Galéria s fotografiami odhaľuje identitu revízorov. Žaloba na ňu technicky možná je. Dopravný podnik pokuty zvyšovať neplánuje.
BRATISLAVA. „Vyhlasujeme vojnu revízorom, spoločne ich dostaneme.“ Pod týmito heslami funguje na Facebooku galéria s vysokým počtom návštevníkov – Galéria revízorov. V týchto dňoch má okolo 8200 fanúšikov. Okrem bratislavských sa tam dajú nájsť aj košickí kontrolóri lístkov. Mnohí fanúšikovia galérie sem vkladajú fotografie, revízorom dávajú rôzne mená, prezývky, komentujú ich.
Na bratislavských čiernych pasažierov striehne v linkách MHD 26 revízorov. Keďže k svojej práci potrebujú byť nenápadní, svoju identitu sa snažia utajiť. S galériou ich fotografií na internete preto mnohí nesúhlasia.
Hovorca dopravného podniku Peter Kavecký povedal, že sa ku galérii vyjadrovať nebude. „Nikto z revízorov, pracovníkov dopravného podniku, nedal súhlas na zverejňovanie jeho fotografie,“ vraví Kavecký. „Niektorí z pracovníkov zvažujú urobiť právne kroky na ochranu svojho súkromia.“
Vystupujú z anonymity
Marta Šteffeková z dopravného podniku, ktorá má pod sebou všetkých bratislavských revízorov, povedala, že kontrolóri sú z toho nešťastní. Títo pracovníci sa totiž snažia udržiavať v anonymite, niektorí sa vraj radšej aj odsťahovali z Bratislavy.
„Nevieme, na koho podať trestné oznámenie,“ reagovala Šteffeková. V Galérii revízorov sú podľa nej aj nepravdivé informácie. To, či galéria má vplyv na nižšie tržby kontrolórov, Šteffeková povedať nevedela. „Bude sa to dať posúdiť neskôr,“ dodala.
Slobodu garantuje ústava
Bežný užívateľ Facebooku administrátora či zakladateľa galérie zistiť nedokáže, údaje o ňom sú neprístupné.
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko povedal, že žaloba galérie technicky možná je. Otázkou je, za čo ju budú žalovať.
Podobný názor majú aj právnici, upozornili, že takýto proces by sa mohol ťahať veľmi dlho, Facebook totiž vznikol v Amerike. V prípade, že ide o galériu bez nactiutŕhania, podľa Rončáka ide o slobodné šírenie názorov, ktoré garantuje ústava.
Predseda predstavenstva dopravného podniku Branislav Zahradník povedal, že o galérii vie, a má k nej skôr úsmevný postoj.
Dopravný podnik ako spoločnosť vraj Facebook a galériu žalovať nemieni. „Nemám dôvod do toho zasahovať,“ vraví Zahradník, prípadná žaloba je podľa neho na rozhodnutí samotného revízora.
Právo na občiansky
Bratislavskí revízori pracujú vo dvojiciach, každú z nich sprevádza počas výjazdov aj jeden esbéeskár.
Tomu, kto cestuje bez platného lístka, môže revízor udeliť na mieste blokovú pokutu 40 eur, tvrdí Kavecký. Pri nezaplatení sa táto suma päť dní neskôr zvyšuje na 50 eur. „Po tridsiatich dňoch sa postupuje právnej kancelárii na vymáhanie,“ dodáva hovorca.
Výška pokuty je podľa dopravného podniku stonásobkom základného cestovného. Zvyšovať by ju v najbližšom čase nemali. Za základný 15-minútový neprestupný lístok zaplatí cestujúci pol eura.
Pri kontrolách revízormi vznikajú často nezhody, na čo, revízor má a na čo nemá právo. Ak čierny pasažier odmieta kontrolujúcemu vydať občiansky, môže revízor podľa Kaveckého privolať policajnú hliadku. Policajti potom údaje poskytnú revízorovi.
Jazda načierno
40 eur – bloková pokuta za jazdu na čierno udelená na mieste, prípadne zaplatená do piatich dní
50 eur – zvýšená pokuta po piatich dňoch po nezaplatení
po tridsiatich dňoch začínajú nezaplatenú pokutu riešiť a vymáhať od čierneho pasažiera právnici.
5 eur– zaplatí cestujúci, ak má platnú električenku, no nemá ju pri sebe.
1 euro – vyjde batožina bez lístka, pes bez lístka – 2 eurá.
Identifikačná karta revízora.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL