Obnovu sôch zastavil ešte primátor Ďurkovský. Bratislava tak zaplatí viac. Reštaurátori mesto vyzývajú, aby si už sochy po rokoch prevzalo.
Stĺp a vývoj
1732 – vznik stĺpa;
1938 – stĺp sťahujú k Blumentálu;
1976 až 1977 – posledná obnova;
2005 – záchrana stĺpa;
2007 – demontáž sôch;
2009 – zastavenie prác.
BRATISLAVA. Namiesto barokových sôch tam stojí lešenie prekryté reklamou. Je to tak už roky. Ľudia sa pýtajú, kam zmizlo súsošie svätého Floriána, ktoré dalo aj názov námestíčku pred Blumentálom v centre Bratislavy.
Sochy z rozobraného stĺpa sú pritom zreštaurované a vznikli už aj ich kópie, ktoré by mali na námestie osadiť. Hotové s od roku 2009, no odvtedy stoja v ateliéri a v priľahlej záhrade.
Samospráva Starého Mesta nespokojných odkazuje na magistrát. Ten zas odpovedá, že Florián z 18. storočia sa nevráti, lebo mesto nemá peniaze. Na stĺp by potrebovali ešte okolo 248-tisíc eur.
Sochy z asi osemapolmetrového stĺpa odviezli v roku 2007, pred kostolom Blumentál zostala spodná časť stĺpa.
Svätí v záhrade
Na dvore pred ateliérom sedia dve sochy. To alegórie zo stĺpa svätého Floriána sedia ako na lavičke pod holým nebom. Neďaleko svojou výškou prekvapí socha Floriána, patróna požiarnikov, sú tam aj ďalší svätí. Ide o Donáta a Vavrinca, hovorí reštaurátor Vladimír Višváder zo združenia reštaurátorov firmy Villard, ktorá vyhrala súťaž na obnovu.
Sochy na dvore nie sú originály z 18. storočia, ale kópie, ktoré mali osadiť späť na Floriánske námestie. Zreštaurované originály sú v ateliéri, mali by ísť do depozitu alebo múzea.
Sochy sa nevrátili pre rozhodnutie bývalého primátora Andreja Ďurkovského, ktorý pre nedostatok peňazí stopol reštaurovanie pred dokončením.
Kópie sa ničia
Obnovu stĺpa rieši Paming, mestský investor pamiatkovej obnovy. Riaditeľ mestskej organizácie Jozef Hrabina vraví, že do reštaurovania už Bratislava investovala viac než 288-tisíc eur, na dokončenie chýba asi 248-tisíc eur.
Od roku 2009 však cena za sochy stúpa a pamiatky sú ohrozené. Spodnú časť stĺpa budú musieť reštaurovať opäť. „Práce boli prerušené neočakávane,“ hovorí Višváder. Nestihli už záverečnú konzerváciu. „Dochádza k deštrukcii povrchov výzdoby a k nenávratným stratám na kamennej podstate pamiatky.“
Originálne sochy vraj ohrozené nie sú. Reštaurátori však chcú, aby sochy mesto prevzalo a uložilo do depozitov či múzea. „Kópie však zbytočne podliehajú už tri roky poveternostným vplyvom, bude ich treba ošetriť,“ hovorí Višváder.
Vo vápenci našli cement
Pôvodnému súsošiu podľa neho ublížilo sťahovanie stĺpa, električkové otrasy blízkej trate a aj neodborné obnovy z minulosti. V sochách z rakúskeho vápenca našli napríklad aj cement.
Združenie reštaurátorov vyzýva vedenie mesta, aby za pamiatky prevzali zodpovednosť. „Čo, ak ich ukradnú, je to ako horúci zemiak magistrátu,“ dodáva Višváder.
Firma Villard napísala v júli primátorovi list, v ktorom žiada, aby situáciu riešil. O postupe majú rokovať s vedením mesta. Hovorkyňa magistrátu Daniela Rodinová vraví, že podmienkou dokončenia súsošia sú peniaze. „V súčasnosti je v štádiu prípravy rozpočet Bratislavy na roky 2013 až 2015.“ Až po tom sa podľa nej uvidí, či sa pamiatka bude môcť dokončiť.
Floriána sťahovali od Manderláka
Stĺp sťahovali krátko pred druhou svetovou vojnou pri obnove Kamenného námestia. Potom ho zničila aj doprava.
BRATISLAVA. Postavili ho na pamäť veľkého požiaru v meste. Preto ho aj venovali Floriánovi. Od roku 1732 stál neďaleko niekdajšej Laurinskej brány v centre. Neskôr prešli pôvodne barokové sochy a stĺp rokovovou úpravou. Prežil storočia. Až v 20. storičí začal v Bratislave zavadzať.
Pre prestavbu dnešného Kamenného námestia ho v roku 1938 presťahovali od už stojaceho Manderláka.
Stĺpu Floriána, so svätými s anjelmi a tromi alegóriami našla Bratislava miesto pred kostolom Blumentál. Námestie tak nezískalo len pamiatku, ale aj meno.
Špecializovaný reštaurátor Vladimír Višváder hovorí, že stĺp je jedinečný. „Takéto pamiatky sa dajú na Slovensku spočítať na jednej ruke.“ V Bratislave je podobným Morový stĺp na Rybnom námestí. Floriánsky vytesali z rakúskeho vápenca.
Pôvodné sochy boli v tak dezolátnom stave, že na námestie sa už nevrátia.
Lucia Tkáčiková
Alegórie majú tiež už hotové svoje kópie, sedia pred ateliérom.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Pred ateliérom sa na vás pozerá aj kópia sv. Floriána.
Kópia sv. Floriána.
Pôvodný Florián z 18. storočia je v ateliéri.
Floriánske námestie dnes. Od roku 2007 sú sochy preč.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Sochy demontovali v roku 2007.
FOTO - ARCHÍV SME