Zľava, ktorú parlament dostal od Širokého, znamená aj menej kvalitné materiály.
BRATISLAVA. Už na jeseň majú verejnosti ukázať obnovený Bratislavský hrad. S výmenou vlád v júni minulého roka sa tam však zastavil život. Nové vedenie parlamentu vyjednávalo zľavy od Váhostavu podnikateľa Juraja Širokého spájaného so Smerom.
Na nádvorí Hradu sa tmolia len turisti. „Sú tam štyria robotníci a jeden majster,“ dozvedeli sme sa v piatok predpoludním v areáli. Termínu otvorenia 17. novembra nechcel nikto veriť.
Menej za menej Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) pred mesiacom oznámil, že od Širokého vyjednal zľavu desať percent. Až teraz sa ukazuje, že aj na úkor kvality.
„Vo výstavných priestoroch nebudú parkety, ako to bolo pôvodne v projekte, ale bude tam linoleum. Ušetríme tým množstvo finančných prostriedkov,“ potvrdil šéf kancelárie parlamentu Michal Nižňan.
REKONŠTRUKCIA Bratislavský hrad
apríl 2008 – začala
sa rekonštrukcia, pôvodne mala stáť na 39 miliónov eur december 2008 – bývalá vláda rozhodla, že dá 125,9 milióna eur, stihla podpísať zmluvy za 70,3 milióna február 2011 – nová garnitúra vyjednala zľavu 10 percent.
Vedenie národného múzea, ktoré má na vynovenom Hrade pripraviť aj stálu výstavu o jeho histórii, nad tým krúti hlavou. O linoleu chce ešte rokovať. „Veríme, že vo výstavných priestoroch bude použitá taká podlahová krytina, ktorá zodpovedá potrebám na prevádzkovanie expozícii,“ povedal riaditeľ múzea Rastislav Púdelka.
Ak bude múzeum trvať na parketách, bude si ich pravdepodobne musieť kúpiť na vlastné náklady. Inštitúcia, ktorá ročne dostáva od štátu šesť miliónov eur, však bude musieť zháňať peniaze aj na ďalšie veci, ktoré kancelária Národnej rady vyškrtla, napríklad zabezpečovací systém. Štát by tým však neušetril, múzeum si peniaze vypýta od ministerstva kultúry.
Zháňajú milióny Šéf parlamentnej kancelárie priznáva, že jediný, kto v týchto dňoch na Hrade pracuje, sú reštaurátori. Sklzu sa však nebojí. „Urobíme všetko pre to, aby sme to do toho 17. novembra stihli,“ sľubuje Nižňan.
Problémom však môžu byť aj peniaze. Dodnes stáli rekonštrukcie 45,8 milióna, celkovo však treba 63,1 milióna eur. Asi sedem miliónov Národná rada má, približne desať miliónov nie. „Zvyšné finančné prostriedky intenzívne zháňame,“ potvrdil.
Smer: My sme opravili Ňižňanov predchodca Viktor Stromček (Smer) si myslí, že ak by sa pokračovalo podľa harmonogramu, Hrad mohol byť otvorený začiatkom školského roka. Väčšinu prác podľa exministra kultúry Mareka Maďariča (Smer) urobili ešte za bývalej vlády. „Boli sme obvinení, že sme ukradli Bratislavský hrad. Každý vidí, že Bratislavský hrad sa z väčšej časti zrekonštruoval,“ poznamenal Maďarič.
Vláda, v ktorej sedel, pôvodne plánovala minúť na hrad až 125,9 milióna eur. Lukratívnu zákazku získal Širokého Váhostav bez tendra v užšej súťaži, štát vtedy oslovil iba dve firmy.
Praha stavala na sto rokov
Kým na Bratislavskom hrade linoleum nalepia, z toho pražského ho nedávno postŕhali.
BRATISLAVA. „Naopak, my sme linoleum zo 60. rokov odstránili a vrátili sme tam kamennú dlažbu, ktorú sme mávali kedysi," reagoval architekt Zdeněk Lukeš z Pražského hradu na zmeny na Bratislavskom hrade.
Pri rekonštrukciách sídla českých panovníkov na pražských Hradčanoch museli škrtať, radšej však odložili práce, ktoré neboli nevyhnutné.
"Neuberá sa to smerom použitia nekvalitných materiálov, pretože to nakoniec prinesie väčšie náklady. Musí sa to potom častejšie opravovať," poznamenal Lukeš.
Kvalitné materiály podľa neho nakoniec úsporu prinesú. „Kamenná dlažba tam vydrží minimálne sto rokov, no keby sa tam dalo zase linoleum, tak to po niekoľkých rokoch bude nutné zase vymeniť," dodal.
Česi práve končia s rekonštrukciou jednej z najväčších atrakcií Hradčian – Zlatej uličky. Po tom, čo
sa začala prepadávať, do nej investovali zhruba 1,4 milióna eur.