Agentúrny text sme v nedeľu o 20:25 nahradili autorským článkom SME.
1. všetci ľudia by mali byť hrdína svoju sexuálnu orientáciu2. rozmanitosť je dar3. sexuálna orientácia je prirodzená a nemožno ju meniť
BRATISLAVA.BRATISLAVA. Dúhový pochod za práva sexuálnych menšín pripomínal v sobotu manévre. Viaceré ulice Bratislavy boli uzavreté, strážilo ich 500 policajtov.
Na čele sprievodu z Hviezdoslavovho námestia na druhý breh Dunaja boli kukláči, pripravené boli vodné delá. Na rozdiel od vlaňajška, keď pochod prekazili extrémisti, sa však účastníkom podarilo dojsť do cieľa.
„Bratislava si môže hovoriť otvorené mesto,“ zhodnotila jedna z organizátoriek pochodu Romana Schlesinger. Za práva neheterosexuálov pochodovalo asi 1 500 ľudí.
Dymovnica nedoletelaČo je pride
pochod za práva lesieb, gejov, bisexuálnych a transgender ľudí
vychádza z troch princípov:
Na začiatku akcie dostali letáčiky s bezpečnostnými opatreniami, ktoré mali dodržiavať. Bol na nich aj návod, ako reagovať, keby do davu niekto hodil dymovnicu alebo granát so slzným plynom.
Tú nakoniec smerom k davu hodila skupinka extrémistov, ktorí postávali pod Novým mostom, cez ktorý pochodujúci išli. Nikoho však nezranila, keďže polícia držala extrémistov ďaleko.
Počas koncertu na Hviezdoslavovom námestí zadržali 17 ľudí. „Do konca bezpečnostných opatrení predviedli ďalších 28 osôb,“ povedala policajná hovorkyňa Petra Hrášková. V jednom prípade polícia začala trestné stíhanie.
Pospolitosť nepustiliZa zátarasy sa nedostali ani členovia Slovenskej pospolitosti. Bolo ich asi tridsať, rozvinuli transparent „Za tradičnú rodinu a proti deviácii“. Odporcov organizátori pred vstupom kontrolovali a zapisovali si údaje z občianskych preukazov. Väčšina sa tomu chcela vyhnúť a tak radšej do vyhradenej zóny nešla.
„O pár rokov to už bude dúhová oslava lásky ako v iných európskych mestách, kde sa ľudia tešia z pestrých kostýmov a zabávajú sa,“ vravel lesbický pár, ktorý postával pri pódiu. Na druhom ročníku Dúhového pochodu okrem vlajok a niekoľkých parochní kostýmy veľmi vidieť nebolo.
Langerová: Ste pozaduNa pride opäť prišli dve europoslankyne, Marije Cornelissen a Ulrike Lunacek, do ktorej minulý rok hodili extrémisti kameň. Tentoraz sa cítili bezpečne. Vyhlásenie, ktorým pochod podporili, vydali aj veľvyslanectvá dvadsiatich krajín.
Na podujatí hrala skupina Živé kvety, či česká speváčka Aneta Langerová, ktorá sa netají, že je lesba. Slovensko je podľa nej konzervatívnejšie ako Česko. „Asi to tak trochu je, pretože tu ešte veľa zákonov chýba. V Čechách ich už dávno máme. Sme v tom asi vpredu, ale o to viac bol dôvod sem ísť.“
Chmela na pódiu zastúpil Mihál
Podpredseda vlády pre menšiny sa z podujatia ospravedlnil. Okrem politikov SaS boli na demonštrácii ľudia Smeru.
BRATISLAVA. Voľné miesto po vicepremiérovi Rudolfovi Chmelovi (Most–Híd) obsadil na Dúhovom pochode minister práce Jozef Mihál (SaS).
Pôvodne mal na podporu lesieb a gejov vystúpiť podpredseda vlády pre menšiny. Na poslednú chvíľu však dal prednosť konferencii.
Na pódium tak s prejavom prišiel Mihál. Vysvetľoval, kto môže za to, že na vláde neprešiel výbor pre práva neheterosexuálov. Nepodporili ho ministri za KDH a s výnimkou premiérky Ivety Radičovej ani členovia SDKÚ.
Mihál: Nejde o úchylkuMihál uviedol, že požiadavka registrovaného partnerstva sa stáva predmetom politického boja.
„Pri troške chcenia a zdravého rozumu predsa každý rozumný človek musí uznať, že nejde o žiadnu chorobu ani úchylku,“ povedal.
Prišiel Ftáčnik aj BeňováNa akcii bolo viacero politikov, najviac však z SaS. So synmi prišiel šéf parlamentu a predseda SaS Richard Sulík, ktorý ešte pred niekoľkými dňami nevedel, či si nájde čas.
„Títo ľudia bojujú za správnu vec,“ komentoval Sulík v sprievode poslancov z SaS Martina Poliačika a Kamila Krnáča.
Od začiatku na akciu osobne dozeral aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). „Nie je dobré, keď nebudeme hovoriť o problémoch týchto ľudí alebo sa ich budeme snažiť založiť pod koberec, aj tak sa s tým musíme naučiť žiť.“
Z členov Smeru bolo vidno len europoslankyňu Moniku Flašíkovú–Beňovú.
(zp)