Voda strhla všetky dostupné mosty na úseku cesty od Papierničky po Pílu. V noci prišla do obce aj premiérka, zasadol krízový štáb. Katastrofa zrejme nemá ľudské obete.
ČASTÁ, PÍLA. Mohutná prívalová vlna po prudkom lejaku zaliala v utorok podvečer horskú dolinu v pohorí Malých Karpát a vyplavila viacero obcí od Častej až po Horné Orešany.
Najviac škôd voda napáchala v Píle. Do obce prišla okolo polnoci aj premiérka Iveta Radičová a minister obrany Ľubomír Galko.
"Je to tragédia, škody sú obrovské," povedala Radičová. Na miesto mohli prísť, až keď prestalo pršať. Po obci ju s baterkou sprevádzal aj starosta obce Radoslav Mičunek a bratislavský župan Pavol Frešo. Množstvo strhnutých mostov by dočasne mali nahradiť pontóny.
Po obhliadke zasadol na obecnom úrade krízový štáb, ktorý rokoval pri sviečkach. Galko prisľúbil pomoc armády. Ráno prišlo do obce 20 vojakov, aby pomohli s odpratávaním kmeňov, sutín a nánosov bahna.
Galko bol okolo tretej v noci skontrolovať aj susednú obec Doľany, kde rozvodnený potok strhol asfaltovú cestu do jednej z častí dediny. "Máme tu kaňon ako v Slovenskom raji," vítal ministra tamojší starosta. Rovnako aj sem má prísť dnes v priebehu dňa armáda.
Minister obrany pre povodeň odvolal stredajšiu cestu do Bruselu, pôjde len štátny tajomník. Galko z Doľan odišiel spoločne so svojim štábom tesne pred pol štvrtou, premiérka okolo tretej. Pod Karpaty by mal prísť aj minister vnútra. Situáciou sa má zaoberať na najbližšom rokovaní aj vláda.
Hlavná cesta do Častej od Modry je úplne uzavretá a neprejazdná. Pomedzi domy sa dá prejsť len na terénnych autách, voda sa ešte v noci valila aj po ceste. Asfalt na mnohých miestach je celkom poničený, vozovka sa zosúva na strany. Na cestách už boli počas noci tabuľe vyznačujúce obchádzku cez Budmerice.
Mohlo prísť ku tragédii
"Deti stáli na balkóne a kričali o pomoc, celý dom zaliala voda a valila sa ďalej, nevedeli sme čo robiť. Našťastie sa tesne pod balkónom voda zastavila a opadla," popisuje jeden z domácich zrejme najdramatickejšiu situáciu búrky v Píle. Deti zostali úplne odrezané od ostatných, ich krik prilákal ostatných. Do vody však našťastie skákať nemuseli.
Búrka sa začala okolo štvrtej a prišla veľmi rýchlo. Hovorilo sa aj o pretrhnutej hrádzi rybníka nad dedinou, premiérka to vylúčila. Voda zničila futbalové ihrisko a cestu takmer v celej dedine.
"Od popoludnia sa neviem dostať domov, voda strhla cestu a odrezala nám dom," hovorila okolo jednej v noci zúfalá žena na obecnom úrade počas zasadnutia krízového štábu. Doma jej zostal starší člen rodiny o ktorého sa nemal kto postarať.
Pred kulturákom hučal naftový generátor a vyrábal jedinú v obci dostupnú elektrinu. Svietili si ňou vojaci a hasiči s ministrom a premiérkou u starostu.
Cesta len pešo
Podľa vyjadrení hasičov z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Pezinku, voda strhla všetky dostupné mosty na úseku cesty od Papierničky po Pílu. Doposiaľ sa nikto nezranil. Voda však zaliala aj viacero áut, medzi nim aj dve hasičské. Stoja okolo cesty.
Hlavná cesta v Píle je na viacerých miestach veľmi poškodená, stále po nej tečie voda. Cez dedinu sa dostanú iba hasičské autá, ktoré dokážu prekonať nánosy bahna a vodu, písali o jednej v noci z Píly redaktori Michal Trško a Michal Mironov. Do dediny sa dostali pešo.
