Garáž pri parlamente siaha niekoľko metrov nad povrch.
BRATISLAVA. Múr namiesto neupravenej zelene – tak sa zmenil výhľad ľudí, ktorým pred domom postavili podzemnú garáž. Staré Mesto, ktoré stavbu povolilo, tvrdí, že to je v poriadku.
Podzemná garáž zacláňa výhľad z bytu na prvom poschodí, v ktorom býva Marta Popluhárová. Tá proti výstavbe garáží dlhodobo bojuje. Neúspešne.
„Pozeráme sa do múru, ešte tam pribudlo nejaké zábradlie, ktoré nevieme, akú bude mať výplň,“ hovorí.
V múre je tiež vetrák z garáže. „Je to hlučné a fučí to k nám rovno do okna,“ ukazuje cez okno.
Výhľad z okna. Nad garážou má byť ešte parčík.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Dohľad chyby nezistil
Obyvatelia domu preto viackrát volali stavebný úrad Starého Mesta. „Samospráva Starého Mesta dohliada na zákonnosť realizovania stavby opakovaným štátnym stavebným dohľadom. Pri poslednom vykonaní dohľadu bolo zistené, že stavba je realizovaná v súlade s vydanými a právoplatnými rozhodnutiami,“ povedal hovorca Starého Mesta Tomáš Halán.
„Stavebný úrad je pripravený v súlade so zákonom aj povinný zasiahnuť vždy, keď stavba niekoho protiprávne obmedzuje na jeho zákonných právach,“ dodal.
Ide o garáž, pri ktorej Staré Mesto naposledy povolilo zväčšenie kapacity na dvojnásobok. V tomto konaní sa nepýtalo na názor susedov. Dôvodom bolo to, že stavba sa mení iba pod zemou a preto ich zmena nezasiahne.
Susedia si to však nemyslia a preto podali hromadnú žalobu na krajský súd. V lete už proti ich vylúčeniu zo stavebného konania protestovala aj prokuratúra, podľa ktorej Staré Mesto porušilo stavebný zákon a správny poriadok. Úrady jej nevyhoveli. Rozhodovať bude súd.
Na mieste, kde je múr, bola zeleň, využívaná ako parčík.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Zmenu by nedosiahli
Nespokojným susedom Staré Mesto odkázalo, že aj keby si ich námietky vypočulo, stavba by sa zrejme nezmenila. „Námietky obyvateľov by s veľkou pravdepodobnosťou nemali vplyv na vydané stavebné rozhodnutie ani v prípade, ak by boli účastníkmi konania,“ povedal Halán.
Projekt garáže podporuje starostka Tatiana Rosová (SDKÚ), ktorá poklepala jeho základný kameň. Pred voľbami sľubovala, že skončí s praxou uprednostňovania investora pred záujmami občana. Garáž pre 275 áut podľa starostky vyrieši problém s parkovaním v lokalite.
Chceli aj múzeum grimás
Stavebníci podzemnej garáže chceli vystaviť sochy Messerschmidta, ktoré nemali.
BRATISLAVA. Podzemné garáže stavia firma IPP Services. Jej konatelia stáli aj za projektom vytvorenia Múzea F. X. Messerschmidta. Od mesta si vlani na to pýtali minipalác v centre s nájmom za euro ročne.
Poslanci v novembri zámer neschválili, pretože autori projektu nemali dohodu s národnou alebo mestskou galériou, že im busty požičia.
Starostka Starého Mesta Táňa Rosová mestským poslancom napísala, že voči projektu nemá výhrady. „Ide o iniciatívu, ktorá umožní atraktívne priestory v centre mesta, z ktorých mesto ani verejnosť nemajú finančný ani iný osoh, zveľadiť a sprístupniť verejnosti,“ povedal Rosovej hovorca Halán.
Na otázku, či by mesto, alebo mestská časť nemohli prevádzkovať takéto múzeum sami (vlastnia busty i priestory), odpovedal, že: "Žiaden zákon nestanovuje povinnosť mestám a obciam zriaďovať a prevádzkovať múzeá. Staré Mesto je napriek tomu zriaďovateľom galérie a centier kultúry. Staré Mesto zmluvne podporuje mnohé ďalšie kultúrne inštitúcie."
Otázku, či bol projekt reálny, podľa neho malo v prvom rade skúmať mesto.
Starostka: Humus bol lepší, ako garáže?
Tatiana Rosová v decembrovom rozhovore povedala, že susedia sú nespokojní len preto, že už nebudú môcť zadarmo parkovať.
