KARLOVA VES, DÚBRAVKA. Niektorí obyvatelia Karlovej Vsi sa sťažovali na predvolebný euroleták dúbravského a mestského poslanca Petra Hanulíka (Smer).
Hanulík na jeho prednej strane tvrdí, že je Karlovešťan. „Nechápem to, veď je poslanec za Dúbravku a trvalý pobyt má tam,“ povedala obyvateľka Karlovej Vsi, ktorá pre údajný vplyv Hanulíkovej rodiny v Karlovej Vsi nechcela byť menovaná. Hanulíkova manželka Iveta je karloveskou starostkou.
Podobne aj Albert Liptovský je poslancom za Smer v Dúbravke a prednostom miestneho úradu v Karlovej Vsi, dodala obyvateľka.
Dva domovy
Hanulík svoje rozdvojenie vysvetľuje tým, že sa cíti byť aj Dúbravčanom, aj Karlovešťanom. „Možno to znie hrozne, no som dúbravský Karlovešťan. Trvalý pobyt mám v Dúbravke, no so ženou bývam v Karlovke,“ povedal Hanulík, ktorý dodal, že medzi týmito dvomi mestskými časťami veľký rozdiel nevidí.
Na predvolebnom letáku Hanulík píše, že jeho zvolenie bude mať pozitívny vplyv na Karlovu Ves a to vraj nielen preto, že jeho manželka je tam starostkou, ale hlavne preto, že Karlovu Ves dobre pozná a žije tu.
Poslanec dávnejšie investoval aj do svojho zviditeľnenia v Dúbravke. Hoci nie v súvislosti s voľbami do európskeho parlamentu tu do schránok hádzal stolové kalendáre so svojím menom.
Naraz poslancom v Dúbravke aj v Štrasburgu
V prípade, že by bol Peter Hanulík zvolený do europarlamentu, svojej funkcie v dúbravskom a mestskom zastupiteľstve by sa vzdať nemusel. Zákon totiž takého zdvojenie funkcií povoľuje. Okrem neho sa o post europoslanca s platom sedemtisíc eur uchádzajú ešte šiesti bratislavskí politici.
Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí musí mať kandidát na poslanca obecného zastupiteľstva trvalý pobyt v obci. Jednotlivé mestské časti však status obce nemajú, ten má len Bratislava ako celok.