Nepredpokladá sa, že by sa cestu podarilo do rána sprejazdniť aj pre osobnú dopravu. V dedine boli aj po jednej hodine v noci na ulici asi dve desiatky ľudí, ktorí monitorovali situáciu. Vodovod, plyn a elektrina v obci nefungujú.
Hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Zenon Mikle povedal, že dažďový príval strhol vodojem. Ten je v súčasnosti prázdny. Vodárenská spoločnosť sa snaží zabezpečiť dodávku pitnej vody cisternami, avšak cesta do Píly stále nie je prejazdná a horský úsek je pre cisterny mimoriadne náročný.
Premávku za Modrou smerom do Orešian a Trstína zastavila polícia.
Pozrite si zábery vyčíňania prívalovej vlny po prietrži mračien v Píle a Častej.
Na mieste zasahovalo večer približne 30 ľudí z radov profesionálnych hasičov z Pezinka, Senca, Bratislavy, Záchrannej brigády z Malaciek a dobrovoľných hasičov z Modry. Na mieste boli aj policajti a zdravotníci. Zranený zrejme nie je nikto.
"Potok Gidra dosahoval výšku troch metrov a voda pretekala cez domy v dedine. Prerušili sa dodávky elektrického prúdu aj plynu. Hasiči a polícia museli obyvateľov evakuovať. Stále prší a blýska sa. Premávka je ochromená," zhrnula jedna z obyvateliek Píly.
Situáciu v obci Píla označil jej starosta Radoslav Mičunek za katastrofálnu.
„Potok, ktorý má šírku tri metre a 50 centimetrov mal v jednej chvíli 30 metrov šírku a hĺbku asi štyri- päť metrov a bral všetko, čo mu v koryte stálo,“ opísal starosta situáciu počas prívalovej vlny, ktorá sa dnes prehnala obcou.
Riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave Pavol Mikulášek sa domnieva, že najhoršie už majú v obci za sebou a že sa situácia dostáva do štandardu.
Na mieste stále ostávajú hasiči pre prípad, že by sa situácia zvrtla a bola potrebná evakuácia obyvateľov. V prípade potreby majú k dispozícii vrtuľník aj plávajúci transportér.
Ako povedal Mikulášek, k evakuácii v časti obci Častá – Píla nedošlo. Podľa neho asi siedmi obyvatelia Píly sami opustili svoje domovy tam, kde hrozila prívalová vlna. Hasiči pri tom asistovali a zisťovali, či sa v domoch nenachádzajú imobilní ľudia.
Zničené námestie v Častej.
FOTO: Zuzana Boháčková
V Budmericiach most vydržal
Budmerice najväčšiu povodňovú vlnu ustáli, na svojom mieste zostal aj most. "Ustrážili sme to, chlapi rýchlo čistili koryto, povyťahovali konáre," povedal starosta Jozef Savkuliak.
V obci zaplavilo pätnásť až dvadsať domov, kompletne pod vodou však skončilo asi tridsať rekreačných chát pri rybníkoch aj niekoľkými autami.
"Práve rybníky nás zachránili od väčších škôd. Potok sa vylial a prelial sa do nich. Mali nízku hladinu, a tak tú najväčšiu vodu z Píly zachytili," povedal Savkuliak.
Podľa neho má už obec to najhoršie zrejme za sebou, v pohotovosti chceli zostať do rána. "Musíme odčerpať vodu z domov a pivníc," povedal starosta.
VIDEO: Prívalová voda v Doľanoch
Cesta medzi Častou a Dubovou. FOTO: Pavol Frešo
Starosta: Voda niesla autá, trhala cestu
Starosta Dubovej Ľudovít Ružička hovorí, že v ich obci voda vytopila niekoľko pivníc a strhla cestu medzi Častou a Dubovou.
Ružička však bol v čase prietrže služobne v Doľanoch. Z okna obecného úradu sledovali spúšť, ktorá obec zasiahla.
"Voda niesla autá, trhala cestu. Plávali v nej päťmetrové kusy asfaltu," povedal Ružička. Jedným z áut, ktoré voda zničila, bolo aj jeho vozidlo. "Práve sme ho dali odtiahnuť. Je plné blata a konárov," dodal Ružička.
Čo je však podľa neho oveľa horšie, tak v Doľanoch len pred pár mesiacmi dokončili z eurofondov chodníky a námestie.
"Všetko brala voda. Sú to obrovské škody, chodníky a cestu len nedávno skolaudovali. Rovnaká, ak nie horšia situácia je aj v Píle," povedal Ružička.
Podľa jeho slov čakajú teraz veľkú vodu v Budmericiach. Hrozí, že by mohla podmyť most. "Navyše znova začalo pršať," dodáva.
V Kráľovej zaplavilo dvory
Mohutná prívalová vlna z dažďov postihla aj Modru. V mestskej časti Kráľová, ktorá je výjazdom na smer Dubová-Píla-Častá, voda zaplavila viaceré dvory.
Silná prietrž mračien rozvodnila malý potok pretekajúci spodnou časťou Modry-Kráľovej.
"To je ozaj na porazenie. Pred asi šiestimi rokmi sme tu mali záplavy a ja som musel dom totálne rekonštruovať. Vlastne to robím dodnes. Našťastie hore nad Harmóniou, smerom na Zochovu chatu, zahatili priehradu a teraz to trochu kleslo, takže voda mi vošla len do dvora a nedosiahla úroveň vyvýšeného prahu domu. Ale bojíme sa tu, čo bude teraz večer a v noci. Priehradu opäť vypustia a majú prísť vraj aj ďalšie dažde," povedal pre TASR obyvateľ strednej časti hlavnej ulice v Kráľovej.
Prívalová vlna v úseku Píla - Častá. FOTO: TASR
V Horných Orešanoch vyhlásili 3. stupeň
V obci Lošonec pod Malými Karpatmi pri Trnave prívalová voda po búrke zaplavila tri domy a záhrady.
Obyvateľov nebolo potrebné evakuovať pred vodou z priehrady. Voda z nej vytekala cez prepad a nedala sa regulovať, prestalo však pršať, čo situáciu zlepšilo.
Voda už predtým odrezala od sveta miestnu časť Majdán, kde strhla lávku. Jej 130 obyvateľov je v súčasnosti bez možnosti prejsť a podľa starostu tam je prístup len horskou cestou cez Malé Karpaty. Obyvatelia boli aj bez elektrického prúdu.
Hasiči podľa zastupujúceho krajského hovorcu hasičov v Trnave Martina Fulajtara zostávajú na mieste, pravdepodobne po celú noc.
V Horných Orešanoch je podľa starostu Jána Kormútha momentálne zatopených asi desať domov. "Voda je v pivniciach, prelieva sa z dvorov na ulicu a vracia sa späť do vodného toku," povedal starosta.
V obci je v pohotovosti krízový štáb, a niekoľko desiatok dobrovoľníkov. "Snažíme sa zachrániť čo sa dá, ukladáme vrecia s pieskom," povedal Kormúth.
Prietrž zasiahla aj okolie Gabčíkova
Prietrž mračien spôsobila nepríjemnosti večer aj na Žitnom ostrove, v okolí Vodného diela Gabčíkovo.
Najviac bola postihnutá obec Trstená na Ostrove v okrese Dunajská Streda, informoval TASR šéf Komplexnej centrálnej záchrannej služby (KCZS) v Gabčíkove Ján Culka.
"Prečerpávali sme vodu z ulíc, aby sa voda nedostala do pivníc. Príslušníci KCZS pracovali s viacerými čerpadlami. Hodnotím prácu veľmi pozitívne, lebo domy ostali suché a nikoho sme nemuseli evakuovať, nikto sa nezranil a materiálne hodnoty neboli vodou poškodené," konštatoval Culka s tým, že ľad zničil vo viacerých záhradách úrodu.
Viete viac? Máte fotografie? Napíšte nám na web@sme.sk