BRATISLAVA. Návštevnosť mesta po minuloročnej turistickej kríze opäť mierne stúpla. Nárast ľudí, ktorí prišli do Bratislavy v prvom štvrťroku, sa pohybuje okolo ôsmich percent.
Vlaňajší asi osempercentný pokles v turistickom ruchu mesta označil Milan Vajda vedúci oddelenia marketingu a cestovného ruchu magistrátu za európsky priemer. Minuloročný pokles vyčíslila Európa na šesť percent, na Slovensku však turizmus prepadol až o 26 percent.
Pokles návštevníkov v meste pripisuje Vajda celosvetovej finančnej kríze, krachu Sky Europe a celkovým znížením biznis cestovania. Bratislava je a aj vždy bude podľa neho typickou „citybreakovou“ destináciou a výlet do nej si ľudia pri finančnej kríze odpustia.
Lákajú aj Čechov
Tento rok láka mesto návštevníkov aj novou kampaňou. V rozpočte na podporu príjazdovej turistiky vyčlenilo 440-tisíc eur.
„Printová kampaň je dohodnutá s Ryanairom,“ vraví Vajda. „Lokalizovaná je najmä do zdrojových trhov, do Británie, Španielska, Talianska, nemá zmysel robiť kampaň tam, kde nás nepoznajú.“
Mesto okrem toho spustilo kampaň v českých rádiách a na pražskom letisku. „Českí turisti sa vracajú do Bratislavy aj po pätnástich rokoch a sú príjemne prekvapení, až na ceny.“
Vajda pripomenul, že Bratislavu čaká budúci rok obrovský event v podobe majstrovstiev sveta v hokeji. Očakáva príchod najmä severských fanúšikov, ktorí chodia podporovať národný tím.
Ubytovať sa môžu vo viac než 100 komerčných zariadeniach s asi 12–tisíc lôžkami. Tento rok doplnia ponuku aj prvé dva päťhviezdičkové hotely – Sheraton v Eurovei a Kempinski v RiverParku.
Mesto pripravilo na sezónu aj nové prehliadky.
FOTO SME – LUCIA TKÁČIKOVÁ
Nový zákon o turizme
Námestníčka primátora Anna Dyttertová pripomenula začiatkom marca schválila národná rada zákon O podpore cestovného ruchu, ktorý rieši organizačnú štruktúru turizmu. Mesto a mestské časti tak môžu založiť oblastnú organizáciu na podporu aktívneho cestovného ruchu pre mesto či región. Zákon má začať platiť o 1. januára budúceho roku.
Bratislava vraj na inštitucionálnych zmenách už pracuje.
Štatistika
2008 – rekordný počet ubytovaní, takmer 760–tisíc návštevníkov.
2009 – pokles návštevnosti v Bratislave o 7,9 percenta.
2009 – pokles návštevnosti na Slovensku až o 26 percent, v Európe o 6 percent.
1. štvrťrok 2010 – nárast o 8 percent návštevníkov oproti 2009