BRATISLAVA. Cyklistická trasa mimo ostrova Sihoť v bratislavskej Karlovej Vsi - to je riešenie, ktoré preferuje Bratislavská vodárenská spoločnosť.
„V prvom rade nám ide o bezpečnosť dodávky vody a jej kvalitu,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Radoslav Jakab. Až na druhom mieste podľa neho stojí „nadslužba“ pre občanov, a to otvorenie lokality pre cyklistov.
Cyklistická trasa sa končí v Karlovej Vsi, hľadajú sa preto možnosti jej prepojenia do Devína. Cyklotrasa sa musí dobudovať najmä preto, aby sa mohol plnohodnotne využívať budúci cyklomost do Rakúska ponad rieku Moravu.
Medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou už cyklotrasa existuje. Mesto by chcelo prepojenie vyriešiť ešte v tomto volebnom období. "Vzhľadom na cyklomost, ktorý je veľkou investíciou, nadväzuje na Rakúsko a rozvoj cestovného ruchu, to jednoducho musíme urobiť," pripomenul primátor Milan Ftáčnik.
Tri varianty
Sú vypracované tri varianty vedenia cyklotrasy. Jednou z nich je viesť ju úplne popri ceste. V ďalšom by popri ceste išla len jej časť a časť by viedla okolo domov a záhrad. "Keď prechádzate popred domy cyklistickou cestou, sú tam výjazdy z garáží, výjazdy z domov. Je to tiež nebezpečné. To, že cyklisti idú pozdĺžne popri ceste, nie je maximálna bezpečnosť, ale majú svoj pás a sú oddelení od dopravy," dodal Jakab s tým, že v úseku by sa mala upraviť rýchlosť na 50 km/h. Tretím je sihotský variant.
O téme sprístupnenia ostrova niekoľkokrát rokovali minister životného prostredia, primátor Bratislavy aj riaditeľ vodárenskej spoločnosti. Minulý rok vznikla pracovná skupina, ktorá sa zaoberá možnosťou vedenia cyklotrasy cez Sihoť. Zastúpenie v nej majú všetky strany. „Bratislavská vodárenská spoločnosť dala spracovať štúdiu uskutočniteľnosti, kde sa zvažoval sihotský aj mimosihotský variant,“ informoval Radoslav Jakab.
Zo štúdie podľa neho ako najlacnejší vyšiel jeden z mimosihotských variantov. „Ochrana ostrova Sihoť tak, ako je nastavená teraz by sa zachovala, čo je podstatné pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť,“ povedal riaditeľ BVS. Podľa neho je však sihotský úsek len jeden z viacerých, ktoré treba pri cyklotrase z Devína do Karlovej Vsi vyriešiť.
Riaditeľ vodární: problém je kameňolom
„Tá debata sa zúžila na to, že ak sa sprístupní Sihoť, tak sa dostaneme do Devína. Sihoť však siaha len po bývalý vojenský most a po kameňolom,“ dodal Jakab s tým, že práve kameňolom je pre cyklotrasu jeden z najťažších úsekov. Riaditeľ BVS vidí riešenie vo vytvorení samostatného pruhu pre cyklistov popri ceste. Chrániť by ich mohla napríklad zmena rýchlosti v tomto úseku. O možnom riešení však budú dotknuté strany ešte rokovať.
V septembri minulého roka minister životného prostredia József Nagy nevylúčil, že by ostrov Sihoť mohol byť pre cyklistov prístupný, ak Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. požiada o zmenu spôsobu využitia alebo ochrany vodného zdroja. Podľa jeho slov je možné chrániť vodné zdroje aj inak ako celoplošne, netreba oplotiť celé cesty a dajú sa chrániť aj bodovo.
Autor: vju