Bratislavský kraj, hlavné mesto aj štát sa o podpore Danubiany vyjadrujú neurčito.
Danubiana 9. september 2000 – vznik múzea pri Dunaji; názov prebrala od rieky; vznik a prevádzku dodnes financuje holandský podporovateľ umenia Gerard H. Meulensteen; 2011 – plánovaná dostavba Danubiany; 2012 – možný koniec galérie.
BRATISLAVA. Koncom januára budúceho roku. V tomto termíne ohlásil Vincent Polakovič, riaditeľ súkromnej galérie Danubiana, jej možný koniec. Zatvorenie atraktívneho priestoru na polostrove gabčíkovskej nádrže za čunovským areálom Divoká voda hrozí podľa Polakoviča pre peniaze.
Od vzniku Danubiany v roku 2000 múzeum moderného umenia finančne podporoval holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard H. Meulensteen, ktorý ho za vlastné aj postavil. Teraz hľadá Polakovič podporu hlavného mesta, Bratislavského kraja aj štátu.
„Ak nezískame podporu, tak pri súčasnej ekonomickej situácii nebudeme môcť zaistiť prevádzku nášho múzea,“ hovorí Polakovič.
Tisícka na deň Denná prevádzka galerijných priestorov stojí podľa riaditeľa okolo 1000 eur. V zime je nákladné kúrenie, v lete klimatizácia, drahá je vraj aj nonstop strážna služba.
Danubiana preto chce na záchranu od Bratislavy i kraja po 100-tisíc eur.
„Galéria je dôležitá aj pre cestovný ruch mesta, pripravíme návrh na riešenie,“ vraví Ľubomír Andrassy, hovorca primátora a vedúci oddelenia marketingu Bratislavy.
Požadovaná suma 100-tisíc eur je však podľa Andrassyho pre zadlžené mesto privysoká. „Krátime prevádzkové náklady u vlastných inštitúcií.“
Len neurčito Koľko by na galériu pri Dunaji prispelo mesto, je zatiaľ nejasné, o budúcoročnom rozpočte majú bratislavskí poslanci rozhodovať v polovici decembra.
Neurčitá je aj podpora Bratislavského kraja. Hovorkyňa župy Iveta Tyšlerová povedala, že osud galérie nie je vedeniu kraja ľahostajný. „Naše možnosti sú však determinované vývojom finančnej kondície štátneho rozpočtu, z ktorého plynie väčšina našich príjmov,“ dodala.
Ministerstvo kultúry tvrdí, že chce, aby galéria fungovala aj ďalej. S Danubianou rokujú.
„Danubiana žiaľ doteraz nepredložila požadované dokumenty,“ dodal Andrej Piško z ministerstva. Rezort podporoval v minulosti projekty Danubiany. Podporu od roku 2007 dodnes vyčíslil Piško na 118–tisíc eur.
Koniec pred rozšírením Hrozba zatvorenia galérie prišla, paradoxne, v čase, keď plánovali jej dostavbu. Múzeum by tak mohlo byť zapísané aj medzi chránené pamiatky UNESCO.
„Koncom októbra zvolili za novú riaditeľku UNESCO v Paríži pani Katalin Bogvayovú,“ vraví Polakovič. „Vyjadrila sa, že ak príde k dobudovaniu Danubiany o pavilón slovenského a medzinárodného umenia, tak navrhne zapísať naše múzeum medzi kultúrne pamiatky UNESCO.“
Na dostavbu Danubiany už Polakovič s Meulensteenom zháňajú peniaze. „Od mája máme vydané už aj právoplatné stavebné povolenie.“
Danubiana má za sebou niekoľko úspešných výstav. Poslednou je aktuálna výstava významného českého architekta Jana Kaplického. Pri Dunaji sa dá pozrieť do 4. decembra.
Z výstavy Kaplického.
FOTO SME- VLADIMÍR ŠIMÍČEK
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Danubiana pri Dunaji, patrí k výletným miestam Bratislavy.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