Električkový tunel
1943 – 1949 - budovanie tunela ako cestnej stavby;
1949 – 1981 – tunel slúžil cestnej doprave, spočiatku aj chodcom;
2. december 1981 – začiatok prestavba tunela na električkový;
29. augusta 1983 – slávnostné uvedenie trate v tuneli.
(Zdroj: Matej Kavacký – Príbeh tunela III)
BRATISLAVA. Dosky a debnenie zmizlo, no električkový tunel pod Hradom ostáva pre dopravu stále zatvorený. Kedy ho sprístupnia, je nejasné.
Hovorkyňa dopravného podniku Agáta Staneková vraví, že čakajú na komplexnú správu z prieskumu georadarom. Známa by mala budúci týždeň. V tuneli urobili 36 jadrových vrtov.
Isté je zatiaľ len to, že v takmer osemstometrovom tuneli sú ďalšie praskliny. „Odborníci upozornili, že trhliny sú na viacerých miestach,“ hovorí Staneková. „Budú tam potrebné ďalšie práce, v najbližších dňoch tunel otvorený nebude.“
Plán bol 1. jún
Dopravný podnik plánoval, že tunel sprejazdnia 1. júna. Opravy robí firma Slovenské tunely. Dopravný podnik ju vybral na základe prieskumu trhu z troch spoločností, ktoré spĺňali zadané odborné kritériá.
Predseda dopravnej komisie Jozef Uhler (SDKÚ) vraví, že doterajšie opravy tunela vyšli asi na 580-tisíc eur. Celkové náklady sa môžu podľa poslanca vyšplhať aj na milión eur. „Objavené dutiny v tuneli budú musieť vyplniť.“
Uhler dodáva, že tunel by chceli dokončiť k začiatku školského roka, či sa to podarí, je zatiaľ otázne.
Dopravný podnik tvrdí, že náklady budú jasné až po záverečnej správe o trhlinách. Uhradia ich vraj z vlastných zdrojov. Staneková dodáva, že chcú urobiť takú opravu, aby sa v budúcnosti vyhli podobným haváriám a odstávkam.
Kryt s ošetrovňou
Električkový tunel zatvorili 2. februára, keď v ňom počas silných mrazov objavili praskliny. Odvtedy jazdia električky obchádzkou po nábreží.
Tunel a jeho stavba zmenila Bratislavu. Pre jeho výstavbu musel ustúpiť starý židovský cintorín, dokazuje to pamätník Chatama Sofera. Počas druhej svetovej vojny tunel slúžil ako vojnový kryt.
Matej Kavacký, ktorý spracoval text o histórii tunela a publikoval ho na imhd.sk, dokonca píše, že počas vojny bola v tuneli aj ošetrovňa. Počas poplachu sa počítalo s ukrytím približne 10-tisíc obyvateľov.
Tunel bol pôvodne cestný, peší, električka cez neho prešla prvý raz 29. augusta 1983.
Električky cez tunel nejazdia už mesiace.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA