BRATISLAVA. Päťstoosem dní trvalo občanovi Bratislavy, kým sa dostal k dokumentu, ktorý od magistrátu žiadal. Pavol Pálfy, ktorý bloguje na stránke palfy.blog.sme.sk aj o lokálnych témach, si od úradu vyžiadal zápisnicu z rokovania mestskej rady. Magistrát mu ju sprístupniť odmietol.
Rokovanie sa konalo v júni 2008, tak ako všetky ostatné, bolo neverejné. Pálfy sa odvolal, ale neuspel.
Došlo až na súd. „Investoval som 2000 korún za podanie a podal som na mesto žalobu. Mesto za zneprístupnenie zápisnice získalo cenu Nepriateľský čin roka 2008," píše na svojom blogu Pálfy.
Prečítajte si, ako Pavol Pálfy čakal na zápisnicu.
Krajský súd mu dal za pravdu, mesto sa však odvolalo, a tak rozhodoval Najvyšší súd. Ten potvrdil rozhodnutie krajského súdu. K zápisnici sa teda bloger dostal až túto jeseň.
Mesto reagovalo, že bude rešpektovať rozsudok súdu a odteraz sa chystá zápisnice poskytovať v zmysle infozákona, teda na požiadanie. Budú tiež anonymizované, povedala hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová.
To znamená, že ak sa budú týkať uznesenia konkrétneho obyvateľa, nebude sa tu spomínať jeho meno.
Zaucho
Poslanec a aktivista Ondrej Dostál, ktorý založil združenie Priatelia slobodných informácií, vníma vec ako zaucho od Najvyššieho súdu. Mestská samospráva stále podľa neho nepatrí medzi otvorené samosprávy. „Skutočne otvorená samospráva by po tomto pristúpila k tomu, aby zápisnice začala sama aktívne zverejňovať na webstránke. Bez toho, aby ju niekto o to žiadal," hovorí Dostál.
Podobne zmýšľa sám bloger. „Myslím si, že magistrát nesledoval zneprístupnením zápisnice nič konkrétne. Ale za to môže celá filozofia jeho komunikácie s verejnosťou," povedal Pálfy. Tá je podľa neho nastavená tak, aby nezverejňoval nič, čo nie je nutné zverejniť.
To mesto popiera, magistrát vraj ako jeden z mála úradov na Slovensku uverejňuje na internete všetky materiály na mestské zastupiteľstvo, vydáva ročnú správu a má front office.
Bloger bol zvedavý
Pálfy hovorí, že zápisnicu požadoval z konkrétneho, ale aj principiálneho dôvodu. „Jeden z bodov rokovania mesta sa týkal výstavby štadiónov na Tehelnom poli. Keďže mestská rada ako poradný orgán zastupiteľstva sa radí dva týždne pred zasadnutím zastupiteľstva, chcel som zistiť, čo mestská rada odporúča poslancom pri tomto bode ešte pred rokovaním zastupiteľstva." Druhým impulzom boli informácie od iných Bratislavčanov, ktorí mali podľa neho problém zápisnice získať.
Dostál hovorí, že prípad je preňho príkladom obdivuhodného občianskeho odhodlania a dôslednosti. „Je malou satisfakciou pre všetkých, ktorí sa neúspešne domáhajú informácií na úradoch. Je smutné, že magistrát nerešpektuje infozákon a musí byť k tomu prinútený až rozhodnutím Najvyššieho súdu." Podľa neho úrady často odmietajú sprístupniť informácie spôsobom, ktorý svedčí o tom, že infozákon nepoznajú alebo ho vedome porušujú.
Súdne trovy nezosobnia
Súdne trovy, ako zverejnil Pálfy, stáli mesto 357,58 eura. Na otázku, či magistrát zosobní pracovníkovi, ktorý zápisnicu Pálfymu odmietol poskytnúť, poplatok za zbytočné súdne trovy, Szabóová priamo neodpovedala.
„Zasadnutia rady sú podľa jej rokovacieho poriadku neverejné, čo je legitímny dôvod na predchádzajúci postup pracovníkov magistrátu," vyjadrila sa. Dodala, že na druhej strane magistrát dáva vždy k dispozícii všetky materiály z rokovania rady a k nim prijaté uznesenia vo svojom front office.