Treba súhlas rodičov
Kamery pribúdajú aj v školách. Úrad pre ochranu osobných údajov preto pred vyše rokom upozorňoval, že môžu deti snímať iba v prípade, že majú súhlas všetkých rodičov.
„Pred niekoľkými týždňami sa uskutočnilo stretnutie s rodičmi detí, ktoré budú škôlku navštevovať, kde sme ich o tomto zámere informovali,“ vraví hovorca Nového Mesta Marek Tettinger o kamerách. „Doteraz sme zaznamenali iba pozitívnu odozvu.“
Detaily ešte dolaďujú. Na rozdiel od iných škôlok nebudú zrejme zábery prístupné naživo na webe. Rodičom chcú ukázať záznam napríklad vtedy, ak sa dieťaťu stane úraz alebo si budú chcieť spätne overiť, ako deti strávili svoj deň.
Boja sa najmä o prvé dieťa
„Kamery nesmú byť v spálňach, kúpelniach, toaletách alebo celkovo v priestoroch, kde môže dôjsť k obnaženiu dieťaťa,“ vraví majiteľka bratislavského súkromného detského centra, kde majú kamery od marca.
Na stránke škôlky a jaslí sa môže rodič prihlásiť a sledovať, čo sa práve deje napríklad v záhrade, telocvični alebo aj v triede.
Každý rodič má svoje prístupové heslo. „Sú to len online kamery, nič sa nenahráva.“
Kamery využívajú najmä rodičia, ktorí majú v škôlke svoje prvé dieťa a boja sa oň. „Mamičky sú zvedavé, ako ich dieťa reaguje, ako prijíma nové prostredie alebo či neplače. Nemusí ísť nutne o kontrolu, je to skôr obava z toho, že dali svoje prvé dieťa prvýkrát do škôlky,“ vraví majiteľka škôlky.
Čím dlhšie je dieťa v škôlke, tým menej ho rodičia sledujú, vraví.
Škôlky vybavené online kamerami sú podľa šéfky škôlky na Slovensku rozšírené. „Vo všeobecnosti nie každý rodič chce kamery, ale mnohí z nich si škôlku vyberajú práve kvôli tejto možnosti.“
Deťom je to jedno
Psychologička tvrdí, že oko kamery by na vývoj škôlkára nemalo mať výrazný vplyv.
„Zhruba do šiesteho roku života si dieťa ešte nevie poriadne uvedomovať, aký dopad má jeho správanie,“ vraví detská klinická psychologička Kornélia Dibarborová s tým, že dieťa sa ani pred kamerou nejako výrazne nekontroluje.
„Dopad to môže mať skôr na rodiča, ktorého to napríklad rozptyľuje v práci.“
Kamery by počas spánku fungovať nemali.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