Vývoj kauzy Veľká lúka 1993 - lúka v územnom pláne definovaná ako les a rekreácia. 2000 – zmena funkcie na občiansku vybavenosť 2002 - zadlžený Devín vydražil pozemky; 2003 - prvá petícia proti výstavbe nemocnice; 2003 - požiar na lúke; október 2010 - žiadosť o záväzné stanovisko k výstavbe; 2011 - oživenie petície; 2011 - ďalší požiar na lúke 2011 – po negatívnom stanovisku mesta, developer zmenil zámer, na lúku chce dať penzistov
BRATISLAVA. „Svet ničia tsunami, Slovensko má J&T.“
Podobné transparenty a zvuk budíkov vítali dnes mestských poslancov, keď prichádzali na zasadnutie do Primaciálneho paláca.
Malými digitálnymi i veľkými klasickými budíkmi či mobilmi tu chceli protestujúci proti výstavbe na chránenej lúke nad bratislavskými Dlhými dielmi, "zobudiť" poslancov aj primátora.
„Chceme upozorniť pánov poslancov a pána primátora, aby mysleli na záujmy ľudí a nie na záujmy investora, keď budú rokovať o našej petícii,“ povedala za protestujúcich Lívia Poláchová.
Po budíkoch potlesk Po poobednom hlasovaní petičníci konštatovali, že sa im "budenie" podarilo. Rozhodnutiu poslancov priamo v rokovacej sále tlieskali.
Zastupiteľstvo totiž jednohlasne rozhodlo, že mesto bude rokovať s investorom o zámene pozemkov. Na návrh Kataríny Augustinič (predsedníčka klubu SaS a OKS) tiež odhlasovali, že cenu pozemkov určia nezávislé znalecké posudky.
Zastupiteľstvo schválilo aj obstarávanie zmien a doplnkov územného plánu tak, aby sa na lúke nemohlo stavať – z občianskej vybavenosti na rekreáciu v prírodnom prostredí.
Pred tým než mesto zamení pozemky, má primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) predložiť zastupiteľstvo právnu analýzu. „Aby sme videli, či nie je iná šanca získať pozemok späť,“ dodala Augustinič.
J&T Real Estate: Budeme rokovať
Katarína Krajňáková, hovorkyňa J&T Real Estate, povedala, že rokovaniam o zámene pozemkov sa nebránia. „Ako ústretový krok voči verejnosti preto dočasne sťahujeme žiadosť o záväzné stanovisko magistrátu k výstavbe v tomto území.“
Dodala, že investor má záujem čo najrýchlejšie situáciu vyriešiť. „Očakávame, že mesto urobí všetko preto, aby sme našli dohodu v priebehu najbližších týždňov.
Masívny odpor
Petíciu proti zámeru postaviť na Veľkej lúke obytné domy a ubytovne pre seniorov podpísalo viac než 20-tisíc ľudí.
Ide o najväčší protest za záchranu prírody v hlavnom meste.
Ľudia sa obávajú zničenia lokality, kam chodia rodiny, bežci i srnky a ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpat a obklopuje ju les.
Prípad dostala Petržalka Protestujúci chcú zmenu územného plánu. "Aby toto územie boli navždy zelené," dodala Poláchová.
Okrem rannej akcie plánujú petičníci od 12.30 do 14.00 verejné zhromaždenie na Primaciálnom námestí.
Petičníci sa v pondelok stretli s Ftáčnikom. Karloveský poslanec a odporca zastavenia lúky Ján Keselý (SDKÚ) povedal, že na magistráte vznikla špeciálna komisia, ktorá má rokovať s investorom.
V komisii je okrem primátora, jeho námestníčka Petra Nagyová-Džerengová (Most-Híd), starostka Devína Ľubica Kolková (SDKÚ, SaS, KDH, OKS), starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková (Smer), starosta Petržalky Vladimír Bajan (nezávislý), hlavná architektka Ingrid Konrad a Jela Plencnerová, ktorá zastupuje riaditeľa magistrátu v oblasti činnosti oddelenia koordinácie územných systémov.
Lúka leží v katastrálnom území Devína, ktorý je v nútenej správe, investor však vo svojom zámere počíta aj s územím Karlovej Vsi. Preto sa výstavbou nemôže zaoberať ani jedna z mestských častí. Vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia bude mať na starosti Petržalka, rozhodol tak krajský stavebný úrad.
Nová vizualizácia projektu J&T Real Estate.
Poslanci sa budú zaoberať petíciami
Ak petíciu podpíše viac než 3000 ľudí, bude o nej rokovať zastupiteľstvo. Schválili to dnes poslanci.
BRATISLAVA. Poslanci dnes schválili, že sa budú zaoberať všetkými petíciami, ktoré podpíše viac ako 3000 ľudí. Okrem toho sa budú zaoberať aj petíciami s menším počtom, ak to navrhne päť poslancov.
Pôvodný návrh, s ktorým prišiel primátor Milan Ftáčnik, bol 5000 podpisov.
Viacerí poslanci však mali pocit, že 5000 je priveľa. "Spomínané číslo je veľmi veľmi vysoké, hlavne pre problematiky v menších častiach," hovorí Ján Budaj. Niektoré mestské časti totiž ani nemajú 5000 obyvateľov. Navrhoval preto 500.
"Zažil som mnohé petičné iniciatívy, ktorých počet podpisov nedosahoval zďaleka počet 5000," pridal sa nezávislý poslanec Oliver Kríž. V Petržalke boli podľa neho úspešné aj petície so 400 podpismi. Podotkol, že lokálne problémy tisícky podpisov nezískajú. Bratislava má v súčasnosti asi 431 tisíc obyvateľov.
Peter Hanulík zo Smeru ale namietal, že lokálne problémy si majú riešiť mestské časti. Primátor Milan Ftáčnik reagoval, že má ísť o petície, adresované mesto.
Starostka Devína Ľubica Kolková navrhla tisícku, s návrhom 3000 nakoniec prišiel Ftáčnik. Hlasovalo zaň 38 zo 40 prítomných poslancov.
Martina Hilbertová
Dnešná akcia pred magistrátom.
FOTO - TASR
FOTO - TASR
FOTO - SITA
Na protest prišli aj deti zo školy na Dlhých dieloch. Kráľovú horu stvárnili výtvarne.
FOTO - SITA
Autor: him