- Vo volebnom programe tiež máte, že skončíte s praxou uprednostňovania investora pred záujmami občana. V spore o podzemné garáže pri parlamente ste sa však priklonili na stranu investora...
Ohradzujem sa voči tomu, že som sa postavila na nejakú stranu. Ak, tak sme výraznú nadprácu urobili v prospech obyvateľov. Hneď na začiatku sme tam urobili verejnú diskusiu so stavebníkmi, kde mali ľudia možnosť povedať všetky svoje výhrady. Bolo to nabité emóciami až do chvíle, keď stavebník pripustil, že tam bude pre nich zvýhodnené parkovanie. Nalejme si čistého vína, obyvatelia majú naozaj predovšetkým obavu o to, že prídu o možnosť zadarmo parkovať. Dokonca ste písali, že to bol parčík, ja neviem, kto si tam parčík pamätá. Bratislavčania v mojom veku si tam pamätajú iba zbúranisko a provizórne parkovisko.
- To bola vrchná časť, spodok bola zeleň, kde ľudia venčili psy a deti sa sánkovali....
Od čias územného rozhodnutia, teda „od veky vekov“ tam bolo povolené parkovanie pre 275 áut. V stavebnom povolení žiadal investor cca 170 parkovacích miest, neskôr to prehodnotil a v žiadosti o zmenu sa vrátil k počtu povolenom v územnom konaní.
Práve preto obyvatelia neboli prizývaní ako účastníci stavebného konania o zmene stavby pred dokončením, keďže už boli vypočutí v konaní o územnom rozhodnutí, oproti ktorému sa nič nezmenilo. Teraz už išlo len o tých účastníkov, ktorí mali posúdiť nové skutočnosti, ktoré by neboli posudzované pri územnom rozhodovaní. V ňom však už boli posudzované prakticky všetky okolnosti, vrátane vplyvu na dopravu aj na životné prostredie.
- Takže je všetko v poriadku?
Parkovacie miesta v podzemných garážach tam aj inde jednoducho treba. Ak chceme dostať autá z chodníkov, musia mať vodiči alternatívu. My sme nerobili v prospech stavebníka žiadnu nadprácu. V komunikácii s ním trvám na tom, aby stavbou čo najmenej obťažoval okolie a obyvateľom poskytol prijateľné zvýhodnenie. Naopak, občanom sa stavebný úrad ústretovo venoval hodiny, a to aj v situáciách, ktoré neboli objektívne odôvodnené.
Keby sme sa každému toľkoto venovali, tak by sme tých 780 otvorených spisov na stavebnom úrade riešili do roku 2200. Na diskusii sme sa dohodli, že si pre rokovanie s úradom i investorom zvolia svojich zástupcov, to sa dodnes nestalo. Individuálne chodia nahliadať do spisu, čo im bolo umožnené s výnimkou obdobia, kedy boli spisy odstúpené u prokurátorky. Poskytli sme im aj priamy kontakt na naše oddelenie mestskej polície pre prípad, že by stavebník porušoval zákon či všeobecne záväzné nariadenie. Odvtedy žiaden taký oznam neregistrujeme.
Tí obyvatelia vedia, čo pre nich robím. Chválili nás do telefónu plní dojatia. Keď zavolajú, šéfka mojej kancelárie, ktorej do toho nič, tam okamžite ide, pozrie, či sa tam niečo deje, keď sa niečo deje, pošle stavebný úrad. A oni potom rozširujú, vraj tam stavebná úradníčka prišla na aute investora, len preto, že má mimobratislavskú ŠPZ. Ja neviem, prečo si takto robíme zle. Nech vysvetlia tí ľudia, že im bolo lepšie, keď tam bol ten humus.
Nech to vysvetlia Bratislavčanom a turistom, ktorí tam chodili a pozerali sa, čo to tam máme pred hradom. Nech to vysvetlia šoférom, ktorí tam parkovali na zbúranisku a občas odišli s defektom ako ja, keď som našla v pneumatike hrubú skrutku. Ani ja, ani oni, nikto vtedy zrejme nevedel, že v územnom pláne je to parková zeleň. Tá tam teraz konečne bude.
Všetci volajú, aby sme mali viac parkovacích miest, viac parkov. Aby boli v meste pre návštevníkov verejné toalety, aby sme sa lepšie predávali informáciami pre turistov. A keď to robíme, lejú mi na hlavu špinu.
him