Kontroly
Stavebný dohľad
- robí stavebná inšpekcia alebo stavebný úrad;
- zisťuje, či je pri stavbe, aj terénnych úpravách dodržané stavebné povolenie;
- či sa stavba udržiava v dobrom stavebnom stave;
Stavebná polícia
- Švajčiarsko – za nelegálnu stavbu hrozí trest odňatia slobody do troch rokov
- Rakúsko – čierny stavebník môže dostať pokutu do 36-tisíc eur,môžu mu zhabať materiál a zariadenia, hrozí mu 6 týždňov väzenia;
- funguje v okolitých krajinách, má ju dokonca aj Albánsku. Zdroj: stavebnapolicia.sk
BRATISLAVA. Pád železobetónového skeletu stavby garáží v komplexe 3nity pripomínali včera, deň po udalosti, len pásky okolo staveniska.
Do areálu nikoho nepustili, hromadili sa tam skupinky zvedavcov. Na kráter po päťposchodovom objekte zvonka nevidno.
Na stavbe bolo niekoľko robotníkov, mali však zakázané hovoriť. „Čaká sa na statika a súdneho znalca, pokračujú v obhliadke,“ povedala žena vychádzajúca zo staveniska, nechcela byť menovaná.
Stavebníkom aj investorom projektu je firma Nadlan, člen skupiny Vara group. Hlavný stavbyvedúci Jiří Sudik od nedele nezdvíha telefón.
Iveta Adamcová z Vara Group v nedeľu iba povedala pre TASR, že pád nenarušil statiku okolitých budov. Včera sa už nedala zastihnúť, podľa firmy bola do večera na rokovaní. Firma tak stále nepovedala, prečo sa mohla stavba zrútiť.
Experti sa tak len dohadujú. Šéf Spolku statikov Slovenska Ján Kyseľ vraví, že pri nových stavbách často nerozhoduje kvalita, ale najnižšia cena. V tomto prípade podľa neho zrejme pochybili viacnásobne.
„Buď išlo o abnormálne preťaženie, alebo súhrn nedostatkov,“ vraví Kyseľ s tým, že dôvodom zrútenia mohlo byť aj podložie. „Chýb muselo byť veľmi veľa, lebo technické normy sú nastavené na minimálne dvojnásobnú bezpečnosť.“
Spolok statikov žiada zmenu. Kritizujú, že dnes na stavbách chýba kontrola.
Štát podľa Kyseľa kontroluje stavby menej ako za socializmu. „Keď sa išiel takýto projekt robiť, bol overovaný, skúšobný ústav to potvrdzoval, počas stavby bola kontrola.“ Tak ako sa teraz podľa neho priebežne kontrolujú mosty i železnice, chýba systém kontroly pri stavbách.
Dohľad platí stavebník
Na stavby má teraz dozerať autorizovaný dohľad, ktorý si objednáva stavebník. Kontroly robí štátny stavebný dohľad zo stavebného úradu mesta či mestskej časti, alebo štátna stavebná inšpekcia, ktorá patrí priamo pod ministerstvo dopravy a výstavby. Často však len pri mimoriadnych udalostiach, napríklad keď sa sťažujú obyvatelia.
Po zrútení budovy prišiel miesto obzrieť starosta Ružinova Dušan Pekár (KDH) so zamestnancom krízového referátu. „Momentálne čakáme na výsledok vyšetrovania,“ povedala hovorkyňa mestskej časti Miroslava Štrosová. Nie je tak jasné, či tam bol stavebný dohľad aj predtým.
Stavebná polícia nebude
Ministerstvo sľubuje, že v septembri predstaví nový stavebný zákon, nehovorí však o väčšej kontrole. Bude len žiadať vyššiu zodpovednosť projektanta, staviteľa aj stavebného dohľadu.
Stavby by podľa šéfa spolku statikov Kyseľa mohla kontrolovať špeciálna stavebná polícia. Minulá vláda mala v programovom vyhlásení, že sa stane súčasťou štátnej polície. Bojovať mala najmä proti čiernym stavbám.
Ministerstvo však stavebnú políciu nechce. „Slovenské právo nepozná stavebnú políciu,“ vraví Martin Kóňa, hovorca ministerstva. „Súčasťou iného druhu polície štátny stavebný dohľad nebude.“
Trestné stíhanie
Polícia začala v prípade trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia, pri vyšetrovaní pomáha znalec z odboru stavebníctva. Pri páde budovy sa nik nezranil, vinníkovi hrozí dva až päť rokov za mrežami.
Vara Group plánuje v blízkosti Mlynských nív okrem dostavby multifunkčného projektu s tromi výškovými vežami 3nity aj prestavbu nákupného centra Bottova opäť s vysokou dominantou.
Stavebníci na statiku myslia už vopred
Garáž sa už raz v Bratislave zrútila. Na veľkých stavbách často zomierajú robotníci.
BRATISLAVA. Staviteľ zrútenej garáže v areále 3nity sa nevzdáva, chce tam stavbu postaviť opäť. Dodávateľ stavby, český Metrostav, robí vlastnú revíziu statických výpočtov. Problémy so stavbami mali viacerí developeri, raz sa už aj zrútila garáž.
Prepadnuté námestie
Pred siedmimi rokmi sa v Karlovej Vsi prepadla časť námestia, pod ktorým bola strecha podzemnej garáže. Stavebná firma nedodržala projektovú dokumentáciu a namiesto dvoch podzemných podlaží stavala iba jedno.
Kým stihla požiadať o vydanie nového povolenia, garáže sa zrútili. Za porušenie stavebného zákona dostala pokutu 30-tisíc korún (necelých tisíc eur). Vo februári roku 2007 bolo trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia prerušené, nepodarilo sa totiž zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe.
Prípad nie je uzavretý, v prípade, ak by dôvody prerušenia pominuli, v trestnom stíhaní sa bude naďalej pokračovať. Ako ďalej informovala krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, podľa znaleckého posudku bola príčinou zrútenia stavby nedostatočná únosnosť nosnej konštrukcie. Hoci došlo k priemernému 70% pochybeniu v statickom výpočte podzemných garáži, tento výpočet nebol hlavnou príčinou zrútenia stropu podzemných garáží, ale k zrúteniu došlo súčtom viacerých pochybení.
Developeri tvrdia, že podobným prípadom sa snažia predchádzať. „Robíme všetko preto, aby sa nám problémy podobného charakteru ako v nedeľu na Plynárenskej nestali,“ povedala Linda Prelovská, marketingová manažérka spoločnosti Cresco Group, ktorá je investorom Troch veží či komplexu Slnečnice. „Technický dozor investora sa podieľal sa už aj na tendrovaní dodávateľa.“ Investor Auparkov si podľa hovorcu HB Reavis Group Romana Karabelliho dáva k svojim realizačným projektom vypracovať aj nezávislé statické audity.
Mŕtvi na stavbách
Častejšie sa na veľkých developerských projektoch stávajú úrazy, často aj smrteľné. O život prišli robotníci pri výstavbe River Parku, Troch veží, Eurovei či na stavbe Astoria Palace na Suchom mýte. Ťažké úrazy sa stali na viacerých stavbách vrátane Auparku.
(vju, tasr, sita)