Kto staval za socializmu verejnú stavbu, musel počítať aj s peniazmi na výzdobu. Podobný postup chce aj dnešná vláda.
BRATISLAVA. Policajné auto urobí okruh na odľahlej ceste, príslušníci si premeriavajú postávajúcich ľudí. Jeden zo skupiny, ktorú sledujú, má nad hlavou aj transparent, zdanlivo so šifrou: M_P_BA.
Takmer päťdesiat nadšencov sa v sobotu ráno stretlo na konečnej autobusu 39 v bratislavskom Ružinove, aby spoznali uránový či kozmický kameň a ďalšie fontány a sochy na sídlisku.
Šifre M_P_BA rozumejú, ide o skratku mapy kultových miest Bratislavy, ktorú vytvára grafická dizajnérka Pavlína Morháčová.
S Ivorom Švihranom organizuje Vlastivedné prechádzky. Tentoraz bol prvou zastávkou Uránový kameň.
Voda z kameňa
Ružinov
Zaujímavosti
Uránový kameň – fontána nemá kameň ani vodu;
Socha Embryo pred poliklinikou – useklo ju parkovisko;
Fontána Mária – stála pôvodne v Medickej záhrade, išlo o zvukovú fontánu;
Závojová fontána - najväčšia v Ružinove – dokázala svetlami zafarbiť vodu (na snímke).
„Ide o najmenšiu a zároveň dnes asi aj najškaredšiu fontánu,“ hovorí Švihran.
Kedysi voda vytekala z kameňa, ktorý dal fontáne na Uránovej ulici aj názov. Ten však podľa Švihrana zmizol. „Je to záhada,“ mystifikuje.
Nezmizol len kameň, ale aj voda. Z fontány dnes ostal len nefunkčný vývod.
Kozmický kameň, ktorý je ďalšou zastávkou exkurzie, prežil, voda však chýba aj tu.
Uránový aj Kozmický kameň zapadajú do vesmírnej koncepcie sídliska Ostredky v Ružinove s ulicami Polárna, Súmračná, Obežná či Galaktická. „Bola to premyslená koncepcia výstavby,“ vysvetľuje Peter Szalay, druhý sprievodca vychádzky a spoluautor knižného Atlasu bratislavských sídlisk. Do nej patrili aj fontány.
„Bratislava má asi sto fontán, čiže asi toľko ako väčšia Viedeň,“ hovorí Švihran. Mnohé vznikli práve počas masovej panelovej výstavby.
Lekná vo fontáne
Niektoré fontány ani fontánami neboli. Puk lipy od Alexandra Bilkoviča a architekta Iľju Skočeka na ulici Ivana Horvátha má schodíky, ktoré vedú do bazénu fontány.
Kúpať v nej sa nemalo, podľa plánov v 80. rokoch 20. storočia malo ísť o bazén s leknami. Kvetom však bol nakoniec len kovový Puk lipy.
Neďaleko zasa stojí vo fontáne Mária. Pri troške predstavivosti vidno kovovú tvár, vlasy tvorí žene voda. Táto fontána totiž funguje, strieka.
Fontána Mária od Pavla Mikšíka stála pôvodne v Medickej záhrade, do Ružinova ju presťahovali, vytlačila vtedy fontánu Jozefa Jankoviča.
Čas sa vracia
K sídliskám nepatria len fontány, ale aj sochy, mozaiky a iné umelecké diela. Tie ideovo vhodné prežili aj veľkú čistku sôch v 70. rokoch minulého storočia.
Zostal aj betónový kvet od Tibora Bártfaya či mozaiky na stenách niekoľkých materských škôl.
Szalay vysvetľuje, že v 60. rokoch prijali zákon, podľa ktorého išlo pri výstavbe verejnej budovy niekoľko percent z rozpočtu na umeleckú výzdobu v objekte či okolí.
Podobnú estetizáciu stavieb má vo svojom programovom vyhlásení aj súčasná vláda Roberta Fica (Smer). Chce, aby niekoľko percent z rozpočtu z nákladov na verejné stavby šlo na nákup umeleckých diel.
Mnohé diela, ktoré takto vznikli, však dodnes neprežili. Veľké búranie sôch i fontán bolo v rokoch 1973 až 1976, hovorí Švihran. Padali abstraktné diela či sochy od „neposlušných“ autorov.
Bez vedomia autora však nerúcali sochy len za bývalého režimu, bez opýtania zbúrali napríklad sochu Jozefa Jankoviča aj vlani pri výstavbe obchodného domu. Jeho socha v Ružinove mala príznačný názov Čas, pri utajovanom odstraňovaní diel sa akoby zastavil.
Fontána Uránový kameň je bez vody aj kameňa.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Fontána Kozmický kameň.
FOTO SME GABRIEL KUCHTA
Fontánu Mária presťahovali do Ružinova z Medickej záhrady.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
Fontána Vodná ruža v Pošni. Autormi sú Vladimír Farár a Ladislav Pinkavský.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Mozaiky zdobia dodnes identické budovy škôlok.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
V Ružinove stojí aj Pocta Gagarinovi.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Puk lipy od Alexandra Bilkoviča a architekta Iľju Skočeka na ulici Ivana Horvátha má aj schodíky.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Slnečné hodiny patrili kedysi k starej svadobnej sieni, tú však už zbúrali.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Vejárová fontána v parku Andreja Hlinku.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Najväčšia fontána Ružinova - Závojová fontána v parku Andreja Hlinku. Kedysi bola farebná, dnes farebné svetlá na "závojoch" nefungujú.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