SME

Búranie Cvernovky prerušili

Starosta Ružinova v sobotu vyzval firmu, ktorá vlastní Cvernovku, aby nepokračovala v búraní.

Búrajú aj farbiareň v areáli Cvernovka.Búrajú aj farbiareň v areáli Cvernovka. (Zdroj: Viera Kiselova)

Podľa stavebného úradu pri búraní Cvernovky nedodržali viaceré podmienky. Šírenie azbestu polícia nezistila.

BRATISLAVA. Brána na industriálnom komplexe Cvernovka, kam ešte pred pár dňami chodili mladí ľudia za kultúrou, je zavretá, stráži ju SBS služba a statný vlčiak. V areáli sa začalo búranie.

Pred bránou sa hádajú občianski aktivisti s Jeremym Cristauom, riaditeľom Hamilton Group, ktorá areál vlastní. Keď si chceme situáciu odfotografovať, pristúpi k nám neznámy muž a vyháňa nás. "Ste na súkromnom pozemku," hovorí.

Takto sa v sobotu predpoludním začalo búranie Cvernovky, ktorú sa snažili ako jedinečnú pamiatku zachrániť občianski aktivisti.

"Cvernovka bola jedným z najväčších uhorských podnikov so 100 ročnou tradíciou - a výrazne podpísala pod dnešný obraz mesta. Pri priemyselných pamiatkach nie je estetika alebo vek rozhodujúcim kritériom, ale ich hodnoty spočívajú v tom, že dokladajú konkrétnu ľudskú činnosť - na našom území postupne miznúce výrobné procesy," hovorí architektka Nina Bartošová, ktorá sa zaoberá výskumom industriálnych pamiatok.

cverna-120x90.jpg ico
Bývalá továreň na výrobu nití začala bavlnu spracovávať už v roku 1901

História mizne

"Opäť sa opakuje smutný scenár - ďalší kus bratislavskej histórie navždy mizne pred našimi očami. A to všetko pre bezohľadnosť a nerešpektovanie zákonov i základných hodnôt občianskej spoločnosti a verejného záujmu," povedala Ľubica Trubíniová z Bratislava otvorene, ktorá spolu s ďalšími aktivistami na búranie upozornila.

"Momentálne búrajú farbiareň, najhistorickejší objekt z roku 1903 a kotolňu,“ povedal Jakub Ďurinda z Klubu technických pamiatok.

„Podľa toho búracieho povolenia, ktoré porušujú, by mali zbúrať všetky objekty naraz, takže aj tie pozdĺž Košickej a objekty pripojené na pradiareň, v ktorých sú stále ľudia,“ dodal.

K bráne totiž stále chodia ľudia, ktorí tam majú ateliéry či skúšobne. "Ešte o druhej v noci sme sem nanosili nástroje, klavír, gitaru," krúti hlavou mladík.

Starosta: Zastavte práce

Na miesto prišiel aj ružinovský starosta Dušan Pekár (KDH). Čaká sa však na šéfku jeho stavebného úradu. Keďže je víkend, je mimo Bratislavy, na Záhorí, odkiaľ sa musí vrátiť. Jej úrad by mal byť vopred o búraní informovaný. To sa nestalo.

"Podľa nášho názoru nedodržali všetky podmienky," oznamuje starosta Pekár po kontrole v areáli. Podľa neho mali búracie práce oznámiť 15 dní vopred, musia riešiť aj organizáciu dopravy počas prác. Z brány Cvernovky totiž vychádzajú nákladné autá so stavebným odpadom.

Že sú v areáli stále ľudia, nájomníci ateliérov a skúšobní, podľa neho neprekáža, keďže sú búrané objekty ohradené.

Zástupcovia majiteľa tvrdia, že majú všetky potrebné povolenia. Dôvodom, prečo sa búra práve dnes je, že im pomaly končí platnosť.

„My sme to pripravovali dlhé týždne, všetci o tom vedia,“ povedal SME Jeremy Cristau. „Už v marci som požiadal ružinovský úrad o predĺženie.“ Podľa neho ale úrad na žiadosť o predĺženie búracieho povolenia nereagoval.

„Stále som čakal, čakal, čakal. A zrazu bolo 13 dní pred tým, ako moje búracie povolenie prestalo platiť. Dve noci som nespal, bol som v Berlíne rokovať o nových pracovných príležitostiach, ktoré by tu vznikli,“ vysvetľuje Cristau. Potom sa rozhodol búrať.

Je tam azbest?

Búranie objektov podľa aktivistov pokračovalo aj večer. Začali búrať zámočnícku dielňu. Jej strecha je podľa aktivistov z azbestu a pri jeho rozbíjaní bez príslušných bezpečnostných a hygienických opatrení sa čiastočky látky ľahko uvoľňujú, šíria sa ovzduším a zamorujú okolie. "Keďže majú karcinogénne účinnky, ohrozujú zdravie ľudí bývajúcich alebo pohybujúcich sa v danej lokalite a pri neodbornom prevoze azbestového odpadu aj ostatné lokality mesta," podotýka Bratislava otvorene.

