DÚBRAVKA. Zimný štadión a lokalitu na Harmincovej ulici možno čaká zmena. Mestská Správa telovýchovných a rekreačných zariadení chce totiž štadión dostavať a dnes pomaly chátrajúce ihrisko za ním obnoviť a prestavať.
O peniaze na športové projekty budú žiadať na meste od fondu športu, povedal riaditeľ organizácie STaRZ Jozef Chynoranský. „Mestské zastupiteľstvo zriadilo Radu fondu. Sme jedným zo žiadateľov," povedal.
S výstavbou by chcel STaRZ začať už tento rok.
Ihrisko do leta
Do športovej haly na Harmincovej chodievajú ľudia hrávať tenis a bedminton, navštíviť sa tam dá aj posilňovňa. Ihrisko za štadiónom v blízkosti haly pomaly chátra. Niektoré lampy sú rozbité. Deti využívajú preliezačky, možnosti na loptové hry sú však obmedzené.
STaRZ chce tento vonkajší areál prebudovať na multifunkčný. Podobne, ako minulý rok upravili priestor na Drieňovej. Náklady na prestavbu areálu odhaduje STaRZ na 400-tisíc eur (12 miliónov korún), spolu s dostavbou zimného štadióna by sa vyšplhali až na 1,1 milióna eur (33 miliónov korún).
Súčasťou nového areálu má byť minifutbalové ihrisko s umelou trávou, inline dráha, dve detské a aj petangové ihriská.
Ak by mesto projekt schválilo, STaRZ chce s prestavbou plochy začať po ukončení výberového konania v apríli alebo máji. „Do letnej sezóny by mohlo byť hotové," dodal Chynoranský. Dúfa tiež, že mestskí poslanci projekt podporia. Samotný STaRZ by totiž na výstavbu ihriska vraj nemal peniaze.
Ľadu je málo
Na štadióne na Harmincovej sa hráva a trénuje hokej, cez zimu sa tam chodia ľudia korčuľovať. Cez víkend tam zvykne bývať plno. STaRZ by chcel štadión rozšíriť, dostavať šatne, vzniknúť majú aj telocvične. Počas prestavby má štadión rovnako ako hala fungovať.
Uzavretím zimného štadióna O. Nepelu prišla verejnosť dočasne o jednu ľadovú plochu. Zvyšné dva štadióny sú pre ľudí otvorené obmedzene. Na Harmincovej je týždenne k dispozícii 15 hodín, dospelí zaplatia za 90 minút korčuľovania 1,80 (54 korún), na ľade štadióna V. Dzurillu je korčuľovanie bezplatné. Otvorený je však len dve hodiny, jednu v sobotu a druhú v nedeľu.
Hlava sa na ľade nezatočí
Korčuľovanie prebieha pod dozorom a za zvuku píšťalky. Zábava a občas aj adrenalín nechýbajú.
DÚBRAVKA. Ostrý zvuk píšťalky preruší zrazu tok korčuľujúcich dookola. Len nespadnúť, aby nedošlo k reťazovej nehode, nešikovnejší brzdia o mantinel. Otočiť sa a pokračovať v opačnom smere - to sú korčuliarske pravidlá bezpečnosti na dúbravskom štadióne. Cez víkend tam je korčuľujúcich aj prešľapujúcich viac než dosť. Rýchlejší obiehajú pomalších. Smer jazdy je prikázaný, rýchlosť nie. Pohľad zhora pripomína ľadové mravenisko.
„Keď začuješ píšťalku, rýchlo sa musíš otočiť, aby ťa tí za tebou nenabrali," hovorí mladý otecko synovi na striedačke. „Choďte radšej najskôr len za šnúru," dohovára im mamička. „Je tam bezpečnejšie." V časti ohradenej šnúrou sa korčuľujú deti. Sem-tam vidno i dospelého, ktorého neposlúchajú nohy, respektíve korčule.
Ten, kto je dobrý, prípadne ho opora drží za ruku, radosť z ľadu si i napriek davu dokáže vychutnať. Nič iné korčuľujúcim v Bratislave neostáva, možností, kam dnes ísť na ľad, naozaj nie je veľa. (lut)