BRATISLAVA. Kraj za hranicou kedysi obývali Rimania, Kelti aj Habsburgovci. Nový cyklomost do Rakúska smeruje k nim. Tí, ktorých nelákajú pamiatky, môžu zájsť na kúpalisko či do vínnych pivníc.
Postavením cyklomosta sa Bratislavčanom priblížili kvalitné a prehľadné rakúske cyklotrasy. Takzvaný most Chucka Norrisa vedie z Devínskej Novej Vsi ponad rieku Moravu smerom na barokový zámok Schlosshof, ktorý sa nachádza len niekoľko minút jazdy od mosta.
Barok za sídliskomBarokový zámok Schlosshof je na dohľad z Devínskej Novej Vsi. Doteraz sa naň z Bratislavy jazdilo zhruba pol hodiny autom cez Hainburg. Odteraz už je pešo či na bicykli dostupný z Devínskej Novej Vsi.
Veľký žltý zámok využívala aj Mária Terézia a do Bratislavy z neho jazdila po moste, ktorý viedol cez rovnaké miesto ako súčasný most.
Zámok nie je len zaprášená expozícia jej izby, ale počas celého leta sa tam organizujú rôzne akcie. Nudiť sa nebudú ani deti, ktoré si môžu zajazdiť na poníkoch alebo sa vyšantiť na ihrisku. Na slovenské pomery je vstupné na zámok možno trochu vysoké až jedenásť eur, preto odporúčame dopriať si na jeho návštevu dostatok času.
Vedenie zámku na tento víkend pri príležitosti sprístupnenia cyklomosta otvára aj vstup do zámku Schloss Hof cez východnú bránu, ktorá sa nachádza v blízkosti nového cyklomosta. Pustia tadiaľ aj cyklistov. Upozorňujú na to na stránke zámku aj po slovensky.
Rímske kúpeleDávno pred kniežatami obývali túto oblasť Rimania. Priťahovali ich termálne pramene v obci Bad Deutsch-Altenburg, v ktorej dodnes fungujú kúpele.
Rímske múzeum Carnuntinum tu v roku 1904 otvoril cisár František Jozef. Okolo múzea prechádza cyklotrasa smerujúca do archeologického parku Petronell-Carnuntum, kde sú zrekonštruované pôvodné rímske stavby. Dozviete sa napríklad, že už Rimania mali podlahové kúrenie.
Z rímskych pamiatok sa môžete vrátiť do Bratislavy cez stredoveké mesto Hainburg, ktoré má jedny z najstarších a najzachovalejších hradieb v Európe alebo cez takzvané bušenšanky – vínne pivnice za obcou Prellenkirchen.
Kadiaľ na mostNa rakúskej strane sú stovky kilometrov cyklotrás. U nás môže byť problém už dostať sa k cyklomostu.
Do Devínskej Novej Vsi síce vedie cyklotrasa z Devína, tam sa však dostanete len po frekventovanej ceste. Podobné to je, aj keď nejdete cez Devín, ale priamo z Dúbravky či z Lamača.
Na ceste do Devína zatiaľ platí sedemdesiatka, mesto však plánuje podľa poradcu primátora pre cyklodopravu Michala Feika rýchlosť znížiť a na vozovku nakresliť varovné piktogramy „pozor cyklisti“.
Aj župan Pavol Frešo uznáva, že táto cesta je nebezpečná. „Po Devínskej ceste nikto s deťmi na bicykloch nepôjde a aj dospelý človek má značné problémy. Považujem to za veľmi úzke hrdlo. Cyklisti idúci z hlavného mesta k cyklomostu sa právom môžu obávať o svoju bezpečnosť,“ povedal župan pre agentúru TASR.
Pre cyklistov, ktorí si na jazdu po ceste netrúfajú, má pri cyklomoste pribudnúť parkovisko. Bicykel si mimo dopravnej špičky možno vziať aj do autobusu MHD.
Bicyklové tipyZ Bratislavy je možné do Rakúska ísť na niekoľko cyklovýletov. Ponúkame tri vlastné tipy na miesta, ktoré nie sú úplne zvyčajné.
1. Kelti aj gotika nad zrázomTrasa má 56 kilometrov, dá sa zvládnuť za štyri hodiny, pokojným tempom so zastávkami aj za celý deň.
Takmer žiadna z cyklotrás za našou hranicou nevedie po ceste pre autá a väčšina z nich má asfaltový povrch.
Sieť je taká hustá a spletitá, že výlety sa dajú ľubovoľne kombinovať a kedykoľvek počas výletu sa môžete rozhodnúť pre inú trasu. Zopár cestičiek však nie je asfaltových, ale len vysypaných štrkom. Lepšie ako cestné sú preto aspoň trekové či crossové bicykle s hrubšími pneumatikami.
Základná trasa po otvorení cyklomosta pre Bratislavčanov vedie cez Schlosshof a Hainburg pod most Lafranconi. Dá sa začať v ktoromkoľvek bode cesty.
Cestu za cyklomostom môžete začať návštevou barokového zámku Schlosshof s izbou Márie Terézie a okrasnými záhradami.
