Mesto nenašlo správcu žulových stĺpov s veršami významného slovenského spisovateľa v centre Bratislavy. Ich odkaz sa stráca.
STARÉ MESTO. „Jak zvnútra práve k svetlu vzpláli samy, bez okrás lesku, farbidla.“
Kto nepozná verše spisovateľa Pavla Országha Hviezdoslava z jeho lyrického cyklu Letorosty naspamäť, prečíta ich na žulových stĺpikoch pri jeho pomníku len ťažko.
Hoci je Hviezdoslav považovaný za najväčšieho slovenského spisovateľa a patrí mu jedno z centrálnych námestí hlavného mesta, o jeho verše sa nestará nikto. Písmo bledne, dodať farbu mu nemá kto.
Stĺpiky robia básnikovej soche spoločnosť od roku 2006, keď ich na námestie osádzali ako zábrany pre neďalekú americkú ambasádu. Až doteraz ich opravu mesto ani mestská časť neriešili.
Ľudí zodpovedných za verše a stĺpiky magistrát ani po týždni nenašiel.
Paming: Stĺpiky ani potok nemáme
Hovorca magistrátu Michal Stuška najskôr odkázal na Paming, mestského investora pamiatkovej obnovy.
Jozef Tóth, vedúci technicko-prevádzkového úseku Pamingu, povedal, že ich organizácia stĺpiky nespravuje. „Osadené boli v rámci rekonštrukcie Hviezdoslavovho námestia.“
Rekonštrukciu zabezpečovala mestská časť Staré Mesto, po nej pomník básnika ostal v správe Pamingu, no fontána a potok, ako tečúcu vodu na námestí Paming nazýva, pripadli podľa Tótha aj so stĺpikmi Starému Mestu.
Správca neznámy
Aj staromestský hovorca Tomáš Halan však odpovedal, že mestskej časti stĺpiky zo žuly nepatria. „Podľa listu vlastníctva patria hlavnému mestu, no nevieme, kto zabezpečuje ich opravu,“ vysvetľuje Halán.
Mesto aj po zistení, že je vlastníkom, tvrdí, že správcu nepozná.
Mesto: Napravíme to
Bratislavský hovorca Stuška po upozornení SME sľúbil opravu. „Budeme sa tým zaoberať, aby to niekto dostal do správy,“ povedal.
Termín, kedy by mohli byť blednúce verše Hviezdoslava opäť čitateľné, hovorca zatiaľ neurčil.
Situácia, že žulové stĺpiky pri soche spisovateľa nemajú správcu, vznikla podľa Stušku počas bývalého vedenia mesta na čele s primátorom Andrejom Ďurkovským.
Po Hviezdoslavovi je v Bratislave pomenované námestie aj ulica. Na Slovensku je takýchto ulíc veľa. Číslo deväť, ktoré sme uviedli, bol omyl. Za chybu sa čitateľom ospravedlňujeme.
Verše z lyrického cyklu Letorosty na stĺpikoch postupne miznú:
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