Magistrát obvoláva poslancov a ponúka im nové prenosné počítače. Väčinou nepohrdnú.
BRATISLAVA. Väčšine poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva sa pozdáva, že im mesto na nasledujúce štyri roky dá nové notebooky. Nový primátor takto šetrí, haldy papiera chce nahradiť e-mailami, diskami a USB kľúčmi.
Poslancov v týchto dňoch obvolávajú úradníci magistrátu a notebooky im ponúkajú. Až 28 zo 45 poslancov na ponuku mesta prikývlo.
Spolu plánovalo nové vedenie mesta až 63 notebookov, okrem poslancov aj pre členov odborných komisií.
Denník SME oslovil 25 mestských poslancov, trinásti z nich si počítač vypýtali. Dôvodom siedmich z nich bolo, že nemajú vlastný prenosný počítač.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) pri predstavovaní návrhu požičiavať notebooky počítal s tým, že viacerí poslanci to odmietnu.
Jeden z miestnych poslancov Marián Greksa (SaS) teraz upozornil na to, že poslanci sa o notebooky hlásia.
Zastavenie neprešlo
Finančná komisia miestneho zastupiteľstva najskôr navrhla, aby dali notebook iba tomu, kto o to požiada. Greksa potom navrhol, aby mesto neplatilo prenosný počítač nikomu.
„Mestská pokladnica je v mínusových číslach. Kto notebook nemá, nech si ho kúpi za vlastné,“ hovorí. Tento návrh neprešiel.
Poslanec Milan Šindler (KDH) je opatrný a radšej by chcel mestský notebook. „Kúpil by som si vlastný, ale neviem, či tam nebude problém so softvérmi.“
Notebooky chceli napríklad aj Alena Krištofičová z SDKÚ, Peter Pilinský zo Strany zelených, Juraj Panák zo Smeru či Anna Dyttertová z KDH.
Poslancom parlamentu stačilo
V mestskom zastupiteľstve sedia aj štyria poslanci Národnej rady, ktorí po zložení sľubu poslanca dostali počítače od štátu.
„S Robertom Kaliňákom sme odmietli. Máme svoje notebooky,“ povedal Dušan Čaplovič, parlamentný aj mestský poslanec Smeru. Tvrdil, že počítače nechceli ani dvaja koaliční poslanci Národnej rady Peter Osuský (OKS) a Ivan Švejna (Most-Híd).
Predpokladané náklady na zakúpenie osobných počítačov sú 37 800 eur. Poslanci by ich mali zapožičané počas celých štyroch rokov. Po skončení funkčného obdobia by ich museli vrátiť. Magistrát hovorí, že by ich potom posunul ako dary na pomoc školám alebo iným organizáciám.
Za tlač a rozmnožovanie materiálov v papierovej forme ročne magistrát platí približne 34-tisíc eur, čo je za štyri roky 136-tisíc eur. Pri zakúpení 63 notebookov by úspora klesla asi na 100-tisíc eur.
Návrh o zakúpení notebookov ešte nie je doriešený do detailov. Kedy dostanú poslanci novú techniku na zasadania mestského zastupiteľstva, závisí od priebehu verejného obstarávania.
Starostom sa počítače rozpadajú
BRATISLAVA. Starostovia niektorých mestských častí našli pri nástupe do funkcie techniku v hroznom stave.
Starosta Rače Peter Pilinský (Strana zelených) si do kancelárie radšej priniesol vlastný počítač z domu.
Pôvodný presunul na iné oddelenie. „Keď som pri nástupe do funkcie uvidel zoznam našich počítačov, tak som si myslel, že je z technického múzea,“ hovorí Pilinský.
Starostka Čunova Gabriela Ferenčáková (nezávislá) pracuje na súkromnom notebooku. Je vraj už vo veľmi zlom stave. „Pracujem na ňom dennodenne aj doma, tak je už úplne zničený,“ sťažovala sa.
Ceny notebookov sú okolo 400 eur za kus.
(khu)
Autor: ikv