BRATISLAVA. Bytový komplex na Napoleonovom vŕšku neďaleko Bratislavského hradu bude väčší, ako úrady stavbárom povolili. Aj preto ešte v januári zastavili jeho kolaudáciu. Teraz to však vyzerá, že stavebník vyviazne len s pokutou štyritisíc eur.
Zmeny, ako zvýšenie stavby či zväčšenie pôdorysu, zistil Krajský stavebný úrad, ktorý si spis vyžiadal v marci. Projektant argumentoval, že ich urobil v snahe „zlepšiť úžitkovosť pôvodného projektu a zjednodušiť pracovno-technické postupy“.
Mesto súhlasilo Krajský úrad už zakrátko vydá rozhodnutie. Už dnes je jasné, že sa nič búrať nebude. „K všetkým týmto zmenám vydala Bratislava súhlasné záväzné stanovisko z hľadiska ich súladu s územným plánom mesta,“ povedal šéf Krajského stavebného úradu Andrej Mede, ktorý je bývalým mestským poslancom SDKÚ.
V čom nedodržali plán
namiesto átria pribudli
tri byty; má hlbšie základy; väčší pôdorys; vyššie miestnosti i schody; stavba je vyššia o dva metre
Luxusný bytový komplex s výhľadom na Dunaj, Kamzík i Slavín stavia podnikateľ Ladislav Baštrnák, blízky niektorým politikom Smeru. Predseda strany Robert Fico si tam už bol obzrieť nový byt. Aj pre odklad kolaudácie musel predĺžiť podnájom v diplomatickej bytovke na Čmelovci za 2000 eur mesačne.
Do domu Bonaparte sa má podľa niektorých susedov sťahovať aj bývalý bratislavský viceprimátor Milan Cílek (SDKÚ). Redakcii sa mu dovolať nepodarilo.
Rozmery bytov presahujú aj 330 štvorcových metrov, asi tretina je ešte na predaj v cene od pol milióna do 770tisíc eur.
Susedia to vzdali Komplex Bonaparte s 32 bytmi je jednou z viacerých veľkých stavieb, ktoré v posledných rokoch postavili medzi rodinnými domčekmi na hradnom kopci a v okolí Slavína. Proti jeho stavbe bojovali ľudia z okolia.
„Tá štvrť má nejaké rozmery a zrazu tam je niečo desaťnásobné,“ hovorí Martin Brunovský z občianskeho združenia Fialkové údolie. „Keď som chcel stavať garáž, pamiatkari ma naťahovali za drobnosti. A tam dovolia megabudovu.“
Aktivisti boj už vzdali. „Videli sme, že majú všetky možné povolenia,“ hovorí ďalší zo susedov komplexu. „Nebojovali sme proti investorovi, ale proti stavebnému úradu a poslancom, tí to presadili. Všetko prechádzalo hladko,“ dodal.
Stavbu pribrzdili až na konci – pri kolaudácii. Pozastavili ju v januári. Až po výmenách po decembrových komunálnych voľbách úradníci zistili, že budova je väčšia, ako bolo v pláne. Úrady preto dali stavebníkovi pokutu 4250 eur, čo je na dolnej hranici sadzby.
Tri duby Stavba pochovala aj duby, ktoré tam v roku 1809 vraj dali vysadiť na pamiatku návštevy francúzskeho cisára Napoleona. Podľa nich aj vŕšok pomenovali. Jeden z dubov odumrel počas výstavby, druhý je ohrozený a posledný zničil oheň už dávnejšie.
Pamiatkou na návštevu Napoleona v Bratislave tak zrejme bude len novodobá socha jedného z jeho vojakov v centre mesta
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL