Na výber sú staršie i tohtoročné filmy, vedie česká a slovenská produkcia. Okrem atmosféry je lákadlom premietania vonku aj nízke alebo žiadne vstupné.
Program letných kín
Bratislavské amfiteátre
Fotogaléria
BRATISLAVA. Letné kiná dnes fungujú najmä v menších mestách, ale aj Bratislava má miesta, kde sa dá užiť letná romantika.
Projekcie pod letnou oblohou si stále nachádzajú svojho diváka. Najmä takého, ktorý nie je zaťažený na najnovšie hollywoodske produkcie, pretože tie v letnom kine neuvidí, neprekáža mu, že sedí na lavici a teší sa, že za kino zaplatí cenu, ktorá prázdninový rozpočet nezruinuje. Za cenu jednej multiplexovej novinky uvidí aj tri-štyri filmy, prípadne je premietanie celkom zadarmo.
Kde sú letné kiná v meste. Základné info nájdete po kliknutí na symbol premietačky.
Za málo peňazí Neznamená to však, že v letnom kine nemožno vidieť nový film. V „amfiku“ v Devínskej Novej Vsi , ktoré funguje na nádvorí knižnice, budú túto sezónu premietať aj niekoľko tohtoročných filmov – Vreskot 4 alebo Rýchlo a zbesilo 5. Premieta klasický 35 mm film na plátno s rozmerom 6 x 4 metre, čo je v letných kinách bežné.
Zadarmo sa premieta na Kuchajde a rovnako to bude od 21. júla na Magio pláži a na konci leta na Hlavnom námestí.
Letné kino na Kuchajde sa proti nesprávnemu výberu titulov poistilo. Čo sa bude najbližšie premietať, vyberajú potenciálni diváci na internete.
Na Magio pláži sa bude premietať zo skutočnej premietacej kinotechniky na nafukovacie plátno s plochou 10 krát 4 metre a Dolby Stereo zvukom. Dokopy premietnu 24 filmov.
Kino v prírode
Atmosférou vedie Lesné kino v Horárni. Premietajú tam už šesť rokov – cestovateľské filmy a tretím rokom beží prehliadka Mladý slovenský film. Štartuje o týždeň.
Premieta sa na plátno veľké 2,5 krát 2,2 metra. „Tento rok by sme chceli vyskúšať projekcie i na väčšom plátne,“ dodal Gavalier.
Výhodou kina je, že v prípade dažďa premietanie neruší. „Sme spôsobilí premietať celoročne, lebo máme budovu Lesnej školy, kam sa presúvame, keď sa nedá premietať vonku,“ hovorí Kamil Procházka z Nadácie Horský park. Ako dodal, je možné, že Nostalgia, ktorej vypovedali nájom na stavebnej fakulte, bude ďalej fungovať u nich.
Kinematograf nakoniec Po celoletnom putovaní po slovenských mestách dorazí posledný týždeň prázdnin do Bratislavy retrobus Bažant Kinematograf. Premietať bude na Hlavnom námestí.
„Do programu vyberáme české a slovenské celovečerné snímky, z ktorých mnohé majú diváci ešte v čerstvej pamäti,“ hovorí Simona Nôtová, jedna z organizátoriek. Pred hlavným filmom premietnu krátke filmy z produkcie VŠMU.
Letné kiná v Bratislave:
Amfik Devínska Nová Ves. Premieta: utorky, piatky. Vstupné do 2,70 eura. Program tu. Letné kino na Kuchajde. Premieta: stredy, soboty. Vstupné zadarmo. Program tu. Cestovateľské letné kino Horáreň. Premieta: nepravidelne. Vstupné: 1 euro. Program tu. Autokino Zlaté piesky. Premieta: štvrtky – soboty. Vstupné zadarmo. Program tu. Kino na Magio pláži. Premieta od 21. 7. Vstupné: zadarmo. Program tu. Lesné kino Nostalgia, Horáreň. Premieta od 22. 7. Vstupné 2 eurá. Program tu. Bažant kinematograf, Hlavné námestie. Od 26 .8. Vstupné zadarmo. Program tu.
Na premietania chodievajú aj tvorcovia
Bonusom letného kina Nostalgia v Horskom parku býva účasť tvorcov na premietaní. Na prehliadku mladého slovenského filmu organizátori pozývajú aj tvorcov premietaných filmov.
Režiséri uvedú svoj film a po premietaní sa ešte dá o videnom debatovať. Počas leta premietnu tridsať filmov pätnástich tvorcov. „Väčšina tvorcov prisľúbila účasť aj tento rok,“ potvrdil Peter Gavalier z Nostalgie.
