NOVÉ MESTO. Už po 25-krát sa dnes na Železnej studienke stretli ochranári a ekologickí nadšenci s motykami. Láska k tvorom, vzbudzujúcim často predstavu škaredého zvieraťa, láska k prírode a možno len smutný pohľad na žabu, prejdenú autom, sú dôvodmi, ktoré nútia desiatky Bratislavčanov, aby každoročne pomáhali tunajším žabám. Tie sa pri jarných migráciách potrebujú dostať cez asfaltovú cestu k rybníkom, kde nakladú vajíčka, putovanie ich však môže stáť život.
Tradícia podujatia siaha do 80. rokov, kedy sa prvýkrát začalo s prenosom žiab cez Cestu na Červený most a Cestu mládeže.
Zatiaľ sa len stavali zábrany. Kým v meste už chodili ľudia len v tričkách, v lesoparku ešte občas bolo vidno neroztopený sneh a vrchné jazierko bolo ešte sčasti zamrznuté. Na jarnú cestu k rybníkom teda žaby ešte majú zopár dní.
"V jarnom čase žaby tiahnu sa páriť k rybníkom, lebo zimujú v lese," hovorí Roman Lehotský zo združenia Miniopterus. Prvé tiahnu skokany, až po nich sú to ropuchy. To, kedy sa púť začína závisí od počasia, Lehotský hovorí, že podmienkou je, aby niekoľko dní po sebe bolo aj v noci viac ako 10 stupňov Celzia.
"Úlohou zábran je zachytiť žaby ešte pred cestou a potom chodia hlavne žiaci zo škôl a zbierajú ich do vedierok, prenesú ich a vyložia ich do vody. Tie žaby sú ešte po zime relatívne zoslabnuté, takže nepreskočia, len lezú, veľakrát samičky ešte nesú samčeka, takže s tou veľkou váhou zostanú za zábranou," povedal ochranár.
Každý rok sa takto prenesie asi šesť až osem tisíc žiab. Rekord bol jeden rok až 12-tisíc žiab.
Pomáhali aj študenti z Prírodovedeckej fakulty UK a školáci. "Sme zo základnej školy na Veternicovej a sme tu už druhýkrát. Minulý rok sme zachránili spolu 800 žiab," povedal učiteľ Ján Šiculiak. Škola je hrdým nositeľom titulu Zelená škola. V sobotu prišlo pomáhať 15 detí - s motykami pripevňovali drevenými kolíkmi popri ceste fóliu.
"Zo začiatku chodia aj s igelitovými vreckami a rukavicami, aby sa žiab nedotkli, ale neskôr to odhodia. Prídu s tým, že sa boja, ale neskôr sa už aj bijú, keď je menej žiab, že kto tú žabu prenesie. Je to pre nich nová skúsenosť," povedal Lehotský o deťoch, ktoré sem chodia pomáhať.
Na Železnej studničke sú aj dva žabochody, teda priechody popod cestu, pre žaby je ale jednoduchšie prejsť cez cestu. Keď je teplo, žaby prejdú rýchlo, keď je zima a napríklad uprostred migrácie ešte nasneží, cesta žiab do rybníka sa môže aj úplne zastaviť.
Ako Lehotský povedal, migrácia smerom k rybníku je masová, žaby teda lezú aj v noci aj cez deň. Cesta späť už taká nebezpečná pre žaby nie je - pri rybníku sa nažerú, takže majú viac síl a dokážu cestu prejsť rýchlejšie a hlavne - idú zväčša v noci.
Kto by chcel žabám v priebehu budúceho týždňa až 10 dní pomôcť na ich púti k rybníku, môže sa ohlásiť v združení Miniopterus. Zber žiab je regulovaný aj z dôvodu, aby sa vedelo, koľko žiab ľudia prenesú. Podľa počtu potom ochranári vedia odhadnúť, ako dlho ešte migrácia asi bude trvať.