Pri výbere organizátora vianočných trhov bratislavského Starého Mesta podľa prednostu rozhodli skúsenosti.
BRATISLAVA. Blízko k vedeniu bratislavského Starého Mesta majú obaja konatelia firmy, ktorá mala dostať možnosť organizovať vianočné trhy v centre mesta na najbližších desať rokov bez súťaže.
Jedným majiteľom je totiž bývalý obchodný partner starostky Tatiany Rosovej (SDKÚ). Druhým zasa príbuzný prednostu Starého Mesta Svena Šovčíka (SDKÚ).
Miroslav Papay a Sven Rippa založili firmu Vianočné trhy v júni tohto roka.
Od zámeru organizovať trhy podľa starostky ustúpili po tom, čo sa na zákazku pýtal denník SME. Vtedy bolo známe len prepojenie Rosovej s Papayom.
Prečítaj si viac - Rosová prihrala biznis svojim
Rozhodli skúsenosti
„Rozhodli sme sa, že títo partneri, ktorých sme vybrali, sú pre nás dostatočnou garanciou, aby to fungovalo,“ hovorí teraz prednosta Starého Mesta Šovčík.
Odmietol, že by bratranca uprednostnil pre príbuzenský vzťah. „Celkom isto nie.“
Šovčík tvrdí, že rozhodli referencie, keďže Rippa pracuje na trhoch odvtedy, čo existujú. „Jeho firma chodí na vianočné trhy,“ vysvetľuje Šovčík, ktorý je aj mestským poslancom a šéfom klubu SDKÚ a MostaHíd.
Bratancova firma Dobré jedlo však dodáva občerstvenie aj na podujatia Starého Mesta. Od apríla minulého roka bolo takýchto akcií osem, spolu zinkasovala najmenej deväťtisíc eur.
Najviac, päťtisíc eur, vyšiel vianočný večierok Starého Mesta. Aj tam pri výbere podľa Šovčíka rozhodli dobré skúsenosti.
Podobne odpovedala i starostka Rosová na otázky, prečo si na organizovanie vianočných trhov priamo vybrala firmu svojho bývalého obchodného partnera Miroslava Papaya, ktorý je vo firme Vianočné trhy so Šovčíkovým bratrancom.
„Pán Papay sa do toho asi dostal ako človek, ktorý má financie. Akurát som poslancom povedala, že ho poznám a viem garantovať, že je slušný človek,“ vysvetľovala Rosová.
Hovorila tiež, že zmluva o organizovaní vianočných trhov nepodliehala verejnej súťaži. „Nemusela ísť ani do zastupiteľstva. Dala som ju tam, lebo som chcela konať transparentne.“
Prednosta Sven Šovčík a starostka Tatiana Rosová chystali biznis pre svojich ľudí na desať rokov.
FOTO - TASR
Zvládnu to sami
Staré Mesto potom oznámilo, že bude tento rok trhy organizovať vo vlastnej réžii ako doteraz. Neskôr chce starostka hľadať organizátora v súťaži. „Možno prídu iní a lepší,“ pripustil prednosta.
Poslanci však chcú najprv vidieť analýzy, či by bolo pre Staré Mesto naozaj výhodnejšie zveriť organizovanie trhov súkromníkovi.
Na otázku, či analýzy dostanú, hovorca Starého Mesta Tomáš Halán odpovedal: „Zastupiteľstvo bude v rámci svojich zákonných kompetencií zapojené do procesu verejnej súťaže.“
Po strate nájomné za stánky zdvihli
Minimálne nájomné bude vyššie, mestská časť by tak už nemala skončiť so stotisícovou stratou.
STARÉ MESTO. Mestská časť po tom, čo vlaňajšie trhy skončili so stratou vyše stotisíc eur, zvýšila minimálne ceny stánkov. Pre bufety stúpla štartovacia cena za deň o 50 eur na 150 eur, pre predavačov darčekov a ozdôb z 25 na 30 eur.
„Pri gastrostánkoch Staré Mesto zvýšilo minimálnu cenu na úroveň, ktorá vlani vzišla z otvorenej súťaže,“ tvrdí hovorca Tomáš Halán. Vtedy zinkasovali od 125 do 190 eur za stánok.
Trhy skončili so stratou 108-tisíc eur. Rosová na svojom blogu tvrdí, že partnerstvo so súkromnou firmou by pre Staré Mesto bola možnosť, ako sa dostať do plusu hneď v nasledujúcom roku.
Hovorca Halán ale pripúšťa, že vysoká strata sa opakovať nebude. "Staré Mesto očakáva výrazne priaznivejší hospodársky výsledok ako minulý rok, nakoľko podstatnú časť nákladov trhov v roku 2011 tvorili vstupné náklady, napríklad na obstaranie stánkov, ktoré sa už tento rok nebudú opakovať," povedal.
V septembri však Staré Mesto vyrátalo, že aj keby nepočítali náklady na stánky a pergoly, boli by náklady mestskej časti vyššie oproti príjmu o 73 544 eur.
Staré Mesto však trhy neorganizovalo prvý rok a rozpočet mohlo nastaviť podľa nákladov na predchádzajúce ročníky tak, aby bol vyrovnaný.
"Trhy sme urobili novým, kultivovanejším spôsobom, ako to bolo pred tým, súčasťou bolo aj klzisko, takže mnohé veci sme nemohli porovnávať, lebo sme nemali s čím," tvrdil prednosta Sven Šovčík. Podľa neho tiež na rozdiel od minulosti vyberali stánkarov cez výberovú komisiu.
him