SME

Hackeri vraj SMS lístky neohrozia

Dopravný podnik zvažuje trestné oznámenie na webovú stránku, ktorá písala o zneužití systému

Možnosť kúpiť si lístok na bratislavskú MHD cez mobil zaviedol dopravný podnik vlani v novembri. O službu je veľký záujem.Možnosť kúpiť si lístok na bratislavskú MHD cez mobil zaviedol dopravný podnik vlani v novembri. O službu je veľký záujem. (Zdroj: SITA)

.

BRATISLAVA. Dopravný podnik Bratislava popiera, že by sa systém SMS lístkov dal zneužiť hakermi. Informáciu zverejnil nedávno internetový portál imhd.sk. Dopravný podnik zvažuje, že pre text podá na prevádzkovateľov portálu trestné oznámenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SMS lístok, teda kupovanie virtuálneho cestovného lístka cez mobilný telefón, zaviedol bratislavský dopravný podnik vlani v novembri. Podobný systém používajú aj iné mestá, napríklad Praha.

Predseda predstavenstva dopravného podniku Branislav Zahradník tvrdí, že pokus o napadnutie systému, cez ktorý funguje predaj SMS lístkov, zatiaľ nezaznamenali. „Všetko je podrobne monitorované na viacerých úrovniach, u prevádzkovateľa služby aj u mobilných operátorov," dodal Zahradník. Akúkoľvek odchýlku by vraj systém zachytil a odhalil.

SkryťVypnúť reklamu

Návod na trestný čin

K zneužitiu predaja virtuálnych lístkov môže prísť podľa imhd.sk preto, lebo identita cestujúceho sa pri revízii nekontroluje. Kód, ktorý je SMS lístku pridelený, by vraj mohli používať súčasne viacerí cestujúci na rôznych mobilných telefónoch. K takému využitiu jedného kódu na viacerých mobiloch by údajne mohlo prísť vtedy, keby človek odosielajúci SMS nekontaktoval dopravcu, ale namiesto toho takzvaný hack-server. Portál však link na tento server neuvádza.

Informácie, ktoré internetová stránka zverejnila, možno podľa Zahradníka aj tak považovať za navádzanie na páchanie trestnej činnosti. Ide podľa neho o pomoc a poskytnutie možného návodu hakerom.

„Momentálne právny odbor dopravného podniku analyzuje predmetný materiál a je možné, že podáme v tejto veci trestné oznámenie," dodal Zahradník. „Nie je totiž podstatné, či systém je možné zverejneným postupom napadnúť, ale je to rovnaký prípad, akoby niekto zverejnil a propagoval postup na tlačenie falošných bankoviek."

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa totiž hakeri SMS lístkov objavili, trestného činu by sa nedopustili len oni, ale aj cestujúci, ktorí falošný lístok využívajú.

Dve minúty čakania

Pri kúpe virtuálnych lístkov cez mobil cestujúci posiela prázdnu správu na číslo 1100 a do dvoch minút sa mu má vrátiť správa s časovou platnosťou SMS lístka. Objavilo sa síce niekoľko prípadov, keď správa odosielateľovi na mobil späť neprišla, no podľa dopravného podniku žiadne zásadné alebo väčšie technické alebo organizačné problémy sa doteraz nevyskytli.

Pre dvojminútový čas, v ktorom má esemeska na mobil doraziť, by cestujúci mal virtuálny lístok kupovať skôr, než vojde do vozidla MHD a nastupovať až s potvrdzujúcou správou.

Vraj bestseller

Virtuálny lístok je podľa dopravného podniku veľmi úspešným projektom. Denne si ho zakúpi okolo 6000 cestujúcich. Ľuďmi požadovaný polhodinový variant však dopravný podnik zatiaľ zaviesť neplánuje.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinou novinkou, nad ktorou v rámci SMS lístkov uvažuje, je celodenný, prestupný, celosieťový lístok. „Tento takzvaný lístok SMS 24 by rozšíril spektrum jednorazových lístkov na MHD," dodal Zahradník. Koľko bude stáť, Zahradník zatiaľ neprezradil.

Zmeny plánuje dopravný podnik aj v internetových električenkách. Budú sa môcť kupovať už aj kreditnými kartami. Termín spustenia novinky ešte nie známy.

Fakty o lístkoch

  • SMS lístok stojí 0,80 eura a platí v sieti MHD vrátane nočných spojov 70 minút.

  • Kupuje sa poslaním prázdnej SMS na mobilné číslo 1100, kupujúcemu do dvoch minút príde SMS s kódom a časom platnosti, ktorú treba v prípade kontroly ukázať revízorovi.

  • Denne sa predá 6000 SMS lístkov.

  • Od novembra 2008 - predaných viac než 1,2 milióna SMS lístkov.

  • Od februára 2009 - predaných viac než 20-tisíc internetových električeniek.

  • SMS 24 - plánovaný nový virtuálny lístok - celodenný, prestupný, celosieťový.

  • Električenka cez kreditku - pripravovaná novinka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Fit-out od M2C: Premena priestorov na kľúč
  2. Slovenskí učitelia vyvinuli aplikáciu, ktorá šetrí hodiny práce
  3. Viacgeneračné rodiny: Slovenský recept na hádky?
  4. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom
  5. Jedinečná príležitosť získať kariérny náskok od Jerònimo Martins
  6. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  7. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava!
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  1. Slovenskí učitelia vyvinuli aplikáciu, ktorá šetrí hodiny práce
  2. Viacgeneračné rodiny: Slovenský recept na hádky?
  3. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom
  4. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  5. Jedinečná príležitosť získať kariérny náskok od Jerònimo Martins
  6. Hudba, smiech a festival plný vody: Liptov čaká rozlúčka s letom
  7. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava!
  8. Nový článokSpolupráca v oblasti lesnej pedagogiky v Bojniciach
  1. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri 10 757
  2. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl 5 921
  3. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 5 156
  4. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava! 3 818
  5. Úver až do 40 000 € a každý rok nižšia úroková sadzba 2 805
  6. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 2 693
  7. Dajte zabrať mozgu. V predaji je nové vydanie Tréningu pamäti 2 595
  8. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom 1 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Radoslav Záhumenský: Skrytý hrad na Slovensku, ktorý väčšina ľudí nikdy nenavštívi 55 185
  2. Monika Albertiová: Balím kufre! Tu sa nedá žiť a minimálna mzda? Na smiech! 25 256
  3. Martin Kresák: Minimálna mzda 915 €: v Bratislave pohoda, v Gelnici pohroma 20 209
  4. Martin Fronk: Objavil som kúpalisko za 2 eurá 11 539
  5. Michael Achberger: Supermarketové pasce: 10 "fitness" výrobkov, po ktorých priberáte 7 827
  6. Ivan Mlynár: Rozhovor medzi Robertom Ficom a Ursulou von der Leyen, ktorý sa nikdy neuskutočnil. 7 479
  7. Martin Fronk: Druhá Gaderská dolina? Objavte skrytý tiesňavový klenot v Kremnických vrchoch! 7 089
  8. Rudolfa Vallová: Minister Huliak urobil krok do neznáma a pristál na zemi 6 410
  1. Věra Tepličková: Vláda prstom: ty-ty-ty a Šaško robí audity
  2. Marcel Rebro: Rusko: veľmoc latrín a tankodrómov
  3. Radko Mačuha: Sťahovanie kostola pod dúhovou vlajkou.
  4. Marcel Rebro: Slovenská veda: halušky s bryndzou, ortéza a analýza DNA
  5. Marcel Rebro: Máša, melón a plyšová opica
  6. Radko Mačuha: Ďalšia Britská stopa. V srdci Slovenska.
  7. Igor Pogány: Ako prinútiť AI, aby vám našla nový koníček
  8. Marcel Rebro: Oči detí, ktorým Putin ukradol detstvo
SkryťZatvoriť reklamu