Na toto nebezpečie už v sobotu popoludní upozornil políciu jeden z nájomníkov v Cvernovke. "Nebezpečný materiál sa v búranom objekte podľa vyjadrenia zodpovedného pracovníka už nenachádza. V zmysle platnej legislatívy mal byť odstránený," povedala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Petra Hrášková.

"Dôrazne sa ohradzujeme voči fáme, že sme strhli azbestovú strechu," reagoval hovorca spoločnosti Karol Wolf. Priznal, že jedna z budov, určených na asanáciu, má strechu z azbestu, podľa neho sa jej však nikto nedotkol. "Táto strecha bude odstránená špeciálnou firmou," tvrdí.

Polícia rieši tri trestné oznámenia. "Prijali sme dve trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu verejného ohrozenia a jedno oznámenie v súvislosti so spáchaním priestupku," vraví hovorkyňa.

Do prác nezasiahli. "Spoločnosť vykonávajúca búracie práce disponuje povolením do 21. 7. 2012," povedala.

V nedeľu už je v areáli ticho, búrať prestali. "Práce boli dnes prerušené, nie zastavené," povedal hovorca spoločnosti Karol Wolf.

Platné, či neplatné?

Aktivisti, ktorí na búranie upozornili úrady aj políciu, však aj búracie povolenie z júna 2008 považujú za neplatné, napadli ho aj na prokuratúre. Trubíniová podotýka, že časť objektov je pamiatkovo chránená a druhá časť je navrhnutá na pamiatkovú ochrana. "Je to posledný industriálny areál tohto druhu. Vieme, že v Bratislave sme si už všetko zbúrali," vraví.

Podľa nej firma potrebuje nové búracie povolenie, ktoré zatiaľ nemá, ale požiadala oň.

cvernovka6_res.jpg

Kým sa čaká na stavebný dohľad, nákladné autá vyvážajú z Cvernovky stavebný odpad.

FOTO - SME

Chcú ho znechutiť?

V areáli Cvernovky môžu podľa povolenia búrať štyri objekty. Bagre sa už zahryzli do troch. Začína sa pracovať na novej Cvernovke.

Aktivisti tiež firme vyčítajú, že firma obišla ostatných účastníkov konania a tým zmarila ich zákonné práva v tomto procese.

Podľa nich tiež neodpojila inžinierske siete a nemá ani záväzné stanovisko hlavného mesta. Jeho hlavná architektka Ingrid Konrad, keď sa o búraní dopočula, okamžite nasadla do auta a vyrazila do Viedne z Bratislavy, aby situáciu riešila.

Cristau si však myslí, že aktivistom nejde o dodržiavanie zákonov a záchranu búraných objektov.

„Keď som to kupoval, bola tu ďalšia skupina, ktorá to chcela kúpiť. A snažili sa to blokovať. A ich filozofia jej jasná, spomaľme pána Cristaua, bude znechutený a odíde do inej krajiny. Ľudia nechápu, že ak to chcem ja urobiť a ja to chcem urobiť, zostanem tu aj 50 rokov a budem čakať.“

Časť domov už je zbúraná. S prácami totiž začali ráno, starostova požiadavka na zastavenie prác prišla pred piatou hodinou.

To už boli občianski aktivisti, ale aj novinári z čakania v horúčave trochu unavení a sadli si na úzky múrik pri vrátnici Cvernovky. SBS-kár, ktorý strážil areál, ich však prišiel vyzvať, aby tam nesedeli. "To je súkromný múrik," vyhlásil. "To nemyslíte vážne," pýtali sme sa. Na požiadavke však trval.

Keď sme sa z múrika postavili, prišiel a polial ho lepkavou malinovkou. "Aby sa vám lepšie sedelo," poznamenal. Hovorcu spoločnosti, ktorej patrí Cvernovka i múrik, incident mrzel a ospravedlňoval sa.

buranie_res.jpg

Farbiarěň končí...

FOTO - VIERA KISELOVÁ

zvnutra_res.jpg

Klub ochrany technických pamiatok a aj odborníci navrhovali, aby Farbiareň bola pamiatkou.

FOTO - VIERA KISELOVÁ

cvernovka1-r548.jpg

Jedna z budov je pamiatkou, ostatné nevyhlásili ani za pamätihodnosť.

FOTO - SME

cvernovkanova.jpg

Hamilton Group chce na mieste Cvernovky postaviť byty.

cvernovka-r388_res.jpg

Brána je zavretá, Cristau vysvetľuje novinárom, prečo začali búrať.

cvernovkabrana_res.jpg

Objekt stráži SBS-ka.

cvernovkamurik_res.jpg

SBS-kár nechce, aby aktivisti a novinári sedeli na múriku. Polieva ho mirindou.

FOTO - SME

Autor: him, lut

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 324
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 212
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 794
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 842
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 021
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 639
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 999
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 233
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu