Petíciu proti pamätnej doske podpísalo tisíc dvesto ľudí. Výbor podpisy rozoslal dúbravským poslancom.
DÚBRAVKA. Do Prvého mája má na budove miestneho úradu na Žatevnej 2 visieť pamätná tabuľa prezidentovi Gustávovi Husákovi. Presný termín na utorkovom zastupiteľstve určený nebol. So symbolickým Prvým májom, ktorý navrhol Štefan Bednár (Smer), poslanci nakoniec nesúhlasili.
Pôvodne mala byť tabuľa osadená už 12. decembra. Proti tomuto zámeru však v decembri vystúpili viacerí občania, historici, politici.
Na internete vznikla petičná akcia, ktorá miestne zastupiteľstvo vyzývala, aby svoje rozhodnutie prehodnotilo a zrušilo uznesenie o umiestnení pamätnej tabule.
Petícia a prieskum
Petičný výbor vyzbieral vyše 1200 podpisov. Poslanec Starého Mesta a riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ondrej Dostál hovorí, že podpisy poslali dúbravským poslancom. „Tým, ktorí majú zverejnený mail. Iné páky na dúbravskú samosprávu nemáme. Povedali sme si svoj názor a teraz je na Dúbravčanoch, aby prejavili ten svoj, napríklad aj v komunálnych voľbách."
Samospráva v decembri avizovala prieskum, ktorý mal prebehnúť medzi obyvateľmi mestskej časti. Hromadné zisťovanie názorov sa nekonalo, ľudia sa mohli vyjadriť prostredníctvom dúbravskej webovej stránky aj v miestnych novinách. Téma sa rozoberala aj na debate s názvom Zaslúži si Gustáv Husák pamätnú tabuľu?, ktorú organizoval Konzervatívny inštitút.
Zmena miesta
V materiáli, ktorý bol v utorok na zastupiteľstvo predložený, sa objavil dátum 30. jún, do ktorého sa má tabuľa vyvesiť. Niektorí poslanci sa však o ňom dozvedeli až na rokovaní. „Na miestnej rade sa hovorilo, že príde uznesenie na miestnom zastupiteľstve, kde sa bude uvažovať o zmene dátumu," povedal Martin Zaťovič (SDKÚ). „Toto bola novinka pre nás."
Starosta Ján Sandtner navrhol na utorkovom zastupiteľstve aj iné miesto, kde by mohla byť tabuľa umiestnená. Išlo o budovu na ulici Pod záhradami, kde má sídliť Matica slovenská a možno aj dúbravské múzeum. Sandtner navrhol, že by tu okrem Husáka mohli byť osadené aj pamätné tabule iných osobností. „Ak by to bolo na inej budove, vyžadovalo by si to aj zmenu uznesenia," dodal Zaťovič.
S iniciatívou osadenia tabule prišiel tajomník ústredného výboru komunistickej strany Jozef Artim. Jej umiestnenie schválili miestni poslanci na zastupiteľstve ešte 9. decembra.
Výroky o tabuli
„Čo sme za Slováci? Nevieme si vážiť človeka, ktorý sa zaslúžil o Dúbravku ako obec!"
Dúbravčanka na verejnej diskusii
„Konečne sa o ňom nehovorí infantilne. Toto nie je rozprávka, nedá sa hodnotiť znamienkami plus alebo mínus."
historik Eduard Chmelár
„Núkalo sa aj horšie riešenie ako Husák."
Ján Čarnogurský o normalizácii
„Rešpektujem uznesenie, nie je problém, aby tabuľa bola pripravená."
starosta Ján Sandtner ako odpoveď, prečo tabuľa nebola osadená v termíne
„Hlasoval som za, Dúbravka až tak veľa osobností nemala."
poslanec Peter Hanulík (Smer)
Sochy, ktoré vzbudili rozruch
Pamiatkari navrhujú odstrániť sochu komunistického funkcionára Marka Čulena z parčíka pri Úrade vlády. Pred dvoma rokmi navrhlo OKS dať sem miesto nej Ronalda Reagana.
Socha Júliusa Satinského po odhalení v septembri 2006 vzbudila rôzne diskusie. Kritici tvrdili, že socha je urobená v bank-artovej estetike, sochy ako Čumil, Napoleonský vojak a Schöne Náci sú podľa nich gýče.
Kancelária Národnej rady plánuje do areálu Hradu umiestniť jazdeckú sochu Svätopluka. Pamiatkari zámer kritizujú, socha je podľa nich priveľká.
Vyjadrenie konfederácie politických väzňov Slovenska
Konfederácia politických väzňov a sekcia Detí politických väzňov protestuje proti vyjadreniam v ankete uverejnenej v článku, ktoré obhajujú osadenie pamätnej tabule a navodzujú dojem, že všetci obyvatelia Dúbravky s tabuľou súhlasia.
Týmito nepravdivými informáciami sa skresľuje skutočnosť. Dúbravské noviny tiež nie sú nezávislé a prihrávajú tým, čo chcú Gustáva Husáka predstaviť ako dobrodincu a úžasného bývalého obyvateľa Dúbravky.
V radoch Konfederácie politických väzňov je veľa obetí Husákovho komunistického režimu, nehovoriac o 400 zastrelených na hraniciach s Rakúskom a obetiach Husákovej tvrdej normalizácie.
Protestujeme proti osadeniu tabule. Vyjadreniami skresľujúcimi skutočnosť a zavádzajúcimi informáciami žiadame, aby nebola tabula vyvesená, nakoľko to mladú generáciu vedie ku klamstvu a nepravde o nedávnej minulosti Slovenska.
Za KPVS Anton Srholec
Za sekciu Detí pol.väzňov Mária Ničová
Autor: dot