PEZINOK. SENEC. Počas horúcich letných mesiacov je dôležité dodržiavať pitný režim. Čo sa však stane ak nemáte po ruke fľašu s vodou?
Riešení je viacero. Jedným z nich je aj napiť sa z pitnej fontány, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v parkoch, či na námestiach miest a obcí.
Niektorí ľudia však pri tejto predstave zvraštia čelo. Myslia si, že pitie z takého zdroja je rizikové. Sú tieto obavy opodstatnené?
Niektorí by osvieženie zvažovali
Ľudia vnímajú pitné fontány rôzne. Boli sme sa preto opýtať, ako je to v Senci a v Pezinku. V posledne menovanom meste majú zatiaľ jednu takúto fontánu, ktorá sa nachádza na Radničnom námestí, neďaleko mestského úradu.
Na prvý pohľad vyzerá čisto. Pýtame sa preto študentiek, ktoré sedia na neďalekých lavičkách, či by sa z takéhoto zdroja pitnej vody napili.
„Ak by sme boli smädné, asi by sme sa napili,“ hovoria Terézia a Diana. Po chviľke však dodávajú, že by to spravili s istými obavami.
Po námestí kráča aj pani Antónia zo Šenkvíc. „Nenapila by som sa ani za nič,“ hovorí nám. „Neverím tomu, dnes sú už všelijaké choroby. Vodu si radšej vždy nosím so sebou,“ dodáva.
Fontána na Radničnom námestí v Pezinku zapadá svojim prevedím do okolitého prostredia. FOTO: (ŽAJA)
Pána Dušana stretáme neďaleko. „A kde tu tá fontána vlastne je?“ odpovedá na našu otázku. Po tom, čo mu fontánu ukážeme dodáva: „Ak by som bol smädný, napil by som sa, nerobilo by mi to problém, ale ak by som videl, že je to znečistené, tak asi nie“.
Podľa právnika Mestského úradu v Pezinku Petra Štetku sa takýto tip osvieženia v meste osvedčil. „Nevedieme nejakú štatistiku o záujme, ale vzhľadom na to, že je najmä v letných mesiacoch fontánka veľmi využívaná, predpokladáme, že sa takýto typ fontány naozaj osvedčil,“ informuje.
V Senci sme sa stretli s podobnými odpoveďami. Pani Jarmilu stretáme blízko námestia. Z fontán by sa nenapila ani za svet. „Neriskovala by som,“ bola jej odpoveď.
Naopak Miloš, ktorého stretáme na neďalekom sídlisku, by s tým nemal absolútny problém.
„Fontánky pravidelne využívam. Napríklad keď ideme na korčule s deťmi. Nerobí nám to problém. Je to ako voda z vodovodu,“ hovorí.
Jedna z pitných fontán v Senci mala zanesený odtok. FOTO: (ŽAJA)
Podobne uvažuje aj pani Anna, ktorá sedí pri jednej z pitných fontán na námestí v Senci. „Napila by som sa, nerobí mi to problém. Aj keď idem do mesta, tak sa z nej napijem,“ dodáva.
Plánujú postaviť ďalšiu
Počas našej návštevy sme sa pozreli aj na to, či sú pitné fontány vyčistené. Naša skúsenosť bola zväčša pozitívna.
„Fontána sa čistí podľa potreby. Rovnako je to aj s prípadnou opravou,“ informuje Štetka. Niektorí oslovení by ich privítali aj viac. Podľa Miloša zo Senca by mohli byť fontány aj v iných častiach mesta. „Nielen na Lichnerovej ulici, ale aj pri nákupných centrách,“ hovorí nám.
Anna naopak viac fontánok v centre mesta nepotrebuje. „Viac fontán ani nepotrebujeme, myslím, že ich tu je dosť a sú koncentrované na miestach, kde je najviac ľudí,“ myslí si. K tejto téme sme oslovili aj Mestský úrad v Senci. Do uzávierky nám však nikto neodpovedal.
V Pezinku k existujúcej pitnej fontáne pribudne ďalšia. „Uvažujeme o vybudovaní druhej, pri vstupe do parku, pri súsoší prešiarov,“ hovorí Štetka.
Riziko je minimálne
Nakoľko nám niektorí ľudia povedali, že piť z takýchto zdrojov je podľa nich riziko, opýtali sme sa na túto tému Úradu verejného zdravotníctva.
Podľa jeho hovorkyne Lenky Šramkovej z pitných fontán vyteká voda, ktorá koluje vo verejných vodovodoch, a tá je pod stálou kontrolou.
„Kvalitu vody vo verejných vodovodoch okrem toho pravidelne vyšetrujú a monitorujú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva. Lokálne prípadne na základe podnetov preverujú regionálny úrad verejného zdravotníctva aj kvalitu vody pitných fontánok,“ ozrejmuje Šramková.
Podľa nej je teda riziko nakazenia minimálne. „Pri vode, ktorá je dodávaná z fontánky a pochádza z verejného vodovodu, je riziko sekundárnej kontaminácie zanedbateľné až nulové vzhľadom na to, že voda je dodávaná nepretržite priamo z verejného vodovodu a pred jej priamym výtokom nedochádza k žiadnemu zdržaniu,“ informuje. Problematické sú podľa nej artézske studne.
„Z dôvodu nestabilnej kvality vody v týchto studniach obvykle nebývajú artézske studne jediným zdrojom pitnej vody a nie sú zahrnuté do pravidelného monitoringu,“ vysvetľuje Šramková.