SME

Raku od Poľky z Pezinka ide na odbyt. Nielen anjeli a štamperlíky

Ewelinu Suchanek opantala päťstoročná japonská technika výroby keramiky, pri ktorej viac ako kdekoľvek inde platí: Čo kus, to originál.

Jedno dielko z Ewelininej tvorby odkúpilo aj Malokarpatské múzeum v Pezinku.Jedno dielko z Ewelininej tvorby odkúpilo aj Malokarpatské múzeum v Pezinku. (Zdroj: (iba))

Opantalo ju Raku. Päťstoročná japonská technika výroby keramiky, pri ktorej viac ako kdekoľvek inde platí: Čo kus, to originál. „Ani ja, ani príroda nemá záujem o to, aby vzniklo sto rovnakých čajových misiek,“ s úsmevom komentuje Ewelina Suchanek: Poľka, pre ktorú bola nielen keramika, ale aj Pezinok láskou na prvý pohľad.

PEZINOK. S Ewelinou Suchanek sme sa zoznámili na Pezinských keramických trhoch. Už vtedy nám prezradila, že hneď pri návšteve Pezinka jej spontánne blyslo hlavou, že tu by vedela žiť. Príznačné je, že do Pezinka ju priviedla práve keramika – pricestovala sem na pozvanie Malokarpatského múzea v rámci organizácie Cuforum.

To, že sa tu pred necelými dvomi rokmi naozaj usadila, má na svedomí muž. Pezinčan. „Hoci predtým som žila 15 rokov v Gliwiciach, už teraz sa viac cítim ako Pezinčanka,“ prezrádza Ewelina. Vyhovuje jej útulnosť mesta, aj blízkosť Malých Karpát. Medzi pochvalnými rečami sa však objaví aj kritika: Pezinku by podľa nej prospel jednotnejší architektonicko-urbanistický výraz. Ako pozitívny príklad uvádza svoje rodisko: poľský Tešín. V tamojšom historickom centre sa dbá aj na detaily, ako sú obchodné výklady: staré kovové nahradili drevené, pripomínajúce pôvodný originál. "Úžasne to zmení atmosféru mesta," konštatuje.

Toleranciu susedov netestuje

K Raku sa Ewelina dostala asi pred šiestimi rokmi v Gliwiciach. Hoci umeleckej výrobe sa venovala vždy – tvorila koláže, pohľadnice, či šperky – s keramikou sa prvý raz stretla v rámci tamojšieho workshopu. „Mala som šťastie, že som hneď narazila na Raku. Okamžite ma to chytilo. Neskôr som skúšala aj vypaľovanie na klasickej elektrickej peci, ale to mi už nesedelo,“ hovorí.

V Poľsku mali s priateľmi zvyk, že Raku vypaľovali v centre mesta, rozložení medzi bytmi a starými továrňami. V Pezinku Ewelina nechce testovať toleranciu svojich panelákových susedoch, a tak sa raz za dva týždne s vymodelovanými „kúskami“ rozloží na dvore rodinného domu svojho priateľa.

Praskliny, kovové efekty

Prvá časť výroby Raku prebieha v peci. Nejde však o bežnú keramikársku pec, ale vlastnoručnú „stavbu“ zo šamotových tehiel, ktorá zvláda aj teploty nad 800 stupňov.

„V Raku ide o vypaľovanie v živom ohni, v nekontrolovanej teplote. Súčasná technika ponúka uľahčenia, dá sa kúpiť aj špeciálna pec, vlastnoručná však vychádza lacnejšie,“ vysvetľuje Ewelina.

Po vybratí z pece sa keramika vkladá do veľkej kovovej nádoby, ktorá sa predtým vystlala pilinami, či lístím, alebo inými, výlučne prírodnými materiálmi. „Nádoba sa neskôr zhora zatvorí, vďaku čomu oheň vnútri zničí kyslík. V redukčnej atmosfére reaguje hlina i glazúry inak, ako za prítomnosti vzduchu. Na miestach, kde keramika nie je poglazovaná, povrch sčernie, zadymí sa. Aby taký aj zostal, treba predmet hneď po vybratí - ešte za horúca - vložiť do studenej vody. Čím dlhšie je nádoba vonku, tým jasnejšiu farbu chytí – dá sa s tým pekne pohrať,“ opisuje Ewelina.

anjel.jpg

Ďalším dôsledkom vyťahovania keramiky za horúca sú praskliny, ktoré sú popri zaujímavých farebných odtieňoch a kovových efektoch vypálenej glazúry jedným z poznávacích znamení Raku. Faktom je, že pri úžitkových predmetoch prinášajú praskliny určité obmedzenie: Nádoba by sa mala používať na ten istý typ nápoja, či pokrmu.

