BRATISLAVA. Digitalizácia nepriniesla kvalitnejší obraz a signál do bratislavských nemocníc. Naopak. Od začiatku septembra, kedy vypla svoje analógové vysielanie aj verejnoprávna Slovenská televízia, môžu pozerať len „súboj čiernych a bielych“.
„Dovtedy sme mohli pozerať aspoň tú STV, chodili sme na správy. Od prvého už nejde nič,“ posťažoval sa Ján z Bratislavy, ktorý ležal v ružinovskej nemocnici.
Futbal s prestávkami
Mužom chýba hlavne futbal. Keď hralo Slovensko s Írskom, jednému z nich preto syn do nemocnice priniesol notebook. Mobilný internet však mali slabý a obraz trhal. „Tak sme si k tomu zvuk púšťali z rádia,“ hovorí Ján.
Bratislavská Univerzitná nemocnica, pod ktorú patria všetky veľké nemocnice v meste, problém priznáva. „V sieti nemocníc patriacich pod Univerzitnú nemocnicu Bratislava je asi 300 televíznych prijímačov. Nie všetky sú schopné spracovávať digitálny signál,“ priznala hovorkyňa nemocnice Dana Lehocká.
„Následkom tejto situácie nie sú všetky lôžkové oddelenia vybavené službou TV pre pacientov,“ dodala.
Najhoršie sú na tom imobilní pacienti. Tí sa totiž nemôžu ísť pozrieť na susednú izbu, či tam niekto nemá rádio, alebo notebook.
Na zmenu voľne šíreného signálu z analógového na digitálny, sa zrejme nemocnica vopred nepripravila. „V súčasnosti je pripravený na rokovanie vedenia UNB materiál, ktorý monitoruje stav pripravenosti jednotlivých nemocníc na vysielanie digitálne,“ hovorí Lehocká.
Kedy problém vyriešia, ani či nemocnica vôbec má peniaze na kúpenie dekodérov, nie je známe. Dotáciu štátu mohli získať len fyzické osoby v hmotnej núdzi, teda nie nemocnice.
Ležiaci pacienti si dlhé chvíle môžu krátiť počúvaním rádia alebo čítaním. K televízii sa dostanú len, ak má niekto z ich susedov neotebook.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Lux zázrakom ide
Problémy nečakala ani Nemocnica u Milosrdných bratov. Má totiž satelit. Slovenské stanice im však tiež zo dňa na deň z ponuky vypadli. „Naši pacienti môžu pozerať zahraničné stanice a televíziu Lux, ktorá zázrakom tiež ide,“ hovorí prior rehole Ján Karlík.
Zavolali teda technikom, aby zistili, v čom je problém. „Povedali, že keď chceme, aby nám slovenské stanice išli, musíme si kúpiť zosilňovač,“ dodal. Nemocnica tak teraz hľadá dvetisíc eur, potrebných na zariadenie. „Dúfam, že do konca roka sa nám to podarí,“ dodáva prior.
V iných regiónoch zatiaľ podobné problémy nie sú. V Banskej Bystrici ešte analóg úplne nevypli, v Ružomberku majú funkčný satelit.