Rýchlo sa dostanete na úzke asfaltové cesty, kadiaľ nechodia autá, väčšie cesty potom kopíruje cyklotrasa. Blízko pred mostom do Hainburgu sa vám naskytne nezvyčajný pohľad. Kameňolom a na jeho zráze zabudnutý gotický kostolík. Vyzerá to, akoby ho odstreľovaním kameňa chceli podkopať.
Mostom sa už potom dostanete cez Dunaj do Hainburgu, stále vedľa cesty pre autá. Veľkú časť mesta môžete prejsť po nábreží popri historických hradbách. Cez víkend tam ľudia chytajú ryby, kotvia malé člny, veľký remorkér zasa tlačí náklad dreva.
Popod hradby sa dá dostať do historického centra. Do mesta sa vstupovalo jednou z troch brán. Najznámejšou Viedenskou bránou vedie aj hlavná cesta. Zmestí sa pod ňu len jedno auto, premávky sa preto nemusíte obávať.
V stenách veže dodnes vidieť gule z diel, Hainburg prežil viac tureckých nájazdov. Počas nich bol zničený hrad Schlossberg na kopci, ktorý je vidno aj z Bratislavy. Výhľad z hradu na zachované hainburské hradby stojí za trochu stúpania.
Na náprotivnom kopci Braunsberg zas zanechali stopy Kelti. Výstup naň dá trochu zabrať, uvidíte tam však aj čerstvo zrekonštruované keltské hradisko.
Po bicyklovaní sa môžete osviežiť na hainburskom kúpalisku Bergbad pod úpätím svahu Braunsberg. Po 15. hodine vám dajú na vstupné zľavu. Do Bratislavy sa vrátite cez obec Wolfsthal a hraničný priechod Berg.
Keltské hradisko na vrchu Braunsberg.
Gotická katedrála v Bad Deutsch-Altenburgu.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
2. Kompami cez riekuOkruh z Bratislavy cez Záhorskú Ves má 96 km. Dlhšia obchádzka až po rakúsky Orth má takmer 140 km. Dá sa rozložiť na etapy alebo skrátiť vlakom.
Rieku môžete počas cyklovýletu križovať viackrát, a to nielen mostami. Po prejazde cyklomostom z Devínskej Novej Vsi do Schlosshofu môžete pokračovať proti toku Moravy.
Cyklotrasa s názvom Kamp-Thaya-March smeruje na sever a vedie cez obec Marchegg s barokovým zámkom k hraničného priechodu Angern – Záhorská Ves.
Podľa cyklistického sprievodcu združenia BicyBa je z kopca pri Kaplnke sv. Rochusa v Angerne krásny výhľad na Moravské polia, Záhorie, Karpaty aj vrchy pri Hainburgu.
Kompa do Záhorskej Vsi stojí euro, bicykel cestuje zdarma. Späť sa môžete vrátiť slovenskou cyklotrasou popri Morave do Devínskej alebo vlakom s prestupom v Zohore.
Z Devínskej sa nemusíte vracať do Bratislavy, ale ísť cez už opísanú trasu na Hainburg, no pred mostom cez Dunaj odbočit vpravo k zámku Orth. Trasa vedie národným parkom dunajských luhov Donau Auen. Pri Orthe sa dostanete cez Dunaj kompou do mesta Haslau za 3,50 eura. Za bicykel si priplatíte euro. Späť môžete ísť napríklad cez Hainburg.
Kompa v Záhorskej Vsi.
Pri Morave sa páči bocianom. Ich hniezda môžete vidieť v okolí Marcheggu aj Devínskej Novej Vsi.
FOTO SME - ARCHÍV
3. Do Rímskej ríšeTrasa cez cyklomost má 70 km, ak pôjdete priamo z Bratislavy do Hainburgu len 50 kilometrov a dá sa zvládnuť za štyri hodiny bez zastávok v múzeách.
Most pri Hainburgu je miestom rozhodnutí. Keď ním v smere od Schlosshofu prejdete a namiesto doľava do Hainburgu odbočíte doprava, dostanete sa do obce Bad Deutsch-Altenburg. Začína sa výlet za históriou Rimanov po trase Grenz-Tour Variante A.
Vojenský tábor, kúpele aj civilné mesto, to všetko tvorilo rímske osídlenie Carnuntum. Kúpele sú v meste stále funkčné. Pri Dunaji je múzeum Carnuntinum aj amfiteáter na gladiátorské zápasy.
Pri príjazde do obce očarí na kopci gotická bazilika postavená v 13. storočí. Pri katedrále si môžete precvičiť nohy. Dráha na chodenie naboso má rôzny hrboľatý povrch a chodenie po nej má liečivé účinky.
Z Bad Deutsch-Altenburgu môžete pokračovať zhruba päť kilometrov do archeologického múzea v Petronell-Carnuntum, v ktorom sú zrekonštruované rímske kúpele či vily a domy Rimanov.
Zážitky z rímských múzeí môžete cestou domov predebatovať pri poháriku miestneho vína v jednej z pivníc medzi obcami Prellenkirchen a Edelstal. V Rakúsku je za volantom aj na bicykli povolené 0,5 promile alkoholu v krvi, teda pohár vína. Do Bratislavy sa vrátite pomedzi „veterné mlyny“ a obec Berg.
Múzeum Carnuntinum v Bad Deutsch-Altenburgu.
Vínne pivnice na Kellergasse za obcou Prellenkirchen.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Autor: juk