Vo štvrtok 21. júla sa na prvom premietaní na Magio pláži zúčastnia aj tvorcovia filmu Záhrada. „Okrem režiséra Martina Šulíka to bude aj predstaviteľka Heleny Zuzana Šulajová, scenáristi Marek Leščák a Ondrej Šulaj, výtvarník Fero Lipták a ďalší,“ informovala Ľubica Orechovská z organizátorskej spoločnosti.
Amfiteátre zhoreli, ten račiansky by mal ožiť
Bratislava mala niekoľko amfiteátrov, postupne zanikli. Existujú dva, ani jeden z nich nepremieta.
BRATISLAVA. Multifunkčný priestor s celoročnou prevádzkou a zaujímavou dramaturgiou je cesta, ktorá umožňuje nestratové fungovanie amfiteátrov. Podobnou cestou sa vydávajú Košice, ktoré oživia amfiteáter v severnej časti mesta z európskych peňazí.
V Bratislave sa amfiteátre skloňujú najmä v súvislosti so zásahmi hasičov, viac či menej pravdivých špekulácií o úmyselnom podpaľačstve a plánoch developerov.
Zašlá sláva Amfiteátre sa na Slovensku stavali hlavne v 70. a 80. rokoch. Najväčší bratislavský amfiteáter na Búdkovej ceste začal fungovať v polovici 80. rokov. Vošlo sa do neho deväť a pol tisíca návštevníkov. Približne toľkí si môžu z 90. rokov pamätať premiéru Fontány pre Zuzanu alebo koncert Faith No More – amfik bol v tom čase plný.
Niekoľko rokov ešte fungoval, postupne však chátral, až ho v apríli roku 2008 dorazili plamene a nakoniec rozobrali bagre. Bratislava tak veľké letné kino nemá.
Vyšetrovanie požiaru bolo v novembri 2008 prerušené. „Nezistili sa skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe. Po páchateľovi polícia naďalej pátra,“ informovala policajná hovorkyňa Petra Hrášková.
Medzitým sa vlastník snaží na lukratívnej adrese o výstavbu „Navrhované zmeny funkcií by neprimerane zaťažili územie,“ povedala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová.
Amfiteáter v Rači pravdepodobne vstane z popola Podobne, tiež v plameňoch, skončil vlani amfiteáter v Rači v Knižkovej doline. Polícia úmyselný požiar nezistila. Obec má v pláne priestor, na ktorom môže program sledovať niekoľko tisíc ľudí opraviť, pribudnúť by malo kryté pódium. Ako informoval zástupca starostu Miloš Maťúš, začať s opravou by sa mohlo na budúci rok. „Momentálne sa pripravuje projektová dokumentácia,“ informoval Maťúš. Amfiteáter ale nebol letným kinom a s takouto funkciou sa ani nepočíta.
Dlhé roky bol amfiteáter aj v Devíne, priamo pod devínskym bralom. Postavili ho ešte po druhej svetovej vojne, koncom 80. rokov začal chátrať a nakoniec len prekážal. Plány na jeho oživenie nevyšli.
Skrytý amfik v SNG V 70. rokoch krátko fungoval aj v amfiteátri v Slovenskej národnej galérii. „Premietalo sa trikrát a na sťažnosti susedov na hluk sa prestalo,“ povedala Karmen Koutná zo SNG. Odvtedy sa v ňom nepremietalo, priestor s kapacitou približne 200 ľudí sa využíva pri akciách, ako je Blaf alebo Noc múzeí a galérií. „Priestor využívajú fotografi. Chceme ho dať do lepšieho stavu, ale či sa v ňom bude ešte niekedy premietať, ťažko povedať,“ povedala Koutná.
Najbližší funkčný amfiteáter, ktorý funguje aj ako letné kino je dnes v Trnave.
Najväčším nepriateľom amfiteátrov je sezónnosť, počasie, potreba strážiť areál, a diváci, ktorí sa snažia na program dostať bez platenia. Samostatnou kapitolou je jeho umiestnenie. Ak je amfiteáter v obývanej zóne, obyvateľov nočná produkcia ruší, mimo obytnej zóny treba riešiť jeho dostupnosť.
Chátrajúci amfiteáter na Búdkovej ceste už neexistuje. FOTO - ARCHÍV SME MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Letné kino Hviezda. Neexistuje. FOTO - ARCHÍV SME PAVOL MAJER
Amfiteáter v Slovenskej národnej galérii premietal začiatkom 70.rokov trikrát. Rušil susedov, odvtedy sa v ňom nepremieta.
FOTO - ARCHÍV SNG