BRATISLAVA. Proti výmene súsošia Štúrovcov za repliku Márie Terézie už protestujú nielen Bratislavčania, primátor a odborníci, ale aj evanjelická cirkev.
Dve ankety
Bratislavský okrášľovací spolok sa však zámeru nevzdá. Povedal to jeho riaditeľ Maroš Mačuha včera večer na diskusii v KC Dunaj po tom, čo ho k tomu vyzval aktivista Alojz Hlina.
"Viete prehodnotiť nesprávny zámer výmeny sôch?" opýtal sa Hlinak, ktorý sochu označuje za gýč a protestoval proti tomu aj inštaláciou na Námestí SNP.
„Nie. Ukázalo sa, že podpora verejnosti tu je,“ tvrdí Mačuha. Petíciu za osadenie repliky historickej sochy Márie Terézie totiž podľa neho podpísalo 3540 ľudí. „Koľko zamestnancov J&T to išlo podpísať?“ ozvalo sa z publika.
Spolok však má aj druhú anketu – na svojom webe. Tá ukazuje opak – 1713 z 2043 hlasujúcich je proti výmene sôch. Spolok ju však nepovažuje za reprezentatívnu. „Je anonymná a nevylučuje, že jeden človek môže hlasovať viackrát,“ povedal SME Mačuha.
"My sme zverejnili výsledky reprezentatívnej ankety, ktorá prebehla v našom infostánku, kde sa výrazná majorita vyjadrila za naše riešenie," dodal.
Socha ako symbol developera
Viacerým Bratislavčanom však neprekáža iba socha, ale aj fakt, že ju cez spolok financuje spoločnosť J&T, ktorá stojí za sporným River Parkom a nepriamo aj za búraním PKO.
„Socha bude patriť developerovi a teda symbolizovať jeho moc. Po tom, ako developeri postupne získali naše zdravie, dôchodky, byty a úspory, by mala túto moc v symbolickej rovine potvrdzovať absolutistická vládkyňa Mária Terézia,“ napísala pred pár dňami riaditeľka SNG Alexandra Kusá.
„Keď to J&T tak prehnalo, neostáva mu nič iné, ako si takto vylepšovať renomé,“ tvrdí zase aktivistka Ľubica Trubíniová.
Viacerí sa pritom zhodli, že milión eur, koľko stojí socha, by radšej mohli investovať do riešenia problémov zadlženej Bratislavy, ktorá zastavila investície a aktuálne i električky na Hlavnú stanicu.
Kým odborníci zo Slovenskej národnej galérie Máriu Teréziu, ktorá má byť replikou zničenej historickej sochy Jána Fadrusza, označujú za gýč, princezničku na torte, evanjelická cirkev má zase pocit, že vyjadruje útlak z konca 19. storočia.
"Keby sme zvolili novú realizáciu, aj tam môžeme naraziť na problémy," tvrdil Mačuha.
Kritike aktivisti podrobili aj Tatranský parčík, ktorý spolok buduje pri River Parku.
Tatranská divočina
Členmi správnej rady Bratislavského okrášľovacieho spolku sú aj Peter Tkáč a Ivan Jakabovič, ktorí stoja za finančnou skupinou J&T. Developerom Riverparku je J&T Real Estate.
Tatranská divočina, ako sa park volá, má podľa Mačuhu slúžiť verejnosti. Podľa Trubíniovej sa však verejnosti na názor nikto nepýtal. Aj preto si niektorí diskutujúci myslia, že spolku vôbec nejde o zveľaďovanie Bratislavy, ale o naprávanie poškodeného image známej finančnej a developerskej skupiny.
"Nejde o nič iné, ako astroturfing," konštatovala jedna diskutérka. Podľa wikipédie ide o modernú nekalú marketingovú metódu, kedy si firma najme ľudí na to, aby vychvaľovali jej produkty.
Rozhodne mesto
Vedenie mesta chce s aktivistami združenými v Bratislavskom okrášľovacom spolku diskutovať o iných, alternatívnych miestach pre sochu Márie Terézie.
Významné symboly histórie slovenského národa, medzi ktoré patrí súsošie Štúrovcov na nábreží Dunaja, sa podľa primátora nemôžu stať súčasťou šachovej partie podporovateľov či odporcov umiestnenia sochy Márie Terézie v hlavnom meste, povedal Ľubomír Andrassy, hovorca primátora Milana Ftáčnika.
"Mestu Bratislava chýba ucelenejší pohľad na otázku umiestňovania sôch, pamätníkov či pamätných tabúľ. Primátor Milan Ftáčnik preto inicioval vypracovanie celomestskej koncepcie, ktorá zadefinuje pravidlá, za akých sa bude diskutovať a rozhodovať o umiestňovaní pamätníkov na území mesta," uviedol Andrassy.
Podľa Ftáčnika nie je správne zamieňať jeden symbol iným či premiestňovať sochy najväčších národných dejateľov len preto, že v minulosti boli niektoré verejné priestranstvá mesta spájané s inými významnými udalosťami, napríklad Korunovačnými slávnosťami.
sme.sk