Lúpeží na ulici je menej, v objektoch ich pribúda. Páchatelia sa podľa polície zameriavajú na bohatšie zdroje.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME
BRATISLAVA. 3:15 Zomrieš. Taký je názov film, ktorý premietali aj kiná v nákupnom bratislavskom centre Aupark. 3:15 z utorka na stredu sa tam odohrala lúpež ako z filmu – prebehla veľmi rýchlo, bolo tam veľa dymu a cieľom bol luxusný tovar.
Sedem maskovaných mužov rozbilo veľkým kladivom vstupné dvere od Sadu Janka Kráľa a hodili dovnútra dymovnice a zápalné fľaše, zrejme, aby zahmlili záber kamerových systémov.
Rozbili výklad v zlatníctve Magnólia a vykradli ho. O dve minúty už boli preč. Polícia prijala telefonát na číslo 158 o 3:17. Do dvoch minút tam bola prvá hliadka, ale nikoho už nestihla. Od zapálenej fľaše sa chytilo aj oblečenie jedného príslušníka SBS, ktorí sa snažili zasiahnuť. Kolegovia sa ho pokúšali uhasiť.
„To je možno aj dôvod, pre ktorý páchateľov neprenasledovali,“ povedal bratislavský krajský policajný riaditeľ Pavol Brath. Nedošlo k žiadnemu súboju ani streľbe, nikto nebol zranený.
Videozáznam nezverejnili
Zlodeji ukradli hlavne luxusné hodinky. V akej hodnote, zatiaľ polícia nevie, v zlatníctve prebieha inventúra a snažia sa to spočítať. Lupiči poškodili aj Mercedes, ktorý bol vnútri Auparku. Polícia má aj kamerové záznamy, zatiaľ ich nezverejnila. „Nechcem informovať páchateľov,“ povedal Brath.
Prípad potvrdzuje trend, ktorý zaznamenala polícia na celom Slovensku. Mení sa štruktúra trestných činov.
Ich celkový počet klesol, menej je najmä násilných trestných činov, stúpa však počet prípadov, keď ide o vyššiu ekonomickú kriminalitu.
Vidno to na lúpežiach. Klesol počet drobných napríklad na ulici, stúpol počet prepadov zameraných na luxusnejšie objekty alebo väčšie sumy peňazí.
Páchatelia sa podľa hovorcu policajného prezídia Martina Korcha zamerali na „získanie čo najväčšieho prospechu pri minimálnom riziku“. Polícia si to vysvetľuje aj ako možný dopad hospodárskej krízy.
Trestné činy zatiaľ polícia nechce dávať do súvisu s podsvetím alebo s tým, že by bolo aktívnejšie.
Raz už podobne kradli
Aupark už raz podobným spôsobom prepadli. V januári 2002 rozbili dvaja maskovaní muži výklad zlatníctva tmavým BMW s nápisom Taxi. Ukradli šperky za pol milióna korún. Celé to netrvalo ani pol minúty. Na miesto dobehol aj jeden príslušník SBS, lupičov prenasledoval, ale nedohonil ich.
Kto bol páchateľom, sa zistiť nepodarilo. Polícii nepomohli ani záznamy z bezpečnostných kamier.
Aupark bol napriek krádeži včera otvorený pre verejnosť. „Bola som pol roka v Kanade a niečo také som tam ani nezažila,“ pohoršovala sa staršia pani. „Nechápem, ako mohli ujsť,“ krútila hlavou mladá žena.
Novým terčom lupičov sú bankomaty
Páchatelia sa zamerali na vytrhávanie bankomatov zo stien. Polícia sa sťažuje na pasívnosť svedkov a vyzýva ich, aby sa ozvali.
BRATISLAVA. Ukradnúť celý bankomat sa v posledných týždňoch stáva novým spôsobom lúpeže. Ide o náročnú operáciu, ktorú musia stihnúť rýchlo, vyniesť však môže desaťtisíce eur. Polícia vyšetruje päť podobných prípadov. Krádeže bankomatov v Banskej Bystrici, Topoľčiankach, v Tomášove, vo Veľkých Ripňanoch a v Šúrovciach. Polícia skúma, či lúpeže súvisia.
Nie všade sa bankomat odviezť podarilo. Vo Veľkých Ripňanoch posádka Audi A6 bankomat omotala lanom, vytrhla ho, odviezť ho už nestihla, pretože sa odtrhlo ťažné zariadenie na aute. Vozík bez evidenčného čísla zostal na mieste. Krátko pred lúpežou, tak ako aj v iných prípadoch, páchatelia podpálili auto v inej obci, čím sa snažia odlákať policajtov.
V Šúrovciach sa im krádež podarila, ukradli 38tisíc eur. Úspešná bola aj krádež v nonstop prevádzke Tesco v Banskej Bystrici (132- tisíc eur) pred dvoma týždňami a v Tomášove. Tam zobrali 66- tisíc eur. Lúpež nestihli v noci na utorok v Topoľčiankach, pretože do troch minút dorazila na miesto súkromná bezpečnostná služba (SBS). Každý bankomat musí byť napojený na SBS.
Hovorca policajného prezídia Martin Korch hovorí, že páchatelia si také okázalé trestné činy môžu dovoliť najmä preto, že obyvatelia sú ako možní svedkovia apatickí. V jednom prípade napríklad polícia neskôr zistila, že pri krádeži bankomatu bol svedok, ktorý všetko videl, ale ani nezavolal na políciu, keď sa to dialo, ani sa neskôr neprihlásil.
„Žiadame verejnosť a apelujeme na občiansku uvedomelosť, aby podozrivé konanie nasvedčujúce páchaniu trestnej činnosti oznamovala polícii,“ povedal Korch.sita, mož
Autor: mk, ek