BRATISLAVA. Rokovania hlavného mesta približne od leta už nebudú sprevádzať haldy papierov. Mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že bude šetriť a začne sa od nákladov na poslancov. BRATISLAVA. Sú slávnostné, no na rokovanie mesta sa nehodia. To si myslí o stoloch, ktoré majú bratislavskí poslanci počas svojho zasadnutia, Ján Budaj (Zmena zdola, DÚ, DS).
Magistrát vyčíslil, že tlač materiálov na každomesačné zasadnutie by na štyri roky stála až 133-tisíc eur. V tom sú zarátané tonery do tlačiarní, elektrina, kopírovanie, ale aj čas pracovníkov úradu, ktorí potom rozhodnutia poslancov musia dať do digitálnej podoby a zavesiť ich na webovú stránku mesta.
Kúpiť notebooky
„Namiesto jedného kliknutia je dnes nutné tlačiť 225 súborov materiálov – pre poslancov, starostov, členov komisií, župana a novinárov," argumentuje primátor Milan Ftáčnik (nez. s podporou Smeru).
Všetky podklady si po novom poslanci budú čítať už len v počítači priamo v rokovacej sále. Materiály dostanú na cédečku. Bude teda nutné kúpiť 45 notebookov a ďalšie pre starostov, ktorí nie sú poslancami a pracovníkov magistrátu. Aj tak sa vraj ušetrí – 63 počítačov by malo stáť okolo 37-tisíc eur, asi 14-tisíc bude stáť softvér. Úspora má byť 77-tisíc eur za štyri roky.
Navyše mesto uvažuje, že niektorí poslanci budú chcieť používať vlastné notebooky a nebude treba im ich požičiavať. Magistrát totiž počítače po skončení funkčného obdobia od poslancov chce späť. „Budú sa môcť využiť ako dar mestským organizáciám alebo školám," myslí si primátor.
Úspora
Na rokovania mestskej rady bolo treba 48-krát vytlačiť stovky strán podkladov. Na rokovania poslancov až 90-krát,
po novom bude stačiť materiály vytlačiť len šesťkrát - do archívu, na nahliadnutie
a pre organizačné oddelenie.
Zavalení papiermi
Viacerí poslanci sa v minulosti sťažovali, že sú zavalení papiermi, tlač je už pritom dlhšie obojstranná. Napríklad septembrové zasadnutie mesta, ktoré malo rekordný počet bodov rokovania – 103, znamenalo aj rekordné papierovačky. Stĺp dokumentov pre každého z 80 poslancov, primátora, novinárov a členov odborných komisií meral približne 30 centimetrov.
Pamätajú si ešte prvé sedenia VPN
S elektronizáciou sa zrejme budú musieť vymeniť aj stoly v poslaneckom zbore. Na počítač sú vraj primalé.
„Sú to stoly z VUML-u, Večernej univerzity marxizmuleninizmu, ktorá sídlila na dnešnej Ventúrskej," hovorí Budaj. Po revolúcii sa do Mozartovho domu dostala Verejnosť proti násiliu a stoly zdedili.
„Ako sa však dostali na magistrát, netuším, viem len, že sú úzke a majú nízko odkladaciu dosku. Predpokladali súdruha, ktorý veľmi nepíše," hovorí poslanec. Podľa neho sa na stôl okrem hlasovacieho zariadenia už nič nezmestí, teda ani notebook.
FOTO - SITA