Spolupráca so živlami

Výnimočnosť Raku však nie je len vo fascinujúcich dekoráciách a širokej škále povrchov, či v tom, že má korene v starobylej japonskej kultúre. Jej hlavnou devízou je nevyspytateľnosť konečného výsledku.

„Raku má jednu zvláštnosť. Prvý experiment vždy prinesie očarujúce výsledky. Až má človek pocit, že nech tú hlinu naglazuje akokoľvek, vždy to bude pekné. Keď však chcete dosiahnuť konkrétny efekt a vytvoríte si v hlave predstave o konečnom výsledku, začínajú ťažkosti,“ hovorí Ewelina.

Pointa je v tom, že na výrobe Raku sa vo väčšej miere ako pri inej keramike podieľajú živly – oheň, prírodné materiály a prúdiaci vzduch. „Základom Raku je učiť sa so živlami spolupracovať,“ vysvetľuje Ewelina. „Nemožno ich ovládnuť, možno im len niečo navrhnúť.“

Moderné pece síce umožňujú väčšiu kontrolu nad konečným výsledkom, no práve z tohto dôvodu o ňu Ewelina nestojí. „Na Raku mám najradšej dobre naplánovanú náhodu,“ komentuje s úsmevom.

Anjeli. Nie anjelikovia

Vínové poháre Raku, piškvorky Raku, brošne Raku... Opisovať rozmanitú tvorbu Eweliny by zabralo mnoho riadkov. Baví ju experimentovať, neustále skúša dačo nové.

Pritom by si vystačila aj s osvedčenými „kúskami“, dopyt je veľký. Sčasti to súvisí aj s tým že keramikári, ktorí sa na Slovensku seriózne venujú Raku, sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky.

Najlepšie idú na odbyt úžitkové predmety: Hrnčeky, čajové misky, poháre či štamperlíky. „Myslím, že ľudia majú záujem vlastniť úžitkové nádoby, aké nikto vôkol nich nemá. Aj ja som šťastná, keď viem, že tieto vecičky majú svoj život, vlastný príbeh.“ Veľký záujem vzbudzujú aj anjeli. „Mohlo by sa zdať, že trh je nimi v súčasnosti až presýtený. To však nie sú anjeli – ale anjelikovia, sladkí a milí,“ podotýka Ewelina. Éterické bytosti z jej dielne majú iné vyžarovanie.

anjeli.jpg

Ewelininu tvorbu zatiaľ nenájdete v žiadnom kamennom obchode, predáva však na viacerých webových portáloch, vrátane najväčieho slovenského, zameraného na ručne tvorené výrobky. Poľahky ju stretnete na keramikárskych trhoch a jarmokoch a kto má veľký záujem, môže ju navštíviť aj v jej malej pezinskej dielničke, ktorú, ako verí, raz vymení za väčšiu.

Raku

Keramická technika Raku sa pôvodne vyvinula v 16. storočí v Japonsku vďaka tomu, že vládnuca vojenská šľachta našla záľubu v jednoduchosti klasického čajového obradu. Čajový majster Sen Nó Rikjú doň vnášal nevtieravú a tlmenú prirodzenosť, čo sa odrazilo i vo výbere jednoduchých zemitých a originálnych čajových misiek, ktoré sa začali vyrábať touto svojskou technikou. Prvú čajovú misku Raku vyrobil v Kyóte majster Čodžira podľa učenia a základných princípov čajového obradu, ktorými bola Wa - harmónia, Kei - úcta, Sei - čistota a Džaku - pokoj.

Zdroj: Magazín Bonsaj a čaj
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 633
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 537
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 821
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 994
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 653
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 223
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 541
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 387
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 023
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 379
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 351
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 151
